+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

CO MUSÍTE VĚDĚT O AUTOHYPNÓZE ČI MEDITACÍCH PRO BEZPEČÍ A ÚČINNOST

Autohypnóza je skvělý nástroj pro maximalizaci účinnosti stanovování cílů a sebezdokonalování v takřka libovolné oblasti. Většina lidí je překvapena, jak je snadné ovládnout autohypnózu.

Je však nutné vědět, že není vše tak, jak někdy prezentují nedoškolení odborníci. Těch je v Česku bohužel hodně. Mnohdy jsou stále pod vlivem velmi zastaralých metod ze sedmdesátých let z doby New Age nebo dokonce ještě starších metod z východního bloku. Podle mých zkušeností dělá přes 90 % velmi vzdělaných odborníků, a to i z oblasti zdravotnictví, značné chyby. Pro pomoc si za mnou přichází sportovní koučové, kteří používají polovičaté metody a nechtěně jimi omezili možnosti sportovců, včetně nositelů olympijských medailí. O některých aspektech postupů používaných při hypnóze, meditaci či relaxačních technikách, které je třeba mít na mysli, se proto dozvíte dále.

Je důležité se orientovat, protože díky síle autohypnózy je následně spousta věcí mnohem, mnohem snadnější.

Autohypnóza je někdy praktikována bez pomoci, častěji však s pomocí mp3 nebo jiného média. Nahrávky obsahují vedení procesem a různé druhy sugescí – inspirativních návrhů, které jsou určeny k absorbování návrhů soustředěných kolem určitého tématu, jako je hubnutí, osvobození se od cigaret, atd.

Vyvarujte se nepříjemných chyb

Bohužel ze zkušeností a sledováním těchto náhrávek, jsou většinou připravovány lidmi, kteří se nikdy nesetkali s osobou, která je hypnotizována, často tak prezentují málo vhodné až nepříjemné obrazy a návrhy.

Jakkoli takové nahrávky mohou znít jako dobrodružství, tajemný příběh či fantastická meditace, tak mohou často narušit proces změny. Výsledkem může být opuštění dokonalé metody, která však byla změněna lidmi bez hlubokých znalostí či dokonce bez etiky.

Pozor, mějte na paměti, že nahrávky pracující s psychikou mají jiný účel než poslech hudby či sledování filmů!

Kdykoli se totiž jde do hlubších vrstev nitra, kdykoli se pohybujete prostorem podvědomí, vše se zintenzivňuje. Jakákoli hypnóza je stavem intenzivního soustředění a vžití se do děje. Snad většina lidí zažila prožitky dojmutí, napětí až strachu při sledování filmů. A při provádění hypnózy se jde hlouběji. Což může vést k intenzivním prožitkům, které jsou-li nesprávně zvoleny, mohou člověka rozhodit podstatně více než intenzivně prožívaný film.

Například, pokud máte strach z výšek, tak se rozhodně vyhněte nahrávkám vedoucích člověka ke vznášení balónem. Máte-li alergii, poslední věc, kterou chcete slyšet, je o pomalé chůzi na rozkvetlé louce. Jakkoli to může znít nevinně, tak taková nahrávka může na chvíli spustit reakci, která může vést k slzení či kýchání. Jakkoli je to omyl imunitního systému, tak může být velmi nepříjemný. Zcela nevhodné jsou nahrávky sugerující nechuť k cigaretám doprovázenou sugescemi pocitů zvracení či používající formulace typu: ‚‚Cigarety způsobují rakovinu‘‘. Rovněž regrese do minulosti nemají na nahrávkách cokoli dělat. To může být nepříjemné až nebezpečné.

Pokud jste použili nahrávky a bylo to pro Vás nepříjemné, zachovejte klid. Obavy byly většinou zasety neodborníky a zejména pochybnými časopisy a knihami. Řada esoterických časopisů je totiž psána lidmi, kteří si vymýšlí senzace a překrucují fakta a vědu ve vidině zisků z prodaných vydání. Pokud snad někdo z čtenářů vyhledává odbornost bulvárních časopisů či odborně se tvářících nositelů informací z tajemných světů, pak nechť přestane číst. Hypnóza je jednou z nejprozkoumanějších oblastí psychologie. A psychologové ví, jakou destruktivní moc mají sugesce šířené mediálními zdroji, včetně televizních pořadů s „věštci a kartářkami“. Rozhodně v autohypnóze neulítnete do jiné astrální dimenze, či se z vás nestane oběť. Pokud se dostavily nepříjemné prožitky, přinesla je jen fantazie a odezní jako sen. Ano, odezní to jako sen. Vše odezní v závislosti na tom, nakolik rozumíte hypnóze. To je však v Česku obtížnější, protože zde jen výjimečně koupíte knihy od skutečných odborníků. Kvalitní autor je zpravidla špatně přeložen překladateli, kteří nevhodně přeloží věty, ve kterých velmi záleží na slovosledu.

Hypnotický jazyk má pravidla, která chybně přeložená mohou napáchat škodu

Zde je malý příklad vlivu pořadí slov:
Na chvíli se vžijte do myšlenky:
Je hezky, ale nemám náladu.

Všimněte si, jak to působí.

Nyní se vžijte do myšlenky:
Nemám náladu, ale venku je hezky.

Všimněte si, jak to působí.

Pokud jste se do obou myšlenek vžili, tak pravděpodobně budete vnímat rozdíl. A i když ne, tak podvědomí jej rozeznává a vytváří reakce nezávisle na logice faktu, že obsah věty je stejný. V reakcích těla totiž logika hraje pramalou roli. Nyní už asi chápete, jak důležitá je odbornost při tvorbě hypnotických nahrávek, a proč mnohé z nich vytvořené bez rozsáhlých znalostí mohou být nejen málo vhodné, ale pro citlivé osoby i ohrožující. Již v devadesátých letech jsem upozorňoval firmu, která vyráběla podobné nahrávky na chybné a nevhodné překlady. Tyto chyby se však dějí stále. V případě, že nahrávka vyvolá nepříjemné pocity, ji raději odložte a vytvořte si váš vlastní a příjemný autohypnotický rituál. Zejména se vyhněte představě, že vezmete složitý životní problém, a budete jej chtít měnit s nahrávkou. To je práce pro zkušeného psychoterapeuta. S autohypnózou však můžete pracovat na zpočátku na jednodušších věcech a postupně začít zvládat náročnější.

Chcete-li být schopní se sebezdokonalovat, existují aspekty, které je důležité znát. Pomocí hypnózy lze obejít oslabující myšlenkové pochody, a nahradit je novými cestami přinášejícími nové možnosti.

Autohypnotická nahrávka by ideálně měla být navržená a vytvořená osobou, která ji bude sama využívat a těžit z ní. To, co bude fungovat Vám, nemusí mnoha lidem nijak pomoci. Na druhou stranu je výroba autohypnotické nahrávky časově náročnou záležitostí a jen dlouhodobá zkušenost umožní vytvořit takovou nahrávku, která omezí komplikace. Mám tím na mysli například typickou situaci vzniklou šířením nahrávek autogenního tréninku. Autogenní trénink či různé progresivní relaxace jsou velmi oblíbené mezi psychology, což je právě jeden z problémů. Jde o zastaralé direktivní postupy, které mají velmi omezenou účinnost.

Principy správného používání a tvoření autohypnotických postupů jako nejpraktičtějšího nástroje sebeřízení můžete zažít pod mým vedením na akreditovaném kurzu Trénink autohypnózy a hypnózy I. Zjednodušený, avšak optimalizovaný postup pro samouky jsem zveřejnil i ve své knize Ovládněte svůj mozek. Příště Vám prozradíme podrobnosti k praktickému postupu, který budete moci používat.

A už nyní se můžete těšit na pokračování

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře
 1. Josef Anglie napsal:

  Pane Libore
  je moc dobre ze jste se o tom rozepsal.
  Malo lidi pochopi myslenku autora.
  Vysvetlovat,vysvetlovat to je moc dulezite.
  Tesim se na vas dalsi blog.
  Josef
  P.S. vase kniha Ovladnete svuj mozek
  je vekym prinosem ale je treba nektere
  kapitoly rici lidem i me tzv.polopate.
  Nebo je vice rozepsat.
  Diky

 2. Robert napsal:

  Ahoj Libore, zvolil jsem tykání, věřím, že se neurazíš, pokládám je za osobnější. Za posledních 10 let jsem již něčím prošel. Byť si se svou partnerkou mohu povídat o pocitech ať dobrých nebo špatných, můžeme rozebrat šťastné i nešťastné chvíle našich životů, toho co je nebo mohlo být příčinou těchto činů. Zajímal by mě tvůj pohled na strach, protože jsem se dostal do situace, kdy se chci dozvědět něco víc, ale chybí mi nová myšlenka, pohled odjinud.

  Co rozvibruje ten pocit, který si člověk uvědomuje jako negativní nebo špatný. Chápu, že z různých příčin může být strach ke prospěchu, k uvědomění si, ale do té chvíle je desrtuující.
  Zajímá mě ta síla, ta energie, která to způsobí.

  Já se ztotožňuji s tím, že tato „hra“ se strachem se může začít odehrávat již v početí. Myslím si, že nový život tímto strachem nakažený není a nakazí jej až vnější prostředí.

  Děkuji za Tvůj komentář.
  Robert

  • Libor Činka napsal:

   Roberte, to by bylo na knihu, nicméně zjednodušená dopověď na otázku: strach rozvibruje velmi často fantasie (někdy je to i z 99%) do které vstoupíme a nechtíc se tak mnozí lidé zhypnotizují do neúspěchu. Zní to paradoxně, nicméně mnoho lidí přichází na hypnoterapii a netuší, že se předtím byť laicky, avšak „úspěšně“ zhypnotizovali do strachu. Inteligence spolu s fantazií zaměřenou nesprávným směrem je velmi častou překážkou. Právě proto o takovýchto věcech informuji.

 3. Petr napsal:

  Děkuji Libore, skvělý text, těším se na pokračování.
  Mé nadšení z toho, že zde nacházím jistá potvrzení pro své domněnky kalí poněkud vlastní obsah těchto domněnek.

  Jsem ročník 1962, do školy jsem šel pár dnů po tom, co jsem poprvé viděl zblízka okupantské tanky. A základní školu, kterou jsem prošel, považuji dnes za jedno z nejhorších a nejvíc deformujících období svého života. Konkrétněji – domnívám se, že tehdejší povinné sezení s rukama za zády a povinnost bez hnutí sledovat mnohdy nesrozumitelný výklad učitele by šlo nazvat jistou formou hypnózy, vůči které malý človíček zdaleka nebyl imunní. Nutnost biflovat se nesmyslné texty, poučky, poetická i prozaická díla dělnických umělců, matematiku bez vazby na fyziku a naopak .. A natvrdo to mít zafixované právě bez jakýchkoli vzájemných vazeb v paměti. Dodnes se tím musím zabývat a ideální formou se mi zatím osvědčuje moje soukromá „hra na spojování zdánlivě nespojitelného či slučování zdánlivě neslučitelného“.
  Ale to by bylo na dlouhé povídání 🙂

  Přeji všem krásný jarní čas, plný slunce i padající vody v barvách duhy ..
  Petr

 4. Iva napsal:

  Dobrý den,
  Vaše slova jsou pravdivá, jen je vidí a vnímá malé % populace. Net je plný odborníků, kteří nabízí nahrávky, eknihy…
  absolventi pár hodin kurzu např. NLP nebo EFT a hned prodávají vlastní tvorbu. Laik rozdíl nepozná, zkušenější se nad hrubou chybou autora pozastaví a odborník jako Vy z toho musí šedivět.
  Jistě není lehké vybrat formu jak lidi upozornit.
  Vážím si Vaší práce.
  Hezký den.
  Iva

  • Libor Činka napsal:

   Ivo, máte pravdu, šedivění v posledním roce značně pokročilo a pochopitelně se proti mě staví rychlokvašení odborníci. Nicméně se řídím tím, že nikdo nemá právo na amatérismus při práci s lidmi.

 5. Patrik napsal:

  Libore, děkuji za zajímavý článek.
  Absolvoval jsem Váš videokurz hypnózy, který je skvělým úvodem do problematiky potom pokračoval produkty od Dr. Bandlera, Paula McKenny a Igora Ledochowskiho.
  Celkem pravidelně používám Positivity set od Paula McKenny.
  Testoval jsem český překlad Paula McKenny Stres pod kontrolou, není úplně ideální, je tam i školácká chyba (při odpočtu na konci je věta „pomalu se vracíte zpět“), kterou jsem v audioeditoru vypreparoval, rytmus taky není 100%, ale jinak se zdá funkční a neškodlivá.
  Taky jsem na sobě zkoušel slovenský překlad Change your life in 7 days, (mě) zdá se bezpečně funkční, v Čechách z nepochopitelných důvodů vyšel překlad této knihy bez doprovodného audia, dále slovensky Okamžité sebavedomie, originál Accelerated learning, a další. Zajímavé je že na Slovensku vyšlo mnohem více McKennových knih než v Česku.

  Zatím jsem se prokousal v rámci samostudia
  Ledochowski: The money in your mind, Power hypnotist series, CH professional hypnotherapy training, how to use NLP in hypnosis for amazing results, a ještě nedokousal Conversational hypnosis mastery a několik dalších aktuálních kurzů čekajících zatím v celofánu až budu mít čas je otevřít
  Bandler :30 years of NLP, Three days in Konstanz, NeuroHypnoticRepatterning, Banishing Phobias, The Bandler effect., Trancing in and out … Bandlerovy slovní hříčky a forma podání jsou skvělé a asi nepřeložitelné, u nás jazyk používá podobně snad jen Jaroslav Dušek, a v podstatě denně se přesvědčuji o tom jakou skutečnou moc mají „obyčejná“ slova obzvláště pokud se člověk s nimi trochu učí zacházet, a taky jakou nadělají paseku pokud se zapomene.

  Rozhodně nejsem expert a ani odborník a praktik jako Vy, který se hypnózou zabýváte desítky let, já si jenom hraju ve nemnohých volných chvílích a to asi půl roku. Mimochodem Vaši knihu Ovládněte svůj mozek považuji za to nejlepší co se dá u nás v češtině momentálně pořídit.

  Jedna věc mě ale trochu mate, Paul Mc Kenna sice nepoužívá v programu Quit Smoking (CD2) přímo sugesci pocitů na zvracení, ale jakéhosi hraničního znechucení + techniky kotvení, ale v článku zmiňujete škodlivost takového postupu. Ozývám se taky trochu jako potrefená husa, která s tímto taky bojuje :-); navíc mě McKennův „Craving buster“ přivedl na stopu další zajímavé technice – EFT. Tedy bych se rád zeptal jak je to v tomto případě přesně. A zároveň bych Vám chtěl moc poděkovat, protože jste to byl Vy, kdo mě k těmto zdrojům, jenž konečně poskytly nástroje jak svůj život posunout o kousek dál, přivedl.

  • Libor Činka napsal:

   Paul McKenna je profesionál direktivnějších technik s elegancí člověka, který se pohybuje i v nejvyšších společenských kruzích. R. Bandler se učil přímo u Miltona Ericksona a je génius kreativity. R. B. dokáže používat hlas jako kdyby v něm byl celá hudební skupina. Jeho vtip bych však rozhodně nesrovnával s Duškem – to je jednak jiný obor a pár desítek vtipných hlášek při nichž D. tak trochu používá metamodel nemůže dohnat hypnotické sítě, které Bandler nesmírně rafinovaně zasévá. V každém případě jste Patriku nakoukal dost velkou videoknihovnu a jsem zvědavý, jak to utilizujete. Co se týče různých hybridů akupunktury kombinovaných s afirmacemi, tak je považuji za možný doplněk, který však bez znalostí psychoterapie nemůže přinášet největší efekt. A hraniční znechucení na které se ptáte je použitelné pro svou odlišnost od nebezpečných sugescí, o kterých jsem psal.

   • Patrik napsal:

    Děkuji za odpověď. Teď chápu ten jemný, ale velmi důležitý rozdíl.
    Neprovozuji hypnotickou praxi, a ani nikoho kromě sebe nehypnotizuji.
    Pomohlo mi to hodně v pochopení světa okolo i uvnitř mě a naučilo mě to komunikovat s okolím úplně jinými principy, snažím se komunikovat jak s vědomím tak podvědomím, od Ledochowskiho jsem se naučil taky trochu číst řeč těla a od RB číst „řeč“ očí.
    Utilizace
    je v tom, že se mi povedlo nastartovat lidi ve firmě, naladit vztahy moje s nimi a ladím i vztahy mezi nimi navzájem, sice neuměle, ale ericksonovsky „overtly“ přičemž mám vždy na mysli jen to nejlepší pro ně (H+) a někdy to vyjde, jindy ne, ale častěji se to obrátí k dobrému. Byl jsem třeba taky zvědavý jak vypadá regrese do dětství, což mi Igorem bylo umožněno vidět. Dozvěděl jsem něco víc se o filtrech které filtrují naše vnímání světa, vy to myslím ve videokurzu popisujete jako že vědomí je baterka, kterou si svítíme ve zhasnutém supermarketu a vidíme jen ty věci, které jsou paprsky světla osvíceny …a ostatní jako by v tu chvíli neexistovaky (7+-2) za sebe bych dodal že jsou tam i jiné věci, které obvykle nevnímáme, protože světlo vlnové délky svítilny je neodráží a přeladíme-li svítilnu jinam, najednou staré věci mizí a nové se objevují i když jsme stále v tomtéž prostoru, je to jako zapnout UV lampu a podívat se na bankovku. A hypnóza mi právě umožňuje takové změny ve vlnových délkách mé svítilny dělat.
    Naučil jsem se denně po obědě si dát „hypnotického šlofíka“ a ve chvílích největších tlaků a nutnosti řešení problémů často prostě na půl hodiny vypnu telefon, zmizím v tranzu a pak se vrátím mnohem uvolněnější a pracuji déle v klidu a dosahuji lepších výsledků. Povedlo se mi úplně odbourat anxiosně depresivní stavy které jsem předtím řešil Xanaxem v pravidelné „homeopatické dávce“ 0.25mg denně. Půl roku jsem již nic takového nepotřeboval, bez medikace, jenž mě sice dávala „do pohody“ ale zase brzdila můj mozek, což nebylo ideální jelikož to je můj hlavní pracovní nástroj. Původně jsem chtěl napsat že jsem ve stavu kutila co přečetl asi dvacet knížek a skouknul deset DVD o tom jak se vyrobí stůl, teoreticky to všechno umí, ale ještě ani nevzal do ruky kus dřeva. Ale jak to po sobě čtu, tak mám možná za sebou již jeden docela úhledný stolek, a teprve teď jsem si ho všiml, protože doposud jsem se na to díval příliš zblízka a tak viděl jen části a ne celek.

    P.S. R.B je velmi zábavný geniální učitel a při práci třeba na zahradě si ho pouštím místo rádia. Zadaří-li se a bude ještě příští rok v Londýně, vydám se tam, letos jsem si to ještě nemohl dovolit, chci ho vidět naživo…Jako kdysi ve frontě na Cimrmany zaslechl Zdeněk Svěrák jak si mladí mezi sebou říkají -„musíme tam jít, víš kolik jim je? Musíme je vidět dokud ještě žijou.“ McKenna je pro mě praktik, a má pro mě produkty které aktivuji jedním čudlíkem a dělají to co od nich chci. Ledochowski zase teoretik, který osvětluje proč co RB dělá… protože RB tohle záměrně nedělá. Nikdy bych si nedovolil srovnávat Richarda Bandlera a Jaroslava Duška z hlediska hypnózy, jen jsem měl na mysli používání jazyka a slovních hříček. Richard to dělá s rafinovaným terapeutickým úmyslem a Jaroslav protože si prostě rád hraje, nic víc jsem v tom neviděl. Často mě ale baví oba.

    Děkuji Vám a přeji hezký den.

 6. Majka napsal:

  I já se těším na pokračování :-),

  Máte Libore pravdu, je velice podstatne jak se věty říkají, v jakém slovosledu. A prohození i ,,jen,, 2 slov znamená, že věta dostává jiný význam. I já jsem na toto přišla. To stejné je i s psaním textu. S autohypnózou mám svoje ,, zkušenosti, ,, s psycholožkou, která byla nedostatečně vyškolená, jsem absolvovala hodiny a ty mi pomohly jen po tu dobu co jsem relaxovala, to je vše. To bylo opravdu hodně málo. Na prvním stupni ZŠ jsem z učitelů nadšená nebyla- z 1.třídy si pamatuji tak na 1 zážitek (na první den ve škole ,,ani ťuk,,), používali místo rákosky ukazovátko, nebo kotníky prstů, tahání za vlasy- a to byly ženy, učitelky ! I moje psaní v psaní v sešitě dávala ona p. učitelka druhým za příklad. Takže jsem nebyla bita ukazovátkem, stačilo mi toto jen vidět a slyšet a srovnávala jsem se s jejich přístupem ještě na druhém stupni. Takže jsem nerada chodila školy. Na druhém stupni školy toto už bylo opravdu o něčem jiném, byl to ten Lepší Stupeň. Měla jsem většinu výborných učitelů, kteří naučili a já se fakt těšila do školy, byla jsem tam i raději než doma. Dnes si vzpomenu, známky mi z 3 vystoupaly na 1 nebo 2. Ten pocit těšit se na písemky a testy, byl úžasný. P. učitel matematiky chtěl co nejvíce naučit a taky naučil, v paměti mě zůstávají takové postřehy, sice kdo měl neořezanou tužku do geometrie, tak je vyhazoval otevřeným oknem ze školy, no měl opravdu zájem naučit, po písemkách chválil. Jenom jednou jsem nedávala pozor, spíš jsem se tvářila znuděně. Ovšem to bylo vyjímečné. Ihned jsem nepochopila látku, takže on poznal, že jsem nedostatečně soustředěná , dostala jsem otázku k tématu a pohoda. Taková byla i p. učitelka českého jazyka, p. učitel dějepisu… odcházela jsem ze školy s vyznamenáním. S velkou chutí jsem takto dělala a dělám Vaši AF, ( už si vybírám ke koupi další DVD, které si pustím v AJ). Takže potvrzuji co říkáte, učíte (a je Vás víc):
  ,,Učit se od těch nejlepších,, a budete výborní a šťastní.
  Díky, Majka

 7. Majka napsal:

  A Vaše AF je také navíc vtipná, díky. M

 8. Martina napsal:

  Když to někdo umí se slovy, je to krása. Jenom závidím lidem jako jste Vy, Libore, (taky bych to někdy chtěla umět, jen na to asi mit člověk cit) 🙂

  Jeden odkaz
  http://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU#aid=P-nADy7t8ow
  co dokáže síla slov…

 9. Pavel napsal:

  Je to velmi zajímavé. Slovosled jsem si uvědomil v poezii (daleko dříve). Což má obdobný význam. Důležitý. A pak když jsem poslouchal Libore tebe v rámci programu Tvůrce osudu.

 10. Tomáš K. napsal:

  Slova všech typů dokážou změnit hodně.
  Jsem absolventem Silvovy metody kontroly mysli a zajímám se i o jiné metody, každopádně mně zaujala jedna záleýitost.

  Nejen Jose Silva, ale i další autoři doporučují, aby se afirmace a jakákoliv auto-sugestivní formulace odehrávala v pozitivním duchu, a to nepoužívat předložku a zápor ne. Nebudu kouřit, nebudu se přejídat, nemám strach z výšek, nemám dluhy, ale místo toho přestal jsem kouřit, jím zdravě a střídmě a vidím sám sebe, jako zdravého a štíhlého, miluji výšky, jsem finančně svobodný. Teďkom jsem to možná hnal trochu do extrému, ale zajímal by mně na to Váš názor ?

  • Libor Činka napsal:

   Je na to možné se dívat z vícero úhlů pohledů a zkušeností. Ze základní úrovně je užitečné se vyhnout záporům (psal jsem o tom k Ovládněte svůj život), ostatně to je požadavek platící v základech hypnoterapie, z které se snaží čerpat řada rozvojových kurzů, včetně toho, o kterém píšete, Na nejvyší úrovni však klidně jako hypnoterpapeut mohu zápory využívat, závisí však na tom jakým způsobem vyslovím, intonuji a jakou řečí těla záporný výrok doplním. Jinak světové špičky v oblasti hypnoterapie názor o přítomném čase neuznávají.

 11. Jarda H. napsal:

  Hezký den Libore,protože je nejvyšší čas provést změny v mém životě,narazil jsem náhodou??? na tvé stránky-z kterých už jsm něco přečetl a taky mám objenanou tvou knihu-Ovládni svů mozek,na kterou se těším a budu ji poctivě studovat.Přečetl jsm dost knih od Josepha Murphyo-učitele pozitivního myšlení,trošku jsem experimentoval i se Silvovou metodou,ale popravdě,nedaly mi co jsem od nich očekával,ale asi jsem neby pilným studentem.Jaký je tvůj názor na oba autory,některé tvé myšlenky i myšlenky obou autorů mi připadají dost podobné.Děkuji a těším se,že s tvojí pomocí začnu zažívat jen pozitivní věci v mém životě.

 12. marco napsal:

  Dobrý článok, avšak 2 roky ubehli a žiadne pokračovanie sa nekoná….

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů