Hypnoterapie
hypnóza, psychoterapie
Hypnóza je změněný stav vědomí, který lze využívat i terapeuticky. Nejmodernější postupy hypnoterapie jsou mnohonásobně rychlejší oproti klasickým terapeutickým metodám, takže se vyhnete zbytečným letitým trápením a ztrátám životního času.
Terapeutický přístup
Psychoterapeutický přístup, který využívám vychází ze systemické psychoterapie - terapie zaměřená „NA ŘEŠENÍ“. V důvěrném rozhovoru se místo detailní analýzy příčin problému zaměřuji na zkoumání vašich zdrojů a možností pozitivní změny. Systemickou terapii kombinuji s Ericksonovskou hypnoterapií a NLP. Přístup zaměřený na řešení vám pomůže posunout se vpřed a vytvořit pozitivní změnu v relativně krátkém časovém období. Věnuji se hlavně terapii individuální a skupinové.
Co můžete očekávat
Nevnímám klienta přes diagnózy a různé nálepky, protože tento způsob nálepkování a dávání diagnóz by mi bránil vidět člověka jako individualitu s jeho jedinečným příběhem. Při práci vycházíme z toho, že každý člověk velmi dobře ví, co potřebuje a co je pro něj dobré. Budeme se vás ptát, jaké změny a cíle jsou pro vás ve vašem životě potřebné a důležité. Budeme se ptát na všechno, co se vás týká, a budeme rádi, když budete otevření. Smyslem dotazování není hodnotit vaše mínění ani vaše činy, ale objevit to cenné a silné co ve vás je.
Kdo jsou naši klienti
Do poradny může přijít každý, kdo má starosti, řeší osobní, zdravotní nebo profesní problémy a rozhodl se něco ve svém životě změnit nebo si jen potřebuje urovnat myšlenky, ujistit se ve svém rozhodnutí nebo se zdokonalit. Každý, kdo přijde je pro nás důležitý. Tak, jako máme každý jedinečné otisky prstů, máme také jedinečné životní příběhy, a ty potřebují jedinečná řešení. I proto nedáváme univerzální recepty na problémy. To, co platí na jednoho, nemusí platit na vás.
S čím vám může hypnóza, hypnoterapie a psychoterapie pomoci?
Řešíte osobní problémy
- Špatně se koncentruji, soustředím.
- Mám nízké sebevědomí.
- Trpím úzkostnými stavy.
- Mívám deprese.
- Mám slabou vůli.
- Mám slabou vůli při odvykání kouření.
- Občas mě zachvacuje panika, úzkost.
- Bojím se, mám stres, fobie ... (pavouků, uzavřeného prostoru, lidí, výšek, létání ... )
Trpíte zdravotními problémy
- Špatně spím - nespavost (insomnie), poruchy spánku
- Mám častou bolest hlavy, migrénu, ale lékaři problém nenašli.
- Trápí mě tinnitus (šumění v uších).
- Mám alergie na známé alergeny a chci pomoci.
- Cítím se zoufalá z nemožnosti otěhotnět. Mám problém s otěhotněním, pro které medicína nenašla příčinu.
- Mám intimní problémy (problémy s erekcí ...).
Máte problémy v partnerství, manželství
- Trvalé komunikační neshody v partnerství.
- Jak mám zvládnout rozpad vztahu.
- Partner(ka) se mi odcizuje.
- Psychické násilí ve vztahu i v rodině.
Jste vrcholový sportovec
- Hypnóza je účinný nástroj pro mentální koučink nejen vrcholových sportovců.
- Sportovní výkony pod tlakem - jak obhájit
Máte problémy v profesním životě
- Nedokážu "prodat" své přednosti při pracovních pohovorech.
- Cítím trému z vystupování na veřejnosti.
- Snadno podléhám vlivu druhých.
- Mám potíže s učením a pamětí.
- Mé výsledky ve škole, v zaměstnání jsou nedostatečné.
- Neumím se vyrovnat s tlakem při zkoušce, osobním pohovoru, vystoupení.
V terapii využíváme i virtuální realitu
Virtuální realita (VR) přináší do psychoterapeutické praxi mnoho výhod, které mohou zefektivnit, zrychlit a zlepšit efektivitu terapie. Tato technologie umožňuje vytvořit kontrolované, bezpečné a přizpůsobitelné prostředí, ve kterém můžeme s klienty pracovat na problémech v bezpečí a rozvíjet nové dovednosti.
Psychoterapie není totéž co psychologie. Toto je oblíbený omyl veřejnosti, a to i té odborné. Psycholog je odborníkem na to, jak lidská psychika funguje, ve zdravotnictví se zabývá jejími poruchami (psychopatologií). Psychoterapie hledá metody jak člověku pomoci, aby se lépe cítil, lépe využil svůj potenciál a zbavil se mimo jiné různých potíží. To s psychologií souvisí, ale není to to samé.
Systemická terapie je psychoterapie zaměřená „NA ŘEŠENÍ“. Zaměřujeme se na zkoumání vašich zdrojů a možností pozitivní změny na místo detailní analýzy příčin problému. V kombinaci s Ericksonovskou hypnoterapií a NLP pomáhá k výraznému zlepšení problémů během 3 - 6 setkání. Tato sezení jsou však 90 minutová, což odpovídá intenzitě cca 5 - 10 standardních psychoterapeutických setkání.
Psychoterapii, hypnoterapii, mentální koučink a konzultace lze poskytovat klientům i online. Online terapie může být pro mnohé klienty levnějším řešením, více informací najdete na terapie online.
Rolí hypnoterapeuta je pomáhat rychleji a vytvářet podmínky pro změny, aktivizovat oblasti v podvědomí, ke kterým se vědomými postupy lze dobrat až za násobky času. Hypnoterapeut je podobný průvodci v přírodě, který vás povede na pro vás zásadní místa a vybere pro to vhodnou dobu, kdy je největší šance na dosažení cíle.
Podobně jako průvodce doporučí prozkoumat určité místo, podobně hypnoterapeut umožní prozkoumat a zažít si určité myšlenkové obsahy.
Rolí hypnoterapeuta a psychoterapeuta však na rozdíl od laických představ není udělat vše za klienta, udělat z něj ‚‚poslušného robota‘‘, přeprogramovat klienta bez jakékoli snahy. Například pro snížení váhy je potřebné i nakupovat vhodné potraviny, což terapeut doporučí, ale za klienta nedělá. Připomínat si a vytrvale jít za cílem je z velké části na klientovi, nikoli na terapeutovi, který změnu podpořil. Hypnoterapie umožňuje přehodit výhybku, změnit směr, nicméně klient je řidičem a je na něm, zda doporučený směr bude udržovat. Nervový systém lidí se totiž liší, a tak zatímco někomu stačí jen pár impulsů, jiný je potřebuje pravidelněji. Proto je důležité, aby si klient v případě potřeby řekl o intenzivnější, frekventovanější, na míru jemu upravenou terapeutickou podporu v cestě za jeho cílem.
V psychoterapeutické praxi využívám Deepsy - systém pro získávání zpětné vazby
DeePsy je aplikace, která nám, psychoterapeutům, umožňuje průběžně sledovat proces a výsledek (efekt) psychoterapie. Díky ní získáváme důkladnější a systematickou zpětnou vazbu na svou práci, a tím i možnost přizpůsobit terapii lépe potřebám klienta.
Proč je měření v psychoterapii důležité?
Poskytuje nám důležitou zpětnou vazbu o průběhu právě té vaší terapie. I terapeut může přehlédnout signály, že se vaše terapie nevyvíjí podle očekávání nebo že je potřeba "pozměnit kurz". Data z DeePsy nám v tom pomáhají. Přestože účinnost psychoterapie již byla mnohokrát prokázána, vědecké poznání toho, jak přesně psychoterapie funguje, je stále omezené. Potřebujeme tedy lépe porozumět tomu, jak klienti dosahují změny, co přesně daný klient v určité fázi terapie potřebuje nebo co může bránit změně. K tomu kromě teorie potřebujeme také reálná data, a ty nám právě shromažďuje Deepsy.
V případě, že si nejste jisti, zda vaše problematika zapadá do NÁMI nabízených služeb, kontaktujte mě .
Vít Samek - Nechal jsem se zhypnotizovat
HypnÓzu k terapii používám, jakmile klient specificky formuluje kompletní výsledek, který chce dlouhodobě prožívat. Tím je zajištěno, že síla hypnÓzy bude nasměrována správným směrem a dojde k zásadním změnám na cestě k cíli již během pár setkání.
Respektuji etický kodex psychoterapeuta.
HYPNOTERAPIE A PSYCHOTERAPIE V PRAZE
poradenství v oblasti hypnoterapie, hypnózy a systemické terapie
v Praze 2, Malá Štěpánská 1929/9
CENY HYPNOTERAPIE A PSYCHOTERAPIE
Služby poradenství jsou hrazeny přímou platbou v hotovosti nebo platební kartou. Více naleznete v ceníku služeb.
Terapii lze hradit i prostřednictvím benefitních poukázek a karet společností: Benefit Plus, Edenred, Benefity, Sodexo a UP ČR.
PŘED PRVNÍ NÁVŠTĚVOU
Doporučuji, abyste si přečetli Etický kodex psychoterapeuta a Informovaný souhlas klientů přicházející na individuální konzultaci - psychoterapii, hypnoterapii.
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O hypnóze a HYPNOTERAPII
- Hypnóza není spánek, jen může připomínat mezistav při usínání či probouzení.
- V hypnóze slyšíte, je však rozdíl v podvědomém zpracování mimo oblast vědomí.
- Hypnoterapii, může být několikanásobně účinnější než terapie trvající řadu let např. psychoanalýza. Přesto jde vždy o proces učení se hypnotickému prožívání.
- S odstupem času dochází k násobení možností a zkušeností. S každou další hypnózou může docházet k prohlubování či zintenzivňování hypnotických fenoménů týkajících se času, prostoru a změn vnímání a prožívání různých stavů mysli.
- V hypnóze je možné si dělat pohodlí, upravovat polohu těla, polovědomě či zcela nevědomě, jako se to děje v noci zatímco spíte.
- Části probíhajícího transu mohou připomínat denní snění – je tedy běžné i vstoupení do transu s otevřenýma očima. Toho se využívá zejména při terapii sportovců a osob, které se potřebují veřejně prezentovat.
- V transu se v podvědomí mění časo-prostorové vztahy nervových propojení. Jejich uvědomění je však subtilní a leckdy až následné, podobně jako si po čase uvědomíte, že máte například delší nehty, o jejichž růst jste se nijak vědomě nezasloužili.
- Hypnóza je procesem vytváření propojení vědomí a rozsáhlých podvědomých zdrojů.
- Hypnózu nelze vnutit. Nelze tedy podsunout něco, čím by si dotyčný zkomplikoval život. Podvědomí odmítá to, co by bylo v rozporu s hlavními řídícími strukturami v podvědomí. Příklad: Zhypnotizovaného zločince nelze donutit k přiznání se, i on má chránící podvědomí.
Jak autohypnóza prováděná doma po předchozím zážitku a instruktáži u zkušeného hypnoterapeuta, tak ani hypnóza vedená hypnoterapeutem nesmí být vnucováním, nátlakem, protože by došlo k narušení důvěry podvědomí a to by se obtížně napravovalo. - Dovolte myšlenkám a tělesným procesům jako je dýchání, spontánní pohyby těla volně plynout. Vyhněte se proto snaze vnutit si sami sobě vaše představy o hypnóze, vnutit si relaxaci, tělesnou tíhu, vizualizaci, neslyšení okolí na povel a hodnocení hloubky hypnózy dle laických představ. Snaha o vědomé hodnocení by zbytečně narušila ponoření do nitra a prodloužila terapeutický proces. Odložte neprofesionální představy budované autory knih a filmů, kde hypnóza hraje roli. Hypnóza není o pozorování kyvadla, hodinek, točící se spirále či o uhrančivém pohledu nad pacientem ležícím na pohovce. Moderní hypnóza není o vnucováním vůle. Tak tomu bylo v padesátých letech minulého století!
- Moderní hypnóza se vyvinula na základě zkušeností, které prokázaly, že zastaralé formy vnucování vůle jsou velmi málo účinné. Účinnost autoritativních forem se vyskytovala v zásadě jen u jedinců, kteří vnitřně toužili být ovládáni. Moderní hypnoterapie naopak pomáhá utřídit a využít to, co již v člověku je a jen není vhodně propojeno. Ohromující výsledky dosahoval jeden z nejvýznamnějších expertů na hypnózu Milton H. Erickson, a proto jsou dnes jeho postupy využívány celosvětově. Jakkoli jde o velmi komplexní vědu, tak hypnoterapie, zjednodušeně řečeno připomíná proces defragmentace disku počítače, kdy „nepořádek“ na disku, zastaralé programy, či dokonce viry zabraňovaly spuštění správných, rychlejších a hlavně zdraví a psychice komplexně prospěšných programů. Na rozdíl od počítače je však potřeba proces někdy vícekrát opakovat.
- Důvodem, proč jsou v poslední době velmi oceňované různé formy meditací a relaxací, spočívá v tom, že žijeme ve velmi složitém světě a zapomínáme na nutnost regenerace sil. I velmi zjednodušené meditace, relaxace toto často mohou dodat, a tak podpořit ozdravné procesy.
- Řada běžně dostupných meditací a relaxací je však vytvořena na základě překonaných poznatků, a proto doporučuji se vyhnout regresní terapii a „psycho analytickým“ postupům.
- Hypnoterapie, s kterou se budete setkávat pod mým vedením, patří mezi nejvyspělejší a to i ve světovém měřítku. Garantuji Vám profesionalitu. Kontinuálně se vzdělávám zejména na zahraničních výcvicích v GB a USA pod vedením předních světových odborníků.
- Platí, že účinná terapie vzniká pouze plnou spoluprací klienta a hypnoterapeuta a nemůže být pasivním přístupem typu: „Udělejte to za mne.“ Hypnóza využívaná v terapii se zejména časově a vizuálně liší od efektů v hypnoshow, kde nejde o trvalý efekt, ale o ukázky, edukaci a pobavení účastníků.
- Bude-li potřeba, aby se hypnoterapeut v rámci komunikace s podvědomím dotkl čela hypnotizovaného, jeho kloubů, špiček prstů, hřbetu rukou, zápěstí, paže, tak to klientovi vždy oznámí.
- V rámci terapie mohou být zadávány „domácí úkoly“. Klient má právo úkol odmítnout s vědomím, že odmítá ověřený postup a může tak dojít ke zpomalení procesu terapie.