+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

7+1 TIPŮ: ODEMKNĚTE POTENCIÁL VAŠÍ HLAVY PRO ÚSPĚCH

Bill Gates, jeden z nejbohatší lidí na světě říká: „Rozdíl mezi bohatými a chudými, úspěšnými a neúspěšnými spočívá ve schopnosti pracovat s informacemi“. A má pravdu. Pokud neumíte správně zacházet s informacemi na špičce se neudržíte. Lidský mozek a paměť zkoumám přes 20 let a mé výzkumy ukázaly, že přes 90 % lidí má špatně naučené paměťové postupy. Na základní, střední nebo i vysoké škole se bohužel nikdo z nás neučil jak prakticky funguje paměť. Před časem jsem vedl kurz „Strategie rychlého čtení“ a rád bych se s vámi podělil o 8 postupů, které jsme na kurzu probírali… jak pracovat s hlavou, aby se do ní nové informace efektivně dostaly a hlavně v ní zůstaly. :-).

1. Metamotivace pro úspěšnou motivaci

Motivace, „chci dosáhnout cíle“ se může zdát jako ta správná. Ale bez využití metamotivace nebude mít prakticky žádný vliv. Metamotivovat se lze díky vizualizaci a prožití toho, co se děje v momentě, kdy už jste v cíli. Jinými slovy, představte si, že už jste cíle dosáhli – jak se cítíte? Kýžený výsledek je zapotřebí uchopit smysly. Co mi to dá? Co mi to přinese? Co ovládnu? Tyto a další metaotázky a odpovědi na ně jsou důležité pro udržení motivace po celou dobu výkonu a vždy vás udrží ve správném rozpoložení, a pokud se objeví slabá chvilka, když to budete chtít vzdát… udrží vaše ostré soustředění na jízdě k cíli.

2. Zaměřte se na to, co doopravdy chcete

Něco doopravdy chtít je jiné než to jen chtít. Může se to zdát jako klišé, ale lidé to často podceňují. Zapátrejte v paměti, kdy naposledy jste něco doopravdy chtěli. Pokud jste se do toho vžili všemi smysly, s největší pravděpodobností jste to i získali. Lidé často vědí, co nechtějí, ale málokdo si opravdu uvědomuje co chce. Nejste schopni si přesně ujasnit co chcete? Jděte na to z druhé strany. Řekněte si co nechcete a zeptejte se sami sebe co chcete místo toho, co chcete prožívat, co chcete vidět, slyšet… zaměřte se na to. Postupně uvidíte možnosti, které jsou kolem vás.

3. Dejte sbohem tlaku a stresu

Představa, že tlak a stres jsou pro dosažení cílů dobrým přítelem… je mýtem. Možná dosáhnete uspokojivých výsledků, ale rozhodně ne těch nejlepších. „Maslowova pyramida“ v tomhle nelže. Pro seberealizaci potřebujete mít zajištěné fyzické potřeby, pocit bezpečí, jistoty, sounáležitosti, uznání a úcty. Teprve pak je ten správný prostor pro dosahování cílů. Hoďte se prostě „do pohody“, zbavte se toho co vás stresuje, vytvořte si prostor plný pozitivních stimulů, například hudby, fotek, designu a dalších viditelných zdrojů podporujících vaši motivaci.

4. Testujte, pozorujte, naslouchejte

Ze školy jsme zvyklí učit se biflováním a teoretizováním. Máme vsugerováno, že pokud se něco nenaučíme teoreticky na 100 %, nemůžeme danou činnost dělat dobře. To je bohužel jedna z nejdražších a nejfatálnějších chyb, kterou lidé dělají. Od narození jsme se učili tím, že jsme sledovali, naslouchali a pak jsme se snažili postup ovládnout sami.

To je nejefektivnější postup, který potvrzují velmi úspěšní lidé. Mnoho z nich investovalo nemalé částky, aby se učili od jiných úspěšných lidí a aplikovali to, co již funguje, v praxi. A pokud to vztáhneme na jakýkoli obor, tak jedna společná schůzka s ostříleným kolegou, který vám svěří postup, vydá za hodiny, dny a často i měsíce teoretizování. Když k tomu přidáte znalost špičkové psychologie, můžete získat až mnohaletý náskok.

5. Zapojte „pohyb“

Naše mysl je s tělem propojená. Troufnu si říci, že všichni víme, jak se probouzí naše koncentrace (flow), když při telefonování chodíme. Znáte ty situace, když něco zapomenete, tak se vrátíte o pár kroků zpět a nejedou si rozpomenete. Myslíme totiž v prostoru. Když budete sedět na místě a koukat směrem dolů do papírů s informacemi moc se toho nenaučíte. Centra pro práci s vizuálními daty se při pohledu dolů v mozku do značné míry deaktivují. To již ode mne slyšely stoky lidí ve firmách jako je Kooperativa, Komerční banka atd.

Vytvořte si místo, kde se budete cítit dobře a tam pracujte, získávejte informace, studujte nejlepší zdroje. Když se na to místo budete pravidelně vracet k podobné činnosti, vaše tělo si postupem času vytvoří návyk a rovnou se nastaví na danou činnost. Toto místo si ale vyhraďte jen pro práci, neodpočívejte tam ani neobědvejte, na to si vyhraďte jiná místa.

6. Nezaměřujte se jen na danou činnost

Musím pracovat, musím se to naučit, musím tomu přijít na kloub… zaměřit se jen na danou činnost bez uvědomění jak se budu cítit, když danou práci splním není pro dosažení cíle dobré. Jakákoliv činnost vám půjde daleko lépe, když se zaměříte na její výsledek, jen tak aktivujte zraková, sluchová a pocitová centra uložená v rozdílných částech mozku. I toto je metamyšlení o kterém jsem již mluvil výše.

Učíte se nové efektivní postupy? Důležité je naučit se prezentaci o prodeji myšlenek. Všichni totiž prodáváme. Jak se chcete cítit až budete schopni snadněji uzavřít obchod? Znovu a znovu. Budete se cítit plní moci dokázat cokoliv.

7. Inspirujte se minulostí, ale nezabředávejte do ní

Pokud se vám v minulosti něco povedlo, položte si klíčovou otázku „Jak se mi to povedlo?“ Nepovedlo se něco? Co chci namísto toho? Mentálně trénujte a vyvarujte se jich. Pokud budete věci dělat stejně, těžko můžete čekat jiný výsledek. Klíčovými otázkami si generujete strategie pro budoucnost.

8. O informace se podělte, nejen s ostatními ale i se sebou samými

Toto je jedna z nejdůležitějších rad z uvedených. Aby se informace uspořádaly do co nejefektivnější podoby je důležité je vydat ven. To se dá vyprávěním. A to nejen s ostatními, ale i sami se sebou. Zmapujte své myšlenky a přeneste je do vizuální podoby. Vytvořte si myšlenkovou mapu na daný postup a připněte si ji na nástěnku. Chcete ve své kariéře dosáhnout určitého cíle? Zmapujte jednotlivé kroky, kterými bude zapotřebí projít.

Mind maping

Naučte se informace také předávat dál. Podělte se s kolegy o to, co jste se naučili. To co jde dovnitř, musí také ven. Vzpomeňte si na to, když jste se učili jako děti. O každé nově získaném poznatku jste nadšeně hovořili s blízkými nebo vrstevníky. Jen tak se získané informace přeuspořádají do efektivní podoby.

Udělejte si mapu na tento článek a napište mi, k čemu vás inspiroval.

Spoustu splněných snů a cílů vám přeje

https://liborcinka.cz/myslenkove-mapovani/
Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů