Sebevědomí? Nemám na to. Tohle prostě není pro mě. Nehodím se na to. Nikdy to nedokážu. Nic se mi nedaří… Napadají vás podobné myšlenky? Jsou velmi obtěžující, že? Dokážou vás doslova paralyzovat, zastavit při dosahování životních cílů. Ten kritik v hlavě vám stále hází klacky pod nohy a vy zakopáváte.
V tuto chvíli máte na výběr. Buď negativním myšlenkám uvěříte a vzdáte se svých snů. Nebo si uvědomíte, že se sugescemi dokážete pracovat a trvale změnit svůj život k lepšímu. Budete odolnější a sebevědomější. Opravdu je to takto jednoduché? Ano, když znáte správné postupy.
Ve své praxi se setkávám se spoustou lidí, kteří jsou k sobě velmi kritičtí, mají nízké seběvědomí. Zaměřují se na to, co se jim nepovedlo, a nechávají se neúspěchem velmi ovlivnit. Na začátku jsou plní energie. Provedou akci a začnou pracovat na dosažení svého cíle. Přijde první překážka, druhá překážka, následuje dobrovolná kapitulace. Je to důkaz absence cílevědomosti? Nikoliv. Jedná se pouze o zaměření se na vlastní chyby a na to, co se nepovedlo. Mysl, jako přísná paní učitelka, svou červenou propiskou kriticky podtrhuje každé dílčí selhání. Přestože se pomyslný boj odehrává pouze v hlavách těch, kteří si ke mně přicházejí pro radu, je pro ně hrozivě reálný. Někteří mí klienti jen smutně pozorují ty červené vykřičníky bez povšimnutí toho, co se jim vlastně povedlo.
I kdyby to na začátku bylo pouhých 5 % úspěchu, i ten se přece počítá. Nebo ne? Do jaké míry vlastně sugesce skutečně ovlivňují naše životy?
Možná jsme si na ně už tak zvykli, že je považujeme za běžné a nevnímáme je. Jejich důsledky si však neseme mnohdy po celý život. Sugesce ovlivňují naše prožívání i vnímání. Velké množství si jich neseme z dětství. Mozková aktivita dětí je jiná než u dospělých a proto na ně pronesené věty mohou působit doslova jako zaklínadla, která se vryjí hluboko do podvědomí. V dospělosti potom mají lidé pod vlivem sugescí často dojem, že se musí chovat určitým způsobem. Jinak podléhají přesvědčení, že jsou špatní, nedostateční, pokažení. Sebevědomí se dostává na bod mrazu.
I ze školních lavic si většina z nás nese přesvědčení o vlastní nedostatečnosti. Možná se vám negativní následky vyhnuly. V takovém případě vám upřímně gratuluji. Spousta dětí totiž v systému klasického školství zažívá opakovaně spíše pocity neúspěchu. A ty se podepisují na jejich vnímání světa i sebe samých.
Psali jste někdy diktát? Nejspíš ano. Pokud jste měli hodnou paní učitelku, třeba byla za dvě chyby ještě jednička. Někde to na jedničku bylo jenom v případě, že se v celém diktátu nevyskytla jediná chybička. Za čtyři chyby pětka. To je i dnes mnohde běžná praxe. Když se na to podíváte dnešníma dospělýma očima, připadá vám to v pořádku? Celý text měl, dejme tomu, 40 slov. Chyba se vyskytla ve 4 slovech. To je pouhých 10 % z celku. 90 % diktátu tedy bylo správně. Cože? Nejhorší známka za téměř 100 % úspěšnost? Hodná paní učitelka by možná povolila i 10 chyb, než by udělila nejhorší stupeň. I těch 10 chyb však znamená, že celých 75 % textu bylo v pořádku. Učila nás tato běžná školní praxe opravdu pracovat bez chyb nebo naopak zrodit vnitřního kritika, který při neúspěchu místo dalšího kreativního zápalu spustí vlnu sebekritiky a zastaví tak pozitivní rozvoj?
Říkáte si, že byste chtěli nastoupit do stroje času a vrátit se do momentu, kdy vám někdo z okolí nasadil do hlavy ony zrádné myšlenky, která vám dnes brání ve štěstí a zdravém sebevědomí? Nejste v tom sami. Mnoho lidí se utápí v beznaději. Někdo v minulosti jim ublížil svými slovy nebo červenými propiskami, a oni se teď cítí méněcenní, protože minulost už nezmění.
Mám pro vás skvělou zprávu. Žádný stroj času nepotřebujete. Se správnými postupy totiž dokážete sugesce ve své mysli eliminovat velmi rychle. Je důležité si uvědomit svou moc a změnit vlastní myšlenky. Jakmile pochopíte, že máte pod kontrolou svůj život, jste na cestě k vítězství nad každou sugescí. Jste skutečnými tvůrci svého osudu. Pokud přijmete tento fakt, zjistíte, že sugesce nad vámi ztrácí moc. Ve skutečnosti totiž jsou odjinud, nikoli vaší vrozenou součástí a vy je tak můžete jednoduše odmítnout. Jednoduše tehdy, když se naučíte, jak na to.
Možná znáte názorný obrázek, kdy je úspěch vyobrazen jen jako špička ledovce nad hladinou. Přirovnání je to skutečně trefné. Vidíte úspěšného člověka? Potom si buďte vědomi toho, že vnímáte pouze tu špičku ledovce. Pod hladinou se skrývá životní zkušenost, hodiny studia, píle, odhodlání, mnohdy i třeba odříkání. Pokud by takový člověk upřímně popsal svou cestu za úspěchem, určitě v jeho příběhu najdete mnoho omylů, nezdařených pokusů a chyb. Tyto přešlapy totiž k cestě za úspěchem v jakémkoliv oboru prostě patří. Často žijeme v iluzi, že když někdo něco umí, tak se chyb prostě nedopouští. Míváte ten dojem také? Až se vám to stane příště, uvědomte si, že vidíte právě jen tu špičku ledovce. Ten vzor, který stojí před vámi, dozrál k současnému stavu zkušenostmi. A ty zkušenosti získal po cestě.
V dnešním světě, kdy jsou nám předkládány úspěšné vzory bez znalosti okolností, které k úspěchu vedly, může být složité vyvarovat se iluzi rychlého úspěchu. Vždy tedy myslete na to, že potřebujete do některých věcí dozrát zkušenostmi. No a zkušenosti vznikají jednáním i děláním chyb. Každý úspěšný projekt byl na začátku prototypem, který musel být postupně vyladěn k dokonalosti. Stejně tak i vy si můžete dovolit na své životní cestě zkoumat, chybovat a přehodnocovat. S tímto nastavením budete šťastnější a spokojenější sami se sebou.
Pokud jste se někdy trochu zajímali o to, jak hypnóza funguje, možná jste nabyli pocitu, že jejím účelem je právě sugesce do mysli hypnotizovaného vložit. Taková ta klasika. Uhrančivý pán v černém plášti na jevišti houpá kapesními hodinkami dobrovolníkovi z publika před obličejem. Nicnetušící nebožák potom v transu pobíhá a kvoká jako slepice, nebo se potí pod vlivem vsugerované představy pobytu v tropickém ráji.
Takhle prosím NE. Sugesce jsou nám vkládány do mysli v průběhu života i bez přítomnosti hypnotizéra. Ve skutečnosti jsou právě moderní psychoterapeuti těmi, kteří vám pomohou se negativních sugescí zbavit. Dobrý terapeut u vás dokáže navodit příjemný hypnotický trans, ve kterém definuje a napraví myšlenkové vzorce, které brání vašemu úspěchu v čemkoliv. Zlepšíte svůj sportovní výkon, přestanete kouřit, zhubnete… Kouzlo? Nikoliv. V podstatě se jedná o „odhypnotizování“. V minulosti jste totiž uvěřili ve své vlastní limity, které vám však byly vsugerovány. Mnohé myšlenky jste si do podvědomí nechtíc dokonce vložili i vy osobně.
Skutečně kvalitní hypnoterapeut se vyvaruje vkládání dalších sugescí. Když budete chtít přestat kouřit, kouzelná formulka: „Nechci si zapálit, cigareta mi už nechutná“, povede spíše k chuti, tedy k opaku. Moderní hypnoterapie využívá mnohem sofistikovanější způsoby a rozhodně žádné hloupé afirmace.
Je klíčové zaměřit pozornost i na sebemenší pokrok. S každým dalším tréninkem se dostanete o kousek dál. Ukážu vám to na velmi výmluvném příkladu. Slyšeli jste už někdy o multimilionáři Jamesi Altucherovi? Je to velmi úspěšný podnikatel se jměním čítajícím asi 50 milionů dolarů. Tento vysoce úspěšný člověk trpí depresemi, ale učí se s nimi pracovat. Stanovuje si proto naprosto minimální cíle typu: Chci každý den o jedno procento zlepšit situaci. Proč to dělá? Protože praktikuje jednoduchou strategii. Postupovat po malých krůčcích a uvědomovat si každý pokrok. Když každý den zlepšíte situaci o pouhé jedno jediné procento, po měsíci dosáhnete zlepšení až o 31 %!
James Altucher po prvním úspěchu, kdy prodal svou společnost za 15 milionů dolarů, spadl na úplné finanční dno. Vlastně ještě hlouběji. Velmi se zadlužil, upadl do depresí. Ale díky své životní strategii znovu vystoupal na vrchol. Od té doby založil více než 20 společností a napsal 20 inspirativních knih. Po malých krůčcích získal zpět svůj úspěšný život. A vy můžete také. Stačí, když uvěříte ve své možnosti a začnete konat.
Samotné chtění je málo. Vesmír nečeká, až bude moci vyplnit každé vaše vroucí přání. Pokud se něco dlouhodobě nedaří, pak může jít také o chybný postup. Při opakovaném neúspěchu mnoho lidí zvolí strategii, která jim uškodí. Obviní totiž ze selhání sami sebe. Svou podstatu. Přitom by leckdy stačilo změnit postup, najít lepší návod, zvolit jinou cestu.
Stává se vám to také? Zamyslete se nad otázkou: K čemu vede přesvědčení o vlastní neschopnosti a nedostatečnosti? (Napovím vám. Takové přesvědčení až víra povede ke skutečné neschopnosti něco udělat a snižování sebevědomí.)
Dám vám tady k dobru osobní zkušenost. Jeden profesor na LF UK nám studentům vytýkal, že se určitě neučíme. Že přece stačí si to třikrát přečíst a musíme to umět. Bolelo to, protože jsme se učili od rána do večera. Začali jsme se proto cítit neschopně. Někteří spolužáci dokonce kvůli necitlivým poznámkám úplně ukončili studium. Co se v tomto případě stalo? Náš profesor nám měl být vzorem. Poskytl však málo přesný návod. Vzhledem k citlivosti tématu byly důsledky naprosto decimující. Profesorova logika zcela postrádající komunikace a pseudorada nás studenty ve velké většině naprosto demotivovala. Vyučující se v oboru pohyboval přes čtyřicet let. Měl tak skvěle vytrénovanou neuronovou síť. Jeho mozek byl doslova protkán zkušenostmi, a proto si díky návaznostem lehce zapamatoval jakoukoliv související informaci. My, jako začínající studenti na poli lékařské vědy, jsme toho samého zatím prostě nemohli dosáhnout.
To je problém většiny autorit, se kterými se setkáváte nejprve ve školství, a potom třeba i v zaměstnání. Jak by měla vypadat správně postavená komunikace vzoru, který můžeme následovat? Představte si, že nastoupíte do nového zaměstnání na svou vysněnou pozici. Nadřízený vám bude skutečným mentorem. Přivítá vás se slovy: „Když jsem byl ve vašem věku, tak jsem vůbec nic neuměl. Trvalo nějakou dobu a udělal jsem při tom spoustu chyb, než jsem se ve své odbornosti dostal tam, kde jsem teď. U vás to bude nejspíš podobné. Buďte na sebe laskaví a berte chyby jako důležitou část pokroku. Vítejte chyby jako informace o tom, čemu se příště vyhnout. Určitě to zvládnete. Klidně se mě na cokoliv zeptejte, budu trpělivě vysvětlovat.“ Vidíte ten rozdíl oproti příkladu s netrpělivým profesorem, který své studenty negativně hodnotil, protože nedosahovali okamžitě stejných úspěchů jako on po 40 letech praxe?
Ano, byl by to krásný svět, ve kterém by žili jen uvědomělí a nápomocní učitelé a mentoři. Jenomže realita je bohužel odlišná. Ve skutečnosti na své životní cestě nejspíš potkáte spoustu „profesorů“ z mého příběhu, kteří vám budou svými výroky snižovat sebevědomí. Vy však nejste a nemůžete být pouhými obětmi okolností. Jste skutečnými tvůrci svého osudu. A pokud se jimi zatím necítíte být, je to jen proto, že dosud věříte v opak.
Některým lidem pomůže už i uvědomění si své skutečné hodnoty. Zdravé sebevědomí je základem osobní spokojenosti. Můj online program Sebejistota trvale zvýší vaši psychickou odolnost. Pokud si přejete zároveň proniknout do klíčových principů sebeobrany proti destruktivním výrokům druhých lidí tak, abyste opět získali pevnou nadvládu nad svým osudem, pusťte si alespoň jedenkrát ročně komplexní program Tvůrce osudu. Dozvíte se, jak snadněji dosahovat všech cílů a naplno využít svou vnitřní sílu.
Jak vidíte, tak pro zvýšení sebevědomí, můžete dělat řadu věcí. Zde jsem poukázal na kousek z psychologie vlivu, která vede nejen k schopnosti sebeobrany před oslabujícími sugescemi, ale v důsledku vede k rozvoji super inteligence. O tom a mnoha dalších postupů najdete ve webináři, který můžete sledovat ze záznamu.
Na závěr bych vás chtěl povzbudit. Ano, chodí za mnou spousta klientů s nízkým sebevědomím a silným vnitřním kritikem. Ale ti samí lidé potom odcházejí mnohem spokojenější, zdravě sebevědomí a vědomi si své probouzející se vnitřní síly. I vy dokážete ovládnout svou vlastní mysl. Jste tím nejpovolanějším člověkem, který o tom může rozhodnout. Jsem si tím naprosto jistý.