+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

PROČ BEZ AUTOHYPNÓZY NEEXISTUJE VÁŠ ÚSPĚCH

Pokračování navazující na první část článku Co musíte vědět o autohypnóze či meditacích pro bezpečí a účinnost.

Proč a jak se hypnotizovat

Jak na správnou a účinnou autohypnózu? V předchozí části jsem popsal některé chyby tvůrců nahrávek i velké části nejen samozvaných ale i medicínsky uznaných terapeutů. Na školách se totiž nic z toho neučí, ostatně stačí se podívat na tristní úroveň komunikačních schopností vyučujících na školách. Neúspěch je tak bohužel v 21. století klonován i na univerzitách. Jsem proto vděčný okolnostem, které mne dovedly k předním světovým odborníkům a k možnosti korigovat mýty šířené v Česku.

Proč se vlastně hypnotizovat?

Uvědomte si, že pokud neplánujete, tak se nechtíc dostáváte do plánů druhých. Neznalost správného plánování a zapomínání na kroky k cíli jsou příčinami selhání. Mezi klíčové prvky patří intenzivní prožitek a touha, která je nejsnadněji vyvolatelná právě pomocí hypnózy. Vlastně kdykoli jste dosáhli Vašich cílů, tak jste byť laicky zapojili autohypnotické prvky. Sebehypnóza je zcela přirozený proces, který nyní prozkoumáme, a nevím, jak rychle si uvědomíte, co z toho občas děláte.

V každém případě nelze dosahovat konzistentních úspěchů náhodně. Je potřeba jim pomoci a autohypnóza je klíčovou strategií intenzivního soustředění, bez níž nelze aktivovat vnitřní zdroje a vytvořit dlouhodobý úspěch v čemkoli.

Stručný pohled na hypnotický proces

Ačkoli lze použít mnoho variant této metody, toto jsou základní kroky, kterými potřebujete projít, abyste pomocí autohypnózy mohli dosáhnout úspěchu.

 1. Vytvořte si klidné prostředí a pohodlně se posaďte. Pozor, velmi častou příčinou neúspěchu je usnutí v důsledku lehnutí si. Tomu se vyhněte. Na začátku je důležité sedět s chodidly na zemi a mít ruce položené na nohy dlaní dolů či nahoru, podle toho, co je vám příjemnější.
 2. a) Představte si soustředěně cíl, kterého chcete dosáhnout. Představte si, že jste jej již dosáhli. Myslete detailně na život poté, co jste dosáhli cíle. To může být nejvhodnější bod pro vaše autohypnotické programování.
  b) Jen když je cíl v souladu s tím, kým chcete být, s vašimi hodnotami a přesvědčeními, jen tehdy bude vaše podvědomí pracovat směrem k cíli.
  c) Ke každému cíli si navrhněte, jaké prostředky, zdroje, strategie, chování budete potřebovat převést do podvědomí k dosažení cíle. Toto uvažování by mělo nastat bezprostředně po stanovení cíle, vize. Bez tohoto postupu by totiž došlo k zastavení procesu dosažení žádoucího efektu. Pokud na začátku nevíte, tak jednoduše část c) zařaďte až do části 3 a 4.
 3. Soustředěné propojení se s nitrem. Cílem relaxací, meditací, je napojení na vnitřní moudrost a naslouchání potřebám těla a podvědomé mysli. Ponořením se do nitra se dočasně odpoutáte od vazeb s vnějším světem a mohou Vás napadnout nové tvořivé myšlenky. Je to podobné, jako když člověk vstane od pracovního stolu a odskočí si na toaletu. Leckdy se objeví nové nápady. Autohypnóza je však procesem, který přináší mnohem a mnohem více. Využijte zpočátku alespoň 4 minuty vlastního hypnotického sezení pro relaxaci. Cestou, která je velmi přínosná, je vžití se do vzpomínek na příjemná uvolnění, která jste v minulosti prožili, například na dovolené v místech, kde jste se dobře cítili.
 4. Dovolte si představu, že jste režisérem filmu o úspěchu, který natáčíte. Hrajte si s vizemi toho, že vidíte vaše já, jak se přenáší v čase do budoucnosti. Vždy vytvářejte alespoň 3 varianty, a pak si vyberte tu nebo ty z nich, které ve Vás vyvolávají nejsilnější pocity touhy a harmonie.
 5. Jakmile jste spokojeni s „natočením filmu“, tak vstupte do obrazu. Pokud se objeví pocit, že něco chcete předělat, vystupte z role herce a přejděte znovu do role režiséra.
 6. Vyberte snadno realizovatelný krok a představte si několika smysly, že jej podnikáte. Nechejte tuto myšlenku prolnout celým tělem.
 7. Nyní je čas se začít přenášet do nového bdělého stavu.
 8. Je lepší být v celém procesu autohypnózy asi „jen“ 7 minut, než se snažit dělat hned na začátku dlouhé půlhodinové transy. Délka v případě domácí autohypnózy není klíčem. Klíčem je rozvíjení drobných zkušeností každý den a nikoli odkládání na dobu, až bude čas.

Hrajte si, vžívejte se do představy autohypnózy. Je osvobozující vědět, že autohypnóza vám přinese, narozdíl o laických představ,  kontrolu, nikoli oslabení. Člověk v transu není zombie, ale člověk propojený s vnitřními silami. Člověk v transu neudělá nic proti svým vnitřním hodnotám, to jsou jen sugesce autorů románů a filmů. Ve skutečnosti je hypnotický trans pro pohled zvenčí monotónní a bez „přikrášlení“ pro kameru nudný asi jako natáčení usínajícího člověka. Ve skutečnosti jde o stav odpovídající prožitkům, které máte při usínání, ale víte, že ještě nespíte, a také si uvědomujete, že to již není bdění. Vyhněte se tedy představám o tom, že budete mít živé vize, jako to bylo vidět v jinak zajímavém filmu Trans.

Po týdnu si změřte váš pokrok. Jste blíže k vašemu cíli, než jste byli předtím? Představte si cestu rozdělenou na části, podobně jako jsou dílky na metru. Zeptejte se sami sebe, kde se nacházíte. Pokud nejste o kus dál, pak je důležité rozhodnout, co potřebujete udělat, a vhodně upravit myšlenkové postupy. Vložte tuto úpravu cesty do další autohypnózy a plánujte v transu varianty.

To je jediný způsob, jak si můžete zajistit, aby vám tato extrémně důležitá metoda opravdu pomáhala v dosažení vašich cílů.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

I vy můžete zažít trénink autohypnózy a hypnózy.

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře
 1. Děkuji za zaslání informací – Průvodce úspěchem
  pro osobnosti budoucnosti. M. Pauková

 2. Daniel Runt napsal:

  Děkuji za zaslání informací

 3. Martin napsal:

  Je na miste PODEKOVAT.

 4. Ivona napsal:

  Také děkuji za informace. Vaše kniha OSM – (snad mi někdo přepisuje obsah:), vždy najdu v textu něco nového.

 5. dana napsal:

  dakujem, uz teraz sa tesim 🙂

 6. Majka napsal:

  Děkuji srdečně.

 7. Martin B napsal:

  Vážený pane Činko,

  jsem naprosto nadšen! K Vánocům jsem dostal Vaši knihu Ovládněte svůj mozek (přiznávám, ještě jej moc neovládám), ale věřte nebo ne – již léta jsem nepřečetl žádnou knihu (většinou jsem si u každé říkal, že nemám tolik času nazbyt, abych jím plýtval na tu či onu knihu) a tu Vaši jsem přečetl celou. Okamžitě mě začala měnit – obrovské změny, které na sobě pozoruji každý den – nyní již se začíná měnit i moje okolí pod vlivem změn, které mění mě. Zní to možná až neuvěřitelně, ale je úžasné v mých 41 letech pozorovat, jaké hloupé mýty pevně zakořeněné špatnými učiteli, špatnými radami a špatnými příslovími ze mě udělalo průměrného až podprůměrného, bez ambicí – někoho smířeného s průměrem a čekáním ani nevím na co. Byl jsem i přesvědčen, že se nemohu nic naučit (natož angličtinu – když jsem se ji nenaučil jako mladý) …
  Ale DÍKY VÁM A Andymu jsem zjistil (možná znovu objevil), že život je krásný, pestrý a je nutné nejen neustále makat pro někoho jiného, ale i se zastavit, naostřit si pilu, podívat se kolem sebe i do sebe a udělat i něco pro harmonii.
  Vám vděčím za to, že jsem se „úplně“ změnil a hodlám se měnit dál a se změnou mého já se bude měnit i mnoho kolem mého já – toto není slib 🙂 to je to, co již nyní po několika málo měsících vnímám kolem sebe. V očích mnohých jsem býval pesimista – já jsem o sobě tvrdil, že jsem pouze dobře informovaný realista, ale kolik pozitivního nyní dokáži vnímat kolem sebe a pozitivní se snažím šířit dál a tím pozitivnější je okolí …
  Již „pouhé“ správné otázky, oproštění se od minulosti, od toho co nám dříve hloupě vštěpovali ti, kterým jsme důvěřovali nebo
  byli pro nás autoritou (ve skutečnosti pouze deformovali naši dětskou duši, aby z nás byl ten šedý průměr).
  Jsem naprosto nadšen a Váš jakýkoliv další email, počin, cokoliv sleduji s nadšením, protože již dopředu vím, že mě to opět nabije, osloví a posune dále. Každý další impulz od Vás mě vždy utvrdí v tom, že jsem se vydal správnou cestou a ani bych již nehledal cestu zpět. S přáním krásného večera či dne
  Martin B

  • Libor Činka napsal:

   Martine, jsem katalyzátor toho, co se ve Vás probouzí a jen v podvědomí dřímalo.

   • Martin B napsal:

    Dobrý podvečer Libore,
    je až příliš skromné, pokud o sobě mluvíte pouze jako o „pouhém“ katalyzátoru. Nebýt Vaší knihy zřejmě bych i nadále používal pouze jednu polovinu mozku, nevzpomněl bych si na to, že existuje podvědomí, žil bych průměrný život plný hloupých stereotypů a motal se v nekonečném kruhu špatných nálad a myšlenek, které produkuje okolí a já jsem jimi byl negativně ovlivňován a zpět jsem je také produkoval pro svoje okolí …
    Nemyslím si, že jste katalyzátorem – pro mě spíše RESET, obnovení systému, znovuzrození :-)
    Myslím, že pro mě a zřejmě nejen pro mě jste spíše GURU než cokoliv jiného. A za to Vám díky a přeji Vám jen vše dobré a hlavně hodně zdraví! S přáním příjemného zbytku dne
    Martin B

 8. Eva Elçi napsal:

  Krásné dny Libore ,děkuji za připomenutí ,velice dobrý způsob -potvrzuji funguje to..

 9. Alena napsal:

  Dobry vecer!!!

  Zaujimave ako sa dokazu urcite situacie prelinat. Odkedy zijem, ako … a kde zijem… som si prestala zapisovat, planovat… a este k tomu som prestala snivat. Ano, spravne, to co ty tuna popisujes, ja som uz robila ako male dieta.. len som to nazvala snivanie. Robievala som to casto pred spanim, ale aj ked som bola sama. Ale odkedy zijem terajsi zivot, ktory ma dlhsi cas neuspokojuje, hladam cesticky ako stadeto sa dostat. Ver mi, ze by ma ani vo sne nenapadlo, ze by mohlo pomoct prave to co mi kedysi bola moja najoblubenejsia cinnost, a som sa hambila za to. Lebo som vedela ze iny ludia to nerobia.

  Dakujem Libor

  • Libor Činka napsal:

   Ano, porovnávání se s druhými lidmi, uvažování, zda to co děláme je normální, zda je to dospělé, je jednou z hlavních příčin stagnace. Jenomže ti skutečně úspěšní si vybírají z okolního světa jen to moudré a připojují to k rozvíjení moudrosti uvnitř svého světa. Stává se mi i několikrát do roka, že se přistihnu utoho, že jsem opominul cestu, která v minulosti byla úspěšná. Proto je potřeba si zazanamenávat minulé fungující cesty a přenášet je do plánů budoucnosti.

 10. Libore, velké díky, skvělý jako vždy 🙂

 11. izzolom napsal:

  Ahoj velmi záslužná práce,moc děkuji.

 12. ivan napsal:

  Libore, děkuji Vám.

  Některé věci, vypadají celkem hodně jednoduše, ale přesto je celá řada lidí nedělá. Stačí se podívat na oblast zdravotnictví, kde je velké lobby farmaceutických,ale některé, účinné metody jsou staré stovky nebo tisíce let, ale také je nikdo nepoužívá…. Ivan

 13. Marika napsal:

  Jsem Vám moc vděčná za zasílání informací a těším se na každý Váš nový email. Právě jsem si koupila vaší knihu – Ovládněte svůj mozek. Již se těším, že tak jak ji nasávám, tak se jí budu snažit řídit a ovlivňovat tak nejen sebe ,ale i své okolí, které to nejvíc potřebují… Moc děkují. S úctou zdraví Marika

 14. Ivana napsal:

  Nejušlechtilejší práce je služba lidem. Děkuji Libore, že děláte tuto práci, děláte jí dobře :-). Skvěle svými psanými, či mluvenými projevy inspirujete a motivujete mnohé lidi. I já jsem jedna z nich. Iva

 15. Josef Anglie napsal:

  I ja se pridavam k ostatnim s velkym diky za vase blogy. Vse vlastne uz napsali prede mnou spokojeni komentatori. DIKY DIKY.

 16. Lenka Tichá napsal:

  Děkuji Vám za Vaše informace a těším se na další. Určitě si koupím Vaši knihu – Ovládněte svůj mozek.

 17. František Vlk napsal:

  Libore opět jsem se nezklamal a díky za zasílání opravdu užitečných informací ,které mi pomáhají.Dělám s nimi pokroky.

 18. David Bureš napsal:

  Dobrý den pane Činko, naprosto s Vámi souhlasím. Já při relaxaci používám AVS přístroj a při 20 min. alfa programech přesně pociťuji stavy, kde mě najednou vyběhnou tvořívá řešení a nápady. Pouze jsem si často pokládal otázku, zda mám při daném sezení sám k sobě vnitřně promlouvat nebo je lepší se nechat bez jasných myšlenkových směrů. A podle toho co Vy nahoře píšete, je tedy vhodné vložit představivost a přehrávat si svůj barevný film o úspěchu se všemi detaily. Je to tak?
  Děkuji, David B.

 19. Zbyněk napsal:

  Dobrý den,
  snažím se už delší dobu na sobě pracovat a vylepšovat se k obrazu svému. Děkuji za spoustu informací o tom, jak to provádět,
  včetně dnešní autohypnózy. Taky díky za knihu Ovládněte svůj mozek. Některé kapitoly si čtu vícekrát, aby se ve mně tak nějak ukotvily. Vnímám v sobě, že se měním tak, jak chci a potřebuju. Mé okolí to, myslím, většinou pozoruje taky. Ale na tom mi zase až tak moc nezáleží. Kdo chce, tomu poradím, co má se sebou taky začít dělat.
  Krásný den přeje Zbyněk

 20. Antonie napsal:

  Libore,
  jsem vděčná za Vaše úžasné informace, děkuji a těším se na další e-mail, knihu OSM už mám, vše od Vás je pro mě velkým radostným přínosem. S úctou děkuji.

 21. Alena Brožková napsal:

  Dobrý den, můžete prosím vložit odkaz na první část článku, ráda bych si ho také přečetla, nemohu ho najít. Předem děkuji a přeji hezký den.

 22. Eva Svobodová napsal:

  Libore, děkuji vám. Máte už delší dobu moji naprostou důvěru. Vaši knihu OSM si určitě vezmu na opuštěný ostrov, protože rozhodně nestačí přečíst ji jednou. Alespoň tedy mně to nestačí…

  • Libor Činka napsal:

   Evo, to mne těší, ale tam, kde nejsou lidé, tam je moje kniha zbytečná. Doporučuji nějakou na přežití:)

 23. zuzka napsal:

  Zdravim z UK a dakujem za pripomenutie a ozivenie informacii.
  Libore velke DIKY aj za Anglicky fantasticky je to skutocne nedocenitelna pomoc. Vrele doporucujem vsetkym bez ohladu na vek a doterajsie znalosti.

  Zelam vsetkym pekny vecer

 24. Jozef napsal:

  Dobry den,
  pocuvam vase nahravky cez mp3 teraz naposledy hypnoprosperita01demo.mp3 a 2
  chcel by som sa opytat,co mam robit ked sa neviem uplne uvolnit,stale mi hlavou lietaju myslienky a doslova ma rusia,.počuvam vacsinou po ležiacky poobede alebo rano,(večer nie stale zaspim)Snazim sa odputat odreagovat ale stale ma to dobehne a v podstate si nahravku len vypocujem,. A este by som sa chcel opytat ci je mozna liecba resp.nastartovanie liecby (koznej chronickej)
  Inak nahravky su podla mna uzasne uz len na relax,velmi prijemny upokojujuci hlas.
  Dakujem pekne,.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů