+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

PROČ BRÁT PROKRASTINACI JAKO SIGNÁL

Mnoho lidí si prokrastinaci vyčítá a snaží se proti ní bojovat. Jenomže snaha cokoliv řešit v lidské mysli je ve většině případů odsouzeno k selhání pokud s myslí zacházíme laicky, takzvaně ‚‚silou vůle“, bez znalosti psychologie. 

Navíc je důležité používat špičkovou psychologii a nikoli desítky let zastaralé modely. Bojovat proti problémům je často spojené se slovy ‚‚nesmím, nechci‚ nebudu‘‘, což je klasická chyba operování se zápory, kterým má podvědomí problém rozumět. Je to podobné, jako kdybyste chtěli jet na dovolenou do Španělska, sedli si do auta a do navigace naťukali: ‚‚Nechci jet do Rumunska.“ Intenzivně to promyslete a pochopíte.  Selhání vytváříme slovy, kterými v mozku navigujeme nevědomě do míst, kterým se chceme vyhnout.  

Selhávání v mysli roztáčí kolotoč sebeobviňujících myšlenek, kterými si ubíráte energii a vstupujete do stavu oslabujícího rozpoložení. Pak logicky chybí energie, a tak se vzdalujete od stavu, v kterém je možné účinně myslet. Výsledkem je stav, v kterém je prakticky vyloučené účinně jednat. 

Proto je přínosné se dívat na dřívější problémy jinak než jako na nepřítele. 

Dovolte si změnit perspektivu a vnímat odkládání jako signál. 

To, že takzvaně prokrastinujete, může být signálem, který nám poskytuje důležité informace o našem stavu a potřebách. Podívejte se na několik způsobů, jak brát prokrastinaci jako signál:

Sebeuvědomění:

Prokrastinace nám může ukázat, že něco není v pořádku nebo že něco potřebujeme změnit. Může to být signál, že jsme přetížení, unaveni nebo že nám něco chybí v našem životě. Možná signalizuje, že jste v módu perfekcionismu a že je na čase zavést do života v určitých oblastech harmonii, umírněnost a větší přirozenost. 

Identifikace příčin:

Prokrastinace nám může pomoci identifikovat příčiny našeho odporu k určitým úkolům, zejména těm, které jsou v rozporu s neuro-logickými úrovněmi. Může to být informace o ztrátě smyslu, malé motivaci, rozporu v životních rolích, víře v neúspěch, postrádání jasné strategie, například směru, nedostatek dovedností…

Potřeby a priority: 

Prokrastinace nám tedy může ukázat, že naše potřeby a priority jsou málo naplněny. Může to být signál, že potřebujeme více odpočinku, podpory nebo jasnějších cílů. Rozhodně se vyplatí začít vnímat priority jinak než přes slova ‚‚spěchá to‘‘, ‚‚hoří to‘‘, ‚‚včera bylo pozdě‘‘. Tak se můžete přeprogramovat na inteligentní myšlení o důležitosti ve vztahu k smyslu, osobním rolím a hodnotám. To jsou oblasti, které mají právo přednosti. 

Reflexe a růst:

Prokrastinace navenek viditelného jednání nám může poskytnout ‚‚nic“, které může být časem meditace, příležitostí k reflexi, a tím k osobnímu růstu. Můžeme se ptát sami sebe, co je za tím, že se vyhýbáme určitým úkolům a co bychom mohli udělat jinak, abychom se přes to dostali. 

To, že odkládáme může být také způsobené podvědomou moudrostí, že některé věci potřebují ještě uzrát na správný čas, místo, setkání ve správném rozpoložení. 

Nikoli vše, co na první pohled vypadá jako ‚‚špatné‘‘ nebo ‚‚neefektivní‘‘, skutečně takové je. Ostatně generalizující slovo ‚‚vše“ a jeho kumpáni ‚‚vždy, pokaždé, pořád, stále, nikdy, vůbec…“ jsou zpravidla velmi destruktivní, protože působí jako guma toho pozitivního. 

Vyhněte se tedy snaze stíhat vše, zejména když se o to snažíte vždy. 

Je přínosné vnímat prokrastinaci jako signál a dovolit ji vést nás k pochopení a moudře načasované akci. Můžeme se ptát sami sebe, co nám prokrastinace říká a jak můžeme reagovat, abychom se pohybovali k cílům v souladu s niternými hierarchiemi. Jít proti sobě je jako vyhlásit sám sobě válku.

Najděte se a prokrastinace zmizí.

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře
  1. Radim napsal:

    Jeden z mála pohledů na prokrastinaci, který mi dává smysl. Jiný než „přeperu to silou“, udělám si úkolníček a podle něho pojedu. Ty mi fungovaly ale jen na chvíli. Zastavit se s otázkou, co vlastně potřebuju a co mi to říká je úplně jiná kvalita. Děkuju

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů