+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

JAK SI ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ

Mnoho lidí někde v nitru trápí otázka, jak si zvýšit sebevědomí. Mívají pocit, že když dělají chyby, tak nejsou dokonalí. Případně si myslí, že jsou málo atraktivní nebo málo společenští oproti ostatním lidem. Existuje řada věcí, které pro zvýšení sebevědomí může udělat každý, a to i přestože kým jsme, bylo formováno dlouhou dobu. 

Základy jak si zvednout sebevědomí 

Zaprvé je důležité zaměřit se na své pozitivní vlastnosti. A to i na naprosté maličkosti. Když v podvědomí funguje program ‚‚Jen když je naprosto vše Ok, jen tehdy jsem OK.“ tak je zásadní přepnout. Zásadní pro to je aktivovat pestré myšlení, které je opakem myšlení černobílého, myšlení ‚‚vše nebo nic“. V toku času vzniká řada věcí, v kterých je každý člověk dobrý, nebo které ho činí jedinečným. Když budete zaměřovat vnímání na své pozitivní vlastnosti, tak se začnete cítit lépe. Pamatujte si, že velké věci vznikají někdy z věcí překvapivě malých. 

Co je potřeba pro zvýšení sebevědomí

Dalším krokem ke zvýšení sebedůvěry je identifikace oblastí, v kterých si nevěříte a jak velký vliv na Vás dané oblasti mají. Takový přehled je skvělé si vytvořit ve formě myšlenkové mapy. A pokud jste mapy zatím nikdy nemalovali, tak věřím, že Vás nadchnou, protože to je královská cesta k super-inteligenci. Už to znamená pár bodů pro Vaše sebevědomí. Umět mapovat myšlenky je zábavné a navíc jde o velmi cennou dovednost zvyšující kvalitu myšlení. Když budete chtít, tak se naučíte s pomocí map myslet podobně jako mysleli největší myslitelé lidstva.

A nebo si nouzově udělejte alespoň seznam a přiřaďte jednotlivým položkám ovlivňujícím Vaše sebevědomí čísla od jedné do deseti. Čím vyšší číslo přidělíte, tím to je významnější oblast pro Vaše sebevědomí. 

Jakmile si uděláte přehled, kde Vaše sebevědomí potřebuje posílit, můžete začít pracovat na posílení jedné oblasti, která má na Váš život největší vliv, anebo několika oblastí s menším vlivem, které však v součtu budou mít větší vliv než jedna sama o sobě významná oblast. Vyplatí se začít tím, s čím si dokážete poradit a co má smysl řešit. 

Příklad seznamu oblastí, schopností, ve kterých chcete zvýšit své sebevědomí:

  1. Sebejistá komunikace
  2. Umět sdělit svůj názor
  3. Schopnost zvládat obtížné situace
  4. Umět zachovat klid při kritice

Pamatujte si, že kroky na cestě budování sebedůvěry vyžadují čas a energii, proto buďte trpěliví a zaměřte se na postup, nikoli na dokonalost. Je důležité mít na paměti, že sebedůvěra se buduje časem a na základě zkušeností. Výsledky se začnou projevovat postupně. Prostě na sobě dál pracujte a začnete vidět pokroky, ve které jste doufali.

Úspěšní lidé nejsou bez problémů, ve skutečnosti je mají, ale naučili se s nimi zacházet. 

Řešení situací pomáhá k podvědomému i vědomému zvyšování sebevědomí

Většina lidí je vytrénována průměrným myšlením na zničení vize vstupem do intenzivního zkritizování lákavé myšlenky. Proč to člověka oslabí? Protože dosažení vize je důležité opřít o praktický plán na řešení, a tedy o pevné pilíře. Když si je však člověk nevytvoří, pak se jakékoli vize zbortí jako domeček z karet.

Úspěšní lidé jsou úspěšní nikoli kvůli vrozeným schopnostem, talentům, ale díky strategiím myšlení, které načerpali od pozitivních a praktických vzorů, kde kritika byla až to poslední a hlavně byla konstruktivní a nikoli destruktivní. Moudří lidé ví, že úspěch je spojen s tréninkem, který přirozeně souvisí s děláním chyb. Chyby mohou být překonány jen praktickým tréninkem, kde jsou přijímány jako přirozená část vývoje. 

Lidé, kteří mají nízké sebevědomí mívají zejména v důsledku působení průměrných vzorů z okolí odlišný přístup, kdy věří v to, že musí být dokonalí a nikdy nesmí dělat chyby. 

Jak myslí člověk, který má malé sebevědomí

Jaký je člověk, který má oslabené sebepojetí sama sebe? Možná Vás to překvapí, ale mezerami v sebevědomí a pochybami trpí většina lidí. Jen to na nich nevidíte, protože to umí maskovat. Několik celebrit mi vyprávělo o situacích, v kterých se cítili doslova malinkatí. Ztráta sebevědomí je důsledkem nedomyšlených výroků, které vyslovují dospělí lidé před dětmi a i celebrity měli rodiče. Zažil jsem například úspěšnou lékařku, která je primářkou, ale kdykoli přijela za rodiči, tak se z ní pod jejich tlakem stávala malá holčička. Ano, bohužel někteří lidé si zvedají svou hodnotu tím, že ponižují druhé. 

Mimochodem znáte následující hádanku?

Proč chodí lidé na fotbal? Protože to je jediné místo, kde mohou i zkrachovalci křičet na milionáře. 

Pracoval jsem se skoro dvoumetrovým fotbalistou, který se nejen duševně, ale i fyzicky hrbil před svým koučem, protože kouč byl vysokoškolák a onen fotbalista a milionář vysokou školu neměl a cítil se před ním menší. Vůbec ho nenapadlo, že onen trenér by bez něj byl prakticky nulou, protože lidé se chodili dívat na onoho fotbalistu a nikoli na trenéra. Bohužel nejen ve sportu je rozšířené vyčítání chyb a ignorování toho, co se povedlo, a to přestože se povedla většina. Zásadní podíl na tom má školství se zcela nevhodnými formami hodnocení, ale o tom jsem již psal mnohokrát. 

Abyste pochopili, jak je možné si uzdravit mysl a tedy i sebevědomí, potřebujete rozšířit repertoár řešení o kladení metaotázek, které fungují jako antivirus. V mysli lidí je vzdělávacím procesem posilován virus, který brání člověku vidět pozitivní výsledky, protože jako lupa zvětšuje neúspěchy. 

Vznikají tak oslabující transformace mezi podvědomým myšlením a vnitřním dialogem, rozdíl mezi obsahem v podvědomí a výstupem do vědomí. Člověk prožil drobné i větší úspěchy, ale do vědomí se z toho dostane málo, protože to transformují, přefiltrují programy, které vypustí, překroutí a zobecní informace. Dobré je těmito virovými programy zakryto a naopak mohou být zveličeny nedostatky. 

Například když si člověk myslí, že není dost dobrý, a že nikdy dost dobrý nebude. Neustále se shazuje a říká si: ‚‚Nejsem dost dobrý.‘‘, Nevěří, že může být úspěšný nebo šťastný, protože není dost dobrý. Nebo že ostatní lidé jsou lepší než on a že nikdy nebude tak dobrý jako oni. Případně si myslí, že nemá žádnou cenu a že nikdy nebude mít žádnou cenu. 

Nejjednodušší formou metaotázek je udělat z výroku, který si říkáte, myšlenky, která vám jede hlavou otázku. 

  • Nejsem dost dobrá. > Nejsem dost dobrá? 
  • Nemám žádnou cenu. > Nemám žádnou cenu? Jak se měří cena lidí? To lze? 

Čím více budete používat metaotázky, tím více zjistíte, že mají vliv na růst Vašeho objektivního myšlení. 

Meta – myšlení pro zdravé sebevědomí

Sebevědomí zásadně podpoří znalost metaotázek, které vychází z metamodelu komunikace. Metaotázky umožňuje jedinci cítit se bezpečně ve svých schopnostech a důvěřovat vlastnímu úsudku.

Moudře kladené metaotázky vám umožní zacházet s destruujícími myšlenkami typu: Nikdo mne nemá rád, tím, že poskytnou jinou perspektivu.

Takovýto trénink dělám s řadou klientek a klientů a vidím, jak s každým sezením se jejich předtím malé sebevědomí uzdravuje. Přesně to je dalším důkazem, proč antidepresiva nejsou a nemohou být lékem. Proč je tedy psychiatři předepisují? Právě proto, že neumí klást metaotázky. 

Diplomaticky položenou metaotázkou navíc můžete neviditelně upravit myšlení druhých a tak je zbavit myšlenkových virů, které nechtíc použili. Tak se z Vás může stát cosi jako mistr komunikačního aikida. A to už za to stojí, že? 

Pokud položíte diplomatickou otázku, můžete skutečně proměňovat škodlivé mentální zkratky nebo „myšlenkové viry“, které si druhá osoba nevědomky osvojila. Tím jí můžete pomoci vymanit se z těchto škodlivých vzorců myšlení a celkově zlepšit kvalitu jeho myšlení.

Jak vidíte, tak správně zacházet s informacemi je jedna z klíčových dovedností pro udržení zdravého sebevědomí. Umožní vám zpracovávat a chápat informace tak, aby podpořily Vaši sebedůvěru, nikoli v důsledku vypuštění, překroucení a zobecnění informací škodili. Díky tomu budete umět dívat se na svět a vidět možnosti, nikoli omezení, což je zásadní pro sebevědomí a úspěch prakticky v jakékoli oblasti. 

Jak zvýšit sebevědomí ženy

Sebevědomí ženy lze asi nejrychleji zvýšit péčí o vzhled. Může nosit oblečení, které jí skvěle padne a takříkajíc lichotí její postavě. 

Je však důležité vždy pracovat na vytvoření stabilní myšlenkové kostry uvnitř, protože z vnějšku v životě přichází čas od času oslabení. Sebevědomí pramení z pozitivního pohledu na život. Ten je velmi důležitý, protože jistot je málo. Jednou z jistot je to, že na ženě je nejkrásnější úsměv vycházející z nitra. I sebekrásnější žena nevypadá dobře, když zapomíná na kouzlo úsměvu. 

Ukončení vztahu může mnoha ženám značně oslabit sebevědomí a bez vnitřních zdrojů může toto oslabení eskalovat. Nezřídka mi klientka sděluje, že k ničemu není, protože už jí třetí vztah nevyšel. Bohužel se ve školách neučí matematika a logika zaměřená na život, pak by věděla, že mnoho věcí v životě je o hře čísel. Popovídání s kamarádkami, svěření se blízkým může pomáhat, ale spíše jen dočasně. Základem musí být vnitřní síla, jejíž budování nějakou dobu trvá, ale velmi se vyplatí. 

Existují smutné příběhy žen, které podlehly společenským sugescím a pod jejich vlivem podstoupily různé drastické diety či dokonce chirurgické zákroky. Co se asi tak stane s psychikou ženy, která podlehla naléhání partnera a nechala si zvětšit ňadra, a jejich vztah to stejně nezlepšilo a rozešli se? 

Takové umělé ‚‚přednosti‘‘ se mohou stát nepříjemnou vzpomínkou na nevydařený vztah. Jakkoli by taková plastická operace měla být probírána a podrobena hlubokému ekologickému promyšlení směrem na možné vlivy do budoucnosti s odborníkem na psychiku, tak ne vždy k tomu dojde v patřičném rozsahu a hloubce. (Zase bychom si mohli připomenout důležitost metaotázek.) 

Velké množství i velmi vzdělaných žen sleduje zdroje, které jim naopak sebevědomí ubere. 

Romantické filmy mohou být formou relaxace, ale je důležité je brát jen tak a nikoli jako předpoklad, že se objeví princ na bílém koni. Film je vždy zkratkou. Za pár desítek minut tam lidé prožijí dny, týdny i roky ovšem bez těch běžných životních situací. Jde o koncentrát emocí, kde hraje hudba, která vše umocní.  Ona zaznamená jeho herecky promyšlený hypnotizující pohled a hraje k tomu úžasná hudba. To můžete zažít řekněme v tanečních, ale jinak v reálném životě těžko. 

Co tomu pomoci vizualizací ideálního prince? A jéje, pokud dotyčná uvěřila přitahování z vesmíru, pak má na život plný zklamání zaděláno. 

Asi by Vás překvapilo, že řada propagátorů těchto pohádkových myšlenek a vedoucích různých kurzů a knih na toto téma už přede mnou seděla v ordinaci a vyprávěli mi o tom, jak se jim nedaří to, co sami propagují. 

Nemyslím si, že to většinou jsou podvodníci a podvodnice, alespoň ne vědomě. I oni velmi intenzivně uvěřili esoterickým hloupostem. Zajímavé na tom je to, že v pozadí byla jejich touha zvýšit si paranormálně sebevědomí a moc. 

Ať už jste žena či muž, tak zbystřete. 

F – efekt, aneb jak si zvýšit sebevědomí okamžitě 

Chcete-li být ovlivnitelní, chcete-li být pod vlivem, tak tuto část přeskočte. Hrozí totiž nebezpečí, že jakmile pochopíte co je to Forerův efekt, tak se zařadíte mezi jedince myslící na vyšší úrovni. 

Vybaveni metamodelem podrobíte Forerův efekt zkoumání a začnete být chytřejší. Už brzy si tak budete moci užívat oprávněného pocitu v nitru, podporujícím zdravé sebevědomí. 

Pozor, nemyslete si, že následující odstavec má vztah k Vaší osobě. 

Nemyslete na možnost, že to bylo velmi pečlivě připraveno přímo pro Vás. 

Slibujete? 

Zde je osobnostní analýza: 
Máte niternou potřebu, aby vás druzí lidé měli rádi a obdivovali. Občas máte zvýšenou tendenci k sebekritičnosti. Nezřídka pochybujete o správnosti vašich rozhodnutí nebo o tom, zda jste v minulosti udělali správnou věc.  Myslíte si, že není rozumné se příliš upřímně druhým otevírat. Jednou z vašich životních tužeb je bezpečí. 

Co Vás napadá, po přečtení předchozího odstavce? 

Poslechli jste?

Teď už možná tušíte, proč se rozhodně vyhnout čtení horoskopů, které mají tendenci vsugerovávat lidem jednoznačné charakteristiky a vliv osudu. Chytlavost horoskopů je vytvořena Forerovým efektem a nikoli fakty. Ve skutečnosti jsou výroky vágní a mohou se vztahovat téměř na kohokoli. Přesto se lidé často nechají oklamat iluzí přesnosti a autority a myslí si, že výroky musí platit konkrétně na ně.

Autoritativní výroky podobného typu lidem podsouvají vliv osudu a to vede k oslabení vnitřního prostředí lidí, závislost na potvrzení sebehodnoty a správnosti chování z vnějšku, následkem čehož bývá ztráta sebevědomí

Odstrašující případ jsem viděl v televizním pořadu, kde takto komunikující „vědma“ kategoricky prohlašovala, že na každém ihned pozná na co má, a volající divačce řekla, že je zbytečné, aby se snažila udělat maturitu. 

Nízké sebevědomí u muže

Malé sebevědomí může být pro muže velkým problémem, protože ženy chtějí zdravě sebevědomé muže.

Muž se nemusí stát super sportovcem, aby zaujal ty, které hledá. Nemusí být rekordman, či držitel nějakého titulu. Potřebuje být empatický, podporující. Většina mužů, která za mnou přichází se bojí komunikace s ženami, bojí se, že nebudou vědět co mají říci, a že budou trapní. Jsou překvapení, když jim vysvětlují,  že je mnohem důležitější se ptát a naslouchat. Správné otázky přinesou poznání a umožní chápání druhé osoby. Je však důležité ptát se z očí do očí a nikoli  psát esemesky. Tak se totiž násobí nedorozumění. 

Je důležité mít mnoho životních zážitku, ale mnozí muži se uzavírají u počítačů, a tak se o zkušenosti z reálného světa ochuzují. Mohou pak mít problémy s navazováním přátelství a vztahů nebo s jejich udržením. Postupem času se tyto problémy mohou stupňovat a ještě více ztěžovat to, aby se někdo cítil dobře. I muži mají u vztahů problémy s pochopením životní matematiky. Bez zkušenosti  je prakticky nemožné najít si k sobě blízkou osobu. Je moudré oprostit se od chatování si na virtuálních seznamkách, důležité je potkávat se, protože jen tak vzniknou zkušenosti s komunikací. A jen zkušenosti z reálného světa umožní vytvořit si přehled, uvědomit si žebříček hodnot a najít tu pravou či toho pravého.

Všichni víme, že nelze ovládnout bojové umění čtením knih bez praktického tréninku. Život je spojen s tím vybojovat si to, co chcete. Zároveň je životní harmonie spojená s moudrým nadhledem a diplomatickou komunikací, kde má první místo ocenění, uznání hodnoty a teprve až poté je možné uvažovat  o tom, co by mohlo být zlepšeno. Všimněte si předchozího výroku, nezmínil jsem chybu, problém, ale možnost vylepšení. Naučte se tak komunikovat se sebou, žijte tím, a pak v komunikaci s druhými budete stoupat v oblibě. 

Pokud si myslíte, že muž, kterého znáte, může mít problémy s nízkým sebevědomím, oslovte ho a nabídněte mu svou podporu, třeba alespoň tím, že mu dáte odkaz na tento článek. 

Probuďte svou zvědavost a v komunikaci se ptejte. Když se člověk uzavírá, tak se uzavírá a nemůže vytvářet otevřenost důležitou pro vztahy. Začnete vytvářením vztahu k sobě samým a pak ji rozšiřujte  v komunikaci s okolím. 

Počítejte s tím, že přirozenou matematikou života je, že se všemi lidmi se nelze cítit dobře. Z deseti hovorů se budete možná cítit dobře jen dvakrát. Ze sta interakcí již i více než třicetkrát. To, že si s každým nerozumíte není Vaše chyba. Jsme odlišní a je to o hledání spřízněných duší. 

Jak redukovat malé sebevědomí ve vztahu? 

Existuje řada možností, co můžete udělat, abyste snížili nízké sebevědomí ve vztahu. Jednou z nich je otevřená a upřímná komunikace s partnerem. To zahrnuje sdílení vašich pocitů a myšlenek a otevřenost k vyslechnutí jeho myšlenek a pocitů a minimalizovat hodnocení. Další možností je pracovat na budování důvěry ve vztahu. To znamená být spolehlivý a důsledný ve svých slovech a činech a dodržovat své sliby. V neposlední řadě je důležité zaměřit se na pozitivní aspekty vztahu. To znamená najít si čas na to, abyste ocenili svého partnera a to, co pro vás dělá, a snažit se, aby se cítil milovaný a ceněný.

Rozvinete-li si s pomocí přesné myšlení rozvíjejících metaotázek objektivní myšlení a pozitivní přístup, zjistíte, že to bude mít velký vliv na všechny oblasti vašeho života i ty vztahové. Budete šťastnější, zdravější a úspěšnější. 

Váš pozitivní přístup vám také pomůže lépe zvládat obtížné situace. Budete schopni zachovat klid a rozvahu, když půjde do tuhého, a zvládnete situaci pozitivněji. To povede k lepším výsledkům pro vás i vaše okolí. Vytrvejte a najdete úspěch ve všem, co děláte!

Připomínejte si již uvedenou moudrost.

Sebevědomí by mělo vždy z největší části vycházet z Vás a nikoli z okolí. Nikdy byste neměli spoléhat na to, že vám sebevědomí dodají jen druzí, protože by mělo vycházet dominantně z vašeho nitra. 

Teprve pak jako další zdroj podpory využívejte pomoc druhých, kteří vám mohou být oporou. 

Jsme sociální bytosti a potřebujeme druhé. Máte-li ve svém životě lidi, kteří vám věří, je snazší si věřit. Tito lidé vám mohou nabídnout povzbuzení a ujištění, když to potřebujete, a mohou vám pomoci udržet se na správné cestě, když se cítíte ztraceni nebo znechuceni. Mít podpůrnou síť pomůže k udržování duševního zdraví.

Posilující zdroje si můžete vytvořit z filmových a knižních vzorů skutečně inspirativními osobnostmi, zejména těmi, které zapracovali na svém sebevědomí. Hledejte ty, kteří vytvořili filmy nebo knihy, které na vás měli hluboký dopad. Sledujte jejich videa na Youtube. 

Když se obklopíte inspirativními zdroji, můžete dosáhnout takřka všeho, pro co se rozhodnete. Vytrvalou prací a odhodláním můžete dosáhnout něčeho velkého. Nechť jsou věci, které vás inspirují, vaší motivací, abyste se dostali dál a dosáhli svých cílů. Inspirujte se k velkým věcem a postarejte se o překonání zkreslených myšlenek, názorů, které překáží v cestě.

Proč zdravé sebevědomí nemůže podpořit libovolný psychiatr či psycholog?

Pokud máte nízké sebevědomí, je důležité vyhledat pomoc na to zaměřeného hypnoterapeuta. Umět hypnotizovat totiž vyžaduje odvahu, které se mnoho terapeutů vyhýbá, protože se cítí nejistě. Ano, mohlo by Vás překvapit, kolik lidí v oblasti psychoterapie se cítí sebejistě v komunikaci s jedním člověkem, kdy mohou klást otázky a empaticky vyjadřovat porozumění, ale už si netroufnou na intenzivnější intervenci. Pak je pochopitelné, že v oblasti sebevědomí  mohou pomáhat jen velmi málo. Někteří psychiatři neznalost v této oblasti maskují předepisováním prášků, které sice sníží tenzi, ale  nemohou vytvořit skutečné řešení. Kdo by chtěl být sebevědomou chemickou zombie?

Co myslíte? Mohu vám pomoci pracovat na růstu sebevědomí, schopnosti cítit se lépe, když jsem vystupoval na jevištích před stovkami a dokonce tisícovkami lidí, včetně  Las Vegas, pracoval s řediteli velkých firem a velmi kritickými manažery? 

Existuje spousta zdrojů, které vám mohou pomoci cítit se lépe. Pokud se cítíte na dně, můžete udělat řadu věcí, které Vás zvednou.

Vyndejte myšlenky z hlavy ven

Nahlas vyjadřujte myšlenky dosud uzavřené v nitru. Protože se uslyšíte a více si uvědomíte, co to v podvědomí je. Může Vás překvapit, že jakmile vyndáte myšlenky z hlavy, tak si myšlenky utřídíte.  Utřídit si efektivně myšlenky v duchu (zejména o vztazích, hodnotách) je prakticky nemožné. Slyšet se vám umožní si všimnou i energie, spojené s myšlenkami. Jakmile zjistíte, že energie vyjádřená hlasem je oslabující, tak změňte hlas, rychlost a všímejte si, co vám pomáhá dostat se do lepšího stavu. 

Promluvte si s přítelem nebo členem rodiny o tom, jak se cítíte. Může být velmi užitečné promluvit si s někým, komu na vás záleží a kdo pochopí, čím procházíte. Už jen to, že ze sebe všechno dostanete, vám může pomoci cítit se mnohem lépe. 

Zvyšte si sebevědomí pomocí VR

Cvičení, svižná procházka, běh nebo cvičení v posilovně vám mohou pomoci uvolnit endorfiny, které vám mohou zlepšit náladu.

Počítačové hry pro virtuální realitu nabízejí pohlcující a interaktivní zážitek. Můžete soutěžit s ostatními v žebříčku a zjistit, kdo je ve hře nejlepší, a sledovat své výsledky v reálném čase, abyste věděli, jak si vedete. Tato technologie vám může poskytnout konkurenční výhodu ve hrách a pohlcující zážitek, který se nepodobá žádnému jinému. 

Například taková zpětná vazba o pohyblivosti těla může být skutečnou zpětnou vazbou o vašem zlepšení, protože ve virtuální realitě nejde jen o klikání myší. Díky správné zpětné vazbě se můžete naučit, jak lépe ovládat své tělo ve VR, a to může vést k lepšímu výkonu a většímu pohlcení a mnohem větší motivaci. 

Mnoho lidí zapomíná a proto je důležité si úspěchy připomínat. Velmi jednoduchou strategii je psát deník a mít tak přehled o situacích, které se týkají drobných i větších úspěchů, a které si můžete připomenout v okamžicích, kdy se cítíte slabí. 

Zdravě spěte a pečujte  o sebe

Není pochyb o tom, že dostatek spánku je důležitý pro naše celkové zdraví a pohodu.

Pokud člověk spí málo nebo moc a probouzí se většinu týdne bez energie, tak se může snadno dostat do stavu, který vede k depresi a časem i onemocnění těla. Kvalitní spánek nám pomáhá cítit se uvolněně, a podporuje dobrou náladu a kognitivní funkce. Tím také podpoříme rozvoj zdravého sebevědomí.

Dostatek spánku nám navíc může pomoci udržet si zdravou hmotnost a také zlepšit zdraví naší pokožky, což jsou další body pro vaše sebevědomí. 

To, jak se cítíte má vliv na sebevědomí. Konzumace výživných potravin pomáhá vašemu tělu fungovat co nejlépe, což může vést ke zlepšení nálady a hladiny energie. 

Ptejte se otevřenými otázkami 

Otázky ‚‚Líbil se Ti ten film?’’, „Chutnalo Ti to?” jsou uzavřené otázky = odpovědí je ano/ne. Dostanete sice rychlou odpověď, avšak komunikaci to ukončí. Otevřené otázky: ‚‚Jak se Ti líbil ten film?‘‘ nebo ‚‚Co Tě zaujalo? Co nejvíce?‘‘, podpoří. rozmluvení a Vy se dozvíte více věcí a můžete se dále ptát. Tak si zlepšíte svůj komunikační styl. 

Jděte například  do obchodu se zdravou výživou a ptejte se třeba právě na to, co je možné z toho, co tam mají uvařit. Překonejte svůj strach po malých kouscích v jednoduchých situacích. Tento způsob aplikujte třeba v knihkupectví, a ptejte se  na to, co by vám doporučili. Celý svůj život ovlivňujete kvalitou otázek, které kladete a toto je velmi jednoduchý trénink. 

Je ještě řada dalších věcí, které s klienty probírám, trénuji předtím, než je v hypnotickém transu přenáším do budoucnosti. Pak mají k dispozici mentální trénink jako sportovci a mohou se posíleni vydat do akcí a zvládat  je postupně lépe a lépe. 

Jak si dodat sebevědomí? 

Skutečné sebevědomí nevznikne doma jen s pomocí vizualizace nebo jen opakováním si afirmací typu: ‚‚Jsem sebevědomý člověk. Mám zdravé sebevědomí.‘Dokáži překonat nedostatek sebevědomí. Jsem sebevědomá žena. Jsem sebevědomý muž. Rozvíjím své sebevědomí.‘‘ K uzdravení sebevědomí a jeho  zdravému růstu dojde jen v důsledku zkušeností, která vznikají z aktivního jednání. 

Pokud malé sebevědomí vyplývá z pocitu, že vám chybí dovednosti a znalosti potřebné k tomu, abyste byli úspěšní, tak to je možné doplnit. Stačí si stanovit cíl, udělat plán a každý den realizovat alespoň malý kousek. Plán se může odvinout od myšlenky, když se o 1 % denně v něčem zlepším, tak za sto dní to budu umět. 

Jak vidíte, tak pro zvýšení sebevědomí může každý člověk dělat řadu věcí. Zde jsem poukázal na kousek z psychologie vlivu, která vede nejen k schopnosti sebeobrany před oslabujícími myšlenkami, ale v důsledku vede k rozvoji super inteligence. O tom a mnoha dalších jsem hovořil i na webináři Ovládněte meta-myšlení pro zdravé sebevědomí.

Také můžete využít můj online trénink Sebejistota trvale anebo se objednat na tři sezení s hypnózou vám na míru. Stačí přijít a říci, k jakému cíli chcete, abych vám pomáhal. 

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů