Léčivá závislost

Prozradím vám moji letitou závislost. Každou chvíli mne totiž tato závislost pohltí. A je to skvělé.

Doktorům se to nelíbí. A já si to užívám a unikám tak od smutné reality šířené mocnými.
Existuje nějaké spiknutí, které lidem brání k naplnění jejich představy naplněného života?

Jakkoli můžete číst spousty teorií, tak moje zkušenost je jiná. Ano i Ne. Samozřejmě existují skupiny, které vás mezi sebe nepustí a pokud mají moc, tak nenarušíte jimi prezentované myšlenky, které pokud se otřesou v základech, tak naruší pozice mocných. A v tomto smyslu existuje spiknutí mocných zabránit šíření čehokoli, co by jejich moc ohrozilo. Zajímavé je jak například působí bílý plášť a titul lékaře. Nevím jak vy, ale dříve jsem v životě prožíval cosi jako odevzdanost vůči některým lékařům. Tenkrát mi na mysl ani nepřišlo, že to jsou lidé, kteří se mohou i mýlit. A stálo mě to mnoho času a vyhozené desítky tisíc korun.

Nevím, jestli vás někdy napadlo, že kdo neumí myslet tak trochu jako šachista a neumí myslet mimo naprogramované hranice – dělá se to takto, nemůže hranice překonávat.

No a já se rád stávám takovým ‚‚bláznem‘‘. Už několikrát jsem dokázal překonat do té doby nepřekonatelné a umožnit to druhým. Proč? Protože mám od dětství závislost v hledání řešení, které vybočují. Mám rád hádanky a kreativní řešení.

Mozkový škádlič

Skvělá je hádanka, kterou dával svým klientům legendární hypnoterapeut Milton Hyland Erickson.
M.H.E. byl „divný“ doktor, který dělal věci zcela jinak a dokázal během pár sezení vyřešit to, co klasické psychiatrii či psychologii nešlo ani za roky. Proto si ho také pozvali na kobereček a chtěli ho ponížit. Neuspěli. On byl zvyklý myslet na několik tahů napřed.
Zde je jeho oblíbený mozkový škádlič – brain teaser: Jak zasadíte deset stromů do pěti řad po čtyřech?
Pozor, není to žádný hospodský chyták, opravdu je cílem vytvořit pět řad obsahující v každé řadě čtyři stromy. A opravdu to jde. Jen se potřebujete oprostit od standardního levomozkového myšlení pěstovaného na školách.

Knihy, které mění mozek nejsou učebnice

Každou chvíli mě pohltí má závislost. Je to skvělé. Jsou to návštěvy knihkupectví, kouzelnického obchodu či prodejny s hrami, které mne stojí tisíce měsíčně. Jsou to velmi dobře investované peníze. Kdybyste kdysi měli knihy jako já, například knihu z Magiáles Šari Vary Matemagii dostupnou v osmdesátých letech, tak byste dokázali myslet tvořivěji, a tak zvládat i leccos v životě. Kniha o matematických tricích a život? To přece nedává smysl?
No jenže v ní obsažené triky nejsou triky, ale chytřejší řešení, než se k vám kdy dostaly. Naštěstí existují super moudré knihy, jen se potřebujete orientovat v tom, co je pro mozek přátelské tzv. brain friendly. No a to už je potíž. Jak to rozpoznat se ve školách neučí. Kdyby tam používali nedávno vydanou knihu 84 úžasných matematických her pro nadané děti od Anny Claybourneové, tak bychom dokázali kdykoli v životě mít větší nadhled.

Nestačí sebrat dámu. Chci Mat

Protože mým oborem je lidský mozek, a to čemu se říká psychoterapie, tak hledám cokoli, co mne posune dál v mé práci. A to se vyplácí i mým klientům, protože stačí pár setkání a letité problémy jsou pryč rychleji než klasickými postupy.
Super… jenže… Poslední dobou čtu knihy o terapii úzkostí, depresí, dostupné u nás, a mám chuť je spálit. Zdá se, že jejich autoři moc nemyslí. Respektive myslí asi jako člověk, kterému vysvětlili, jak se pohybují figurky na šachovnici, a on se raduje, že dokáže po dlouhé době sebrat dámu a uhrát remízu. Jenomže výhra je pouze, když dáte MAT. Dát MAT psychickým problémům ovšem vyžaduje špičkovou strategii. Někteří znáte jméno šachového génia Garry Kasparova. Ano, to je ten Rus, který už dávno žije v USA a je velkým kritikem Ruska. Je to skvělý stratég a jeho prohra v sérii zápasů s počítačem Deep Blue sice byla reklamou pro IBM, ale je směšná, protože počítač schopný zvážit během vteřiny miliony tahů je neskutečná přesila. A hlavně Kasparov tomuto počítači tak trochu zavařil jeho obvody.

Proč to píšu? Protože se učím jak myslí nejlepší v různých oborech. Pár dní zpátky jsem si připomněl myšlení tohoto slavného šachisty. Chcete-li, můžete zhlédnout na HBO ztvárnění jeho příběhu v seriálu Odveta. Mám videokurz od Garry Kasparova, jeho knihu Jak život napodobuje šachy a ve Virtuální realitě mám šachy ovládané umělou inteligencí. Prohrávám? Jasně, ale je to skvělé si uvědomit, kde jsem udělal chybu a jak na to jít příště.

Rubikovka a psychoterapie mají společné víc, než si myslíte

Přede mnou na stole v obýváku však není šachovnice, ale Rubikova kostka. Když mi bylo asi patnáct, tak jsem se naučil základní algoritmy skládání. Naposled jsem ji složil za necelé tři minuty. Sakryš, to je pomalé. Jak rychle se to dá? Na stránkách obchodu s hrami jsem sledoval děti, jak Rubikovku skládají pod dvacet vteřin.
Co jsem se v návodu naučil? Že jsem na to šel složitě, dávno překonanými postupy. V tomto jsem žabař. Laik na úrovni základního pátého stupně, který nemá vyladěný systém. To, že zde mám jednotlivé tahy pro řešení, ještě neznamená, že to stačí. Tak jsem se před pár dny učil kostku správně držet. Jo. Nikdo nás neučil myslet v takových detailech. Jsou oblasti, kde to však umím, a to lépe než bych měl. Jsem psychoterapeut s akreditovaným čtyřletým výcvikem, nejsem lékař, psycholog ani psychiatr. Je nezajímají lepší výsledky, přestože jsou lepší, většině z nich by to zbořilo piedestal jejich klasického vzdělání? Nebyl bych lepší, kdybych se spoléhal jen na klasické vzdělání. Umím více, protože se učím od následovníků Miltona Ericksona. Stejně jako je vývoj ve skládání kostky, stejně existuje vývoj v psychoterapii.

Teď s lidmi řeším fóbie, úzkosti, zvládání stresu podobně zrychleně jako skládají Rubikovu kostku ta ďábelsky rychlá mladá ucha. Představte si, že trénují i týdny jeden komplikovaný tah. Je to duševní sport. Zrovna tak pomáhání lidem používat jejich mozek tak, že stresy, úzkosti, deprese jsou vyřešeny chytrými myšlenkovými tahy. Odborné kruhy však neuznávají taková řešení, protože oni jsou zastánci těch klasických. Co na tom, že to trvá nejméně měsíce až roky, a pak se problém často vrací?

Raději budu bláznem s výsledky než bílý plášť s příručkou

Jak už jsem napsal, mám chuť provést veřejné pálení například učebnice psychiatrie. Jenomže těch knih, které papouškují staré zdroje, a v seznamu literatury se na ně odvolávají je spousta. A přibývají. Například v jedné novince čtu doporučení na to opakovat cvičení trvající 40 minut až pětkrát denně.
Hmm. Jasně, to je brnkačka. Vytvořte si denně čas přes tři hodiny na staré cvičení jako je autogenní trénink nebo progresivní relaxace. No a protože to nestačí, tak autor doporučuje přidat další cvičení jiného typu, a to trvá dalších až 60 minut. Hmm na druhou…. To, že tam jsou popsány nebezpečné postupy, které u nás v Česku může odborně do detailu znát asi tak jeden či dva experti, to už autor poněkud nedomyslel.
Pojďme do knihy napsat třeba jak dělat extrakci zubu. Je nesmysl to psát do příručky pro laiky? Jasně. Jenomže to se děje a zacházení s psychikou nesprávným způsobem může mít podobně bolestivé a zničující následky.

Ty návody jsou povrchní, bez klíčových detailů, a srovnatelné s recepty z časopisů. Když máte starý a povrchní návod na skládání kostky či hraní šachů, tak to budete řešit násobky času. Nic hrozného se nestane. Jenomže takzvaná odborná literatura je plná zlodějů času. A když je tak psaná učebnice, tak jak asi budou postupovat dostudované bílé pláště v psychologii či psychiatrii?

Zůstanu raději bláznem, který považuje slovo psychoterapeut za nepřesné. Jakkoli bych patřil mezi ty některé velmi milé a chytré lidi, které znám, tak odmítám patřit mezi ty, kteří si nechali od mocných s tituly vsugerovat, jak mají postupovat. Jsem spíše IT specialista na mozek. Vím, co vyvolat na obrazovce mysli přednostně a vyhnout se laickému seřizování. Nenabízím pětkrát denně opakovat meditace či relaxace, ale nabízím jen minuty laserově zaostřeného myšlení. Kdo chcete, budete se moci přidat buď jen pro sebe a vyřešení svých stresů a úzkostí, anebo budete mít příležitost získat mé životní zkušenosti a pomáhat druhým.
Jednoduše napište, co byste chtěli a dám vám vědět.

No a pokud se cítíte fajn a chcete upgradovat myšlení, tak čtěte chytré knihy a luštěte hlavolamy.

Hodně tvořivých řešení mimo hranice běžného vám přeje

P. S.
Řešení hádanky uvedené výše si ponechte pro sebe, vyhněte se prozrazování, nechť ostatní trénují mozek a stávají se blázny, kteří to vyřeší.

Sdílet:
Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře
  1. Michal Hamerník napsal:

    Přeji pěkný večer,
    „minuty laserově zaostřeného myšlení“ – to zní velmi zajímavě, takže ano – rád bych se dozvěděl více – pro sebe sama.

    Děkuji

    • Jaroslav napsal:

      Moc rád bych se přidal. Pro pomoc sobě, své ženě a kdoví třeba i dalším. Otevírám se novým možnostem.
      Přeem díky za příležitost. Jarda

  2. Eleonora Prusova napsal:

    Dobré odpoledne.
    Váš článek mne velmi zaujal a mám ráda „jiné, nelimitované myšlení“ a také jsem velmi zvědavá. Takže – ANO – moc ráda bych se dozvěděla více.
    Děkuji Lea

  3. Robert Kaisler napsal:

    Mám syna, kterému mu byla diagnsostikována před 3 měsíci bipolární porucha. Deprese se mu střídají s manickými stavy, ve kterých se chová necitlivě vůči svému nejbližšímu okolí. Dokázal by jste mu pomoci, Libore?

  4. Tommypat napsal:

    hi

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů