Spouštěčem záchvatů paniky může být nadměrné dýchání, dlouhé období stresu, činnosti, které vedou k intenzivním fyzickým reakcím (např. cvičení, nadměrné pití kávy), a fyzické změny po nemoci nebo náhlé změně prostředí. Záchvat paniky je náhlá epizoda intenzivního strachu, která vyvolává fyzické reakce, i když neexistuje žádné skutečné nebezpečí nebo zjevná příčina. Záchvaty paniky mohou být velmi děsivé. Když se záchvat paniky objeví, můžete si myslet, že ztrácíte kontrolu, máte infarkt nebo dokonce umíráte.
Záchvat paniky může být jednorázový, ačkoli mnoho lidí zažívá opakované epizody. Opakované záchvaty paniky jsou často vyvolány určitou situací, například přechodem přes most nebo mluvením na veřejnosti, zejména pokud tato situace již dříve vyvolala záchvat paniky. Paniku obvykle vyvolává situace, ve které se cítíte ohroženi a nemůžete z ní uniknout, což v těle spouští reakci bojuj nebo uteč.
Tělo má přirozenou reakci, když jste ve stresu nebo v nebezpečí. Zrychlí se vám srdce, zrychlí se vám dech a dodá vám příval energie. Tomu se říká reakce „bojuj, nebo uteč“. Připraví vás buď na zvládnutí nebezpečí, nebo na útěk před ním.
O panickému záchvatu se hovoří, když tato reakce nastane v době, kdy žádné nebezpečí nehrozí. Záchvaty paniky se mohou přihodit každému, ale to, že jich máte více, může být známkou panické poruchy. Po odebrání podrobné anamnézy provede praktický lékař důkladné fyzikální vyšetření, aby vyloučil jakékoli fyzické příčiny příznaků. Například kofein je stimulant, který ovlivní srdeční činnost a může tak vyvolat pocit úzkosti.
Léčba záchvatů paniky a panické poruchy zahrnuje poradenství, nejlépe kombinace hypnoterapie a NLP. Bez ohledu na to, jak iracionální je podle vás panická reakce na situaci, je důležité si uvědomit, že nebezpečí se vašemu blízkému zdá být velmi reálné. Bez ohledu na to, jak bezmocní nebo bez kontroly se můžete cítit v souvislosti s panickými záchvaty, je důležité vědět, že existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste si pomohli.
Odborníci si nejsou jisti, co je příčinou záchvatů paniky a panické poruchy. Chybné myšlenkové interpretace – které si člověk nemusí uvědomovat, že dělá – mohou vyvolat záchvat paniky, který se objeví zdánlivě z ničeho nic. Nejúčinnější formou odborné léčby pro řešení panické ataky a agorafobie je psychoterapie. Jakmile záchvat paniky pomine, může se váš blízký cítit trapně, že má záchvat před vámi. Panika a úzkost mohou být znepokojující a rušivé, ale svépomocné strategie mohou intenzitu příznaků podstatně snížit.
Nebo vaše záchvaty paniky mohou být jako součástí jiného problému, například sociální fobie nebo deprese. Panická porucha u vás může být diagnostikována, pokud se u vás pravidelně a nečekaně objevují záchvaty paniky, po nichž následuje alespoň měsíc nepřetržitých obav nebo strachu z dalších záchvatů. V nejedné studii nosili lidé s panickou poruchou zařízení, které sledovalo jejich srdeční činnost, pocení a dýchání. Je také možné, že první záchvat paniky je způsoben reakcí na léky nebo reakcí na nikotin či již uvedený kofein.
Virtuální realita umožňuje expoziční terapii panické ataky – zažití paniky a její zvládání s předem natrénovanými postupy z NLP a hypnózy v bezpečném a kontrolovaném prostředí. To vám dá příležitost naučit se zdravějším a rychlejším způsobům zvládání než dřívějšími postupy. Pravidelným cvičením zacházením s modalitami a submodalitami (NLP) dochází k výrazně rychlejším pokrokům než nabízí aktivity, jako je jóga, meditace a standardní postupy jako progresivní svalová relaxace. Nejmodernější postupy přináší komplexnější relaxační reakci těla, která je opakem stresové reakce při úzkosti a panice. Je tak zvládnutelná i u některých lidí se vyskytující agorafobie – vyhýbání se místům nebo situacím, které vyvolávají úzkost, když se obáváte, že v případě záchvatu paniky nebudete moci uniknout nebo si přivolat pomoc.
Jeden vzorec vládne všem změnám – strategii přeprogramování všeho. Já se k těmto strategiím dostával roky, vy je můžete ovládnout v již průběhu několika setkání v rámci skupinové terapie.