800 000 lidem v Česku píská v uších.
Tinnitus se dá přirovnat k fantomovým pocitům, kdy člověk vnímá pocit až bolest v neexistující končetině, o kterou přišel. Podobně jako na fantomové a jiné bolesti pomáhá hypnóza, podobně ovlivňuje vnímání zvuků mozkem. Mnozí účastníci kurzu „Hypnóza a autohypnóza“ jsou překvapeni, jak pár vět dokáže oslabit vnímání rušivých zvuků či je eliminovat. Kdy hypnoterapie nejvíce pomůže s tinnitem závisí na faktorech, s nimiž tinnitus souvisí. Řešení a v tomto případě i léčení závisí na tom, jak se v této oblasti orientujete.
Fantomové zvuky jsou vnímány v tichu, zejména v noci, což vede k nespavosti, která sama o sobě může vést i k psychickým problémům, aktivaci úzkosti, deprese. A ty jsou skvěle řešitelné kombinací hypnoterapie a systemické psychoterapie.
Překlad latinského „tinnire“ znamená zvonit, ale jde o rozsáhlé spektrum rušivých zvuků vyvolaným širokým spektrem problémů.
Ušní šelest postižení vnímají například jako hučení, bzučení, tikání, pískání, zvonění, šumění nebo třeba syčení v uších.
U subjektivního tinnitu se jedná o sluchové vjemy, pro něž neexistuje žádný fyzikální zdroj v okolním prostředí. Subjektivní tinnitus představuje vnitřní zvuky, které pacientům často znemožňují v klidu odpočívat a soustředit se na běžné činnosti. Protože okolí postiženého dané zvuky neslyší, je tinnitus obtížně detekovatelný a měřitelný.
Objektivní tinnitus je málo častou formou (cca 5 % případů), kdy můžeme zvuk v těle slyšet a někdy logicky spojit s fyzikálním zdrojem zvuku. Za obtížemi je skutečný zdroj zvuku, které se nachází blízko pacientova sluchového ústrojí. Jde o lupání nebo třeba bručení, který může slyšet jak pacient, tak i jeho okolí. Jde o řídce se vyskytující formu tinnitu a specialista ji může odhalit například za použití fonendoskopu.
Je-li vyloučen nádor, vztah s problémy s průtokem krve v oblasti hlavy a krku, pohyby svalů blízko uší, například čelistního kloubu pak, jde o subjektivní formu reprezentující cca 95 % případů, která není příznakem závažných zdravotních problémů.
Někteří postižení uvádějí, že slyší najednou i více zvuků, připomínajících zvuk kompresoru lednice, zvuk počítače a podobně.
Tyto formy jsou zdánlivě bez rizika, ale mohou pacienta značně obtěžovat, zejména pokud zvuky popisuje jako v hlavě jedoucí kamiony či vlaky.
Typ, intenzita vnímání a submodality tinnitu se mohou značně lišit. Submodality jsou charakteristiky vnímání a detailní určení řídících submodalit je základem pro hypnoterapii, která způsobí změny vnímání. Někteří slyší šelest jen v jednom uchu, jiný vnímá šelesty v obou uších. Někteří pacienti popisují zvuky hlouběji v hlavě. Zvuky mohou být vnímány jako nízké či hluboké a mohou mít trvalejší nebo proměnlivý charakter. Tyto fantomové zvuky lze hypnoterapií se submodalitami ovlivnit.
Zvuky, které postižení slyší, od pískání po hučení, jsou vytvářeny mozkem. Jedinci trpící tinnitem, mají často nějakou formu nedoslýchavosti. Absenci a problémy vnímání přirozených zvuků z okolí pak mozek může kompenzovat vytvářením vlastního hluku okolí. Rovněž stres a některé chemické látky mohou spouštět tinnitus.
Podle toho, jak dlouho se pacienti s obtížemi potýkají, nebo na základě zdroje, který šelest až hučení v uších vyvolal, lékaři rozlišují již uvedený subjektivní a objektivní tinnitus, dále akutní nebo chronický tinnitus, plus několik dalších typů.
Po odeznění spouštěče, kterým může být například zánět, stomatologický či chirurgický zákrok, úraz hlavy nebo zvukové trauma a rušivé zvukové vjemy odezní.
Pokud pískání v uších přetrvává a stane se běžnou součástí pacientova života, jedná se o chronický tinnitus. Jde o častější formu, která trvá déle než půl roku, šance na jeho odstranění standardními prostředky klesá, pacient se potřebuje naučit s tinnitem žít.
Oproti klasickým postupům zde zejména pomůže psychoterapie a hypnoterapie k přirozenému zvládání bez antidepresiv a prášků na spaní, což je zásadní zejména u chronického tinnitu.
Neurologický tinnitus může souviset s Ménièrovou nemocí, která výrazně ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Často přidružené zdravotní komplikace působí točení hlavy, závratě a problémy s udržováním rovnováhy. Jakkoli jde v tomto případě o onemocnění CNS, tak i zde je možné využít Ericksonovskou hypnoterapii a některé z postupů NLP pro stabilizaci rovnováhy postupy, které pracují s podvědomím a nikoli vůlí.
Pro léčbu tinnitu zatím neexistuje žádná spolehlivá metoda zaručující vždy stoprocentní účinek. Existují ale způsoby, jak se dá změnit jeho vnímání. Změna vnímání, regulace vnímání je doménou hypnoterapie a proto se vyplatí naučit se alespoň některý z autohypnotických postupů. Profesionální hypnoterapeut/ka Vám pomůže snížit běžné negativní účinky tinnitu, jako je stres a potíže se spánkem. Protože hypnóza ovlivňuje fantomové bolesti, je klíčem k řešení subjektivního tinnitu a může velmi pomoci lépe snášet i ten objektivní.
Za pozornost stojí srovnání mezi autohypnózou = self-hypnosis (SH), maskováním zvuků (MA) a zaměřením pozorností (AT) pro zmírnění chronického tinnitu. 45 mužů s chronickým tinnitem souvisejícím s akustickým traumatem bylo rozděleno do tří odpovídajících podskupin. Terapeutické podněty v SH a MA sezeních, zaznamenané na audio kazetách, byly podávány pacientům k použití v případě potřeby. SH významně snížila závažnost tinnitu; AT částečně zmírnil tinnitus; MA neměl žádný významný účinek.
Dlouhodobé terapie trvající zpravidla 12 – 24 měsíců, nebo přístupy které zpracovávají tinnitus naslouchátky a tedy jsou doživotním „řešením“ doporučuji absolvovat tehdy, pokud jste vyčerpali možnosti kombinace lékaře a hypnoterapeuta trénovaného v krátké terapii (do cca 10 – 20 hodin terapie).
Pamatujte si, že prvním krokem je odborné vyšetření otorinolaryngologem a neurologem.
Tinnitus není nemoc, ale příznak, a vynecháním vyšetření a medicínské analýzy příčin jeho vzniku by mohlo vést k zanedbání léčby a znemožnění správného léčení.
Zdroje: