Nový rok symbolizuje pro mnoho z nás nový začátek. Tento čas je ideální příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad svými cíli, touhami a sny. Avšak statistiky ukazují jednoznačně, že většina novoročních předsevzetí selhává. Proč tomu tak je? A co můžete udělat jinak, abyste proměnili své plány ve skutečnost?
Většina lidí věří, že dosažení cílů závisí na pevné vůli. Tato představa je však mylná. Síla vůle je pouze povrchovou složkou našeho rozhodování a často nestačí. Naše mysl funguje jako počítač s operačním systémem, jehož velká část, tedy podvědomí, ovlivňuje naše chování. Pokud chceme uspět, musíme se naučit komunikovat s tímto hlubším nitrem, nikoliv se spoléhat jen na vědomé rozhodování.
Podvědomí je plné na pozadí fungujících programů, které vytvářejí automatické reakce. Ty si buď vůbec neuvědomujete, anebo si jich všimnete až poté co proběhnou. Jako např. vaše ruka u úst, která do nich před chvílí vložila jídlo, co jste si tak intenzivně zakazovali. Tyto programy byly vytvořeny během našeho života okolím, rodinou, školou či vlivem společnosti. Předsevzetí vytvořená jen na obrazovce vědomí, která neberou v úvahu vnitřní „operační systém“ selhávají, protože působí proti hluboce zakořeněným programům. Bez pochopení jak fungují a vyvíjí se procesy mezi neurony, bude trvalá změna jen pouhým snem.
Jednou z hlavních chyb při stanovování cílů je zaměřování se jen na konečný výsledek místo zamění se na proces. Když si například řeknete: „Chci zhubnout“, vytvoříte tlak na dosažení stavu, který se může zdát velmi vzdálený a těžko dosažitelný. Místo toho je efektivnější zaměřit se na procesy, které k cíli vedou, například: ‚‚Chci jíst zdravě a pravidelně se hýbat.“
Každý proces má své etapy. Naše oddělení se od přírodních zákonů v naší mysli vede k odsunutí principů vzniku nového do vzdáleného skladu. Principy jako je setí, péče a sklizeň, jsou tak i roky nevyužívané, podobně jako aplikace v mobilu, které jste si kdysi stáhli a už na ně zapomněli. Jakmile to potřebujete, je důležité si to přesunout na první obrazovku, na viditelné místo, a zařadit to do každodenního používání. Je důležité se naučit ovládat danou aplikaci, protože může fungovat jinak. Ostatně kromě nevyužívání aplikace a jejích funkcí je odlišnost v používání a potřeba se naučit něco nového důvodem, proč jste ji přestali používat. Chcete-li okamžité výsledky,dostanete se do konfliktu se zákony vývoje. Co nejde hned, nemusí být srozumitelné zítra, ale svítat může začít třeba až po týdnu používání.
Na rozdíl od počítačů kde lze věci okamžitě přeprogramovat, u lidského mozku jde o přirozený cyklus a je klíčové vyhnout se snaze to uspěchat. Přijetím myšlenky postupného vývoje vyšleme do podvědomí informaci o pochopení přirozených zákonů přírody. Tak se zbavíme boje mezi vědomím a podvědomím, usnadníme si tak cestu a vyhneme se frustraci z toho, že výsledky nepřicházejí okamžitě.
Je asi zbytečné připomínat, že podvědomí rozumí obrazům, emocím a asociacím. Jde však o to vytvořit to natolik smyslově bohaté, že spojení mezi neurony a různými částmi mozku bude moci vytvořit podporující spojení mezi neuro-logickými úrovněmi. Pokud chcete svého cíle skutečně dosáhnout, je klíčové si to představit ve všech detailech a to nejen co bude, ale i to co nebude. Tedy: Jak se budete cítit, ale i jak se nebudete cítit až bude váš cíl dosažen? A dále: A jak se budete cítit, ale i jak se nebudete cítit, když naopak nebude váš cíl dosažen?
Tento proces tzv. „oblečení si cíle“ pomáhá podvědomí pochopit, kam směřujete, vytváří vnitřní motivaci a zapojuje různé neuro-logické vrstvy.
Například lidé, kteří chtějí zhubnout, si mohou představit, jak si oblékají oblíbené šaty, jak se cítí, jakou mají energii. Tato představa musí být jiná než rozšířená představa o vizualizaci sebe na obrazovce, která je odosobněná. Je to jen jedna z potřebných fází – sledovat imaginární já je jako sledovat někoho jiného, kdo cíle dosáhl – je nutné se do funkční představy trvání výsledku se všemi konsekvencemi doslova „vtělit“. Je to jako procítit ty nové šaty na svém těle a nikoli jen je vidět na někom jiném či ve výkladní skříni.
Úspěšní lidé vědí, že bitvy se vyhrávají přípravou. Nestačí mít jen jeden plán – je třeba mít připravené alternativy. Ráno si můžete položit otázku: „S jakým pocitem chci dnes večer usínat?“ Tato jednoduchá otázka vám pomůže naladit se na průběžné kroky k vašim cílům. Tak je teprve můžete začít vytvářet. Problémem bývá povrchní vědomím zredukované myšlení. Je důležité trénovat hloubkové podvědomé myšlení, tak začnete vyhrávat.
Profesionálové v jakékoli oblasti také analyzují, kde mohou nastat problémy. Selhání často vzniká, když děláte něco v nesprávném pořadí nebo se snažíte příliš moc. Jen pečlivým plánováním můžete předcházet překážkám a mít připravené řešení pro neočekávané situace.
Žít tady a teď je důležitý postoj, ale být trvale jen v teď je past. Zrovna tak je pastí myslet jen pozitivně. Je moudrou prevencí myslet na možné překážky. Jakmile je objevíte je čas na preventivní opatření, kterými situaci překonáte. Potřebujeme nejen cesty, ale i rozcestí s lepšími volbami.
Jak myslí profesionálové v hypnoterapii? Pamatujte, že úspěch často stojí na zdánlivě drobných změnách, které si leckdy většina lidstva není vědoma. Například věta „Bolí mě hlava, ale venku je krásně.“ má úplně jiný dopad než její opačné pořadí: „Venku je krásně, ale mě bolí hlava.“
Zamyslete se, proč první věta vytváří více energie? Právě tento posun v pořadí slov dokáže změnit naši náladu a nasměrovat nás k pozitivnímu myšlení? Proč? Sami si to otestujte a ověřte si jak jazyk ovlivňuje váš vnitřní svět na úrovni nervových drah. Trénujte myšlení ve správném pořadí a dostanete se dál.
Každý den máte příležitost začít znovu. Tvary neuronů jsou toho důkazem. Plánujte své cíle s jasnou vizí, zapojte svou fantazii, ale také si vytvořte konkrétní plán kroků. Dovolte svému podvědomí, aby vás podporovalo na cestě k úspěchu. A myslete na to, že opravdové změny začínají tím, že se začnete zajímat o nitro. Změny vznikají hluboko uvnitř nás.
Více o předsevzetí si můžete poslechnout i v díle: Jak souvisí předsevzetí s červeným Ferrari v našem podcastu Hypnosféry.
Sdílet: