+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

5 DŮVODŮ PROČ VĚŘIT ONLINE TERAPII

V dnešní době téma číslo jedna. Důvěra v technologie. Generace našich prapraprarodičů by asi nevěřila ani na telefonování. Vzít do ruky krabičku a bavit se s někým, kdo je třeba na druhém konci světa? Zvláštní. V tom musí být nějaké kouzlo.

Stojíme na počátku další éry. Ke spoustě činností už osobní kontakt ani nepotřebujeme. Vynechám úvahy, jestli to je nebo není správné. Prostě to tak je. A lidé, kteří drží krok s dobou a dokáží využít výhod, které jim rozvoj technologií nabízí, mívají před ostatními náskok.

Pozor na riziko z prodlení

Ať už si o moderních technologiích myslíte cokoliv, měli byste mít vždy na paměti zhodnocení výhod a rizik. Momentální celospolečenská situace je pro psychiku extrémně zátěžová. Spousta lidí v této době potřebuje kontakt s psychoterapeutem více než kdy předtím. Ve chvíli, kdy jsme bez možnosti se s ostatními stýkat tak, jak bychom si třeba přáli, a také obvyklé opory v našem okolí přestaly fungovat, jak jsme byli zvyklí. Zátěžová situace se totiž dotýká jak nás, tak i všech našich známých a příbuzných. V takové době je velmi důležité pokračovat v terapeutickém kontaktu. Protože se může stejně dobře uskutečnit při online a nikoli osobním setkání. 

V čem vlastně spočívá léčivá složka terapie? U psychoterapie je to kromě osobního kontaktu i vztah.

Některé profese mohou být vykonávány jen ve fyzické přítomnosti, protože pracují s vaším tělem. Kadeřnice vás bohužel přes kameru na počítači neostříhá. Fyzioterapeut vám také přes online vysílání nedokáže osobně stlačit potřebné body. Psychoterapeut však pracuje s vaší myslí. Slova mají tu úžasnou vlastnost, že mohou být v nezměněné podobě poslána díky moderním technologiím na jakoukoliv vzdálenost. Máme štěstí, že žijeme v době takového technologického pokroku. 

Terapeutický vztah a správně pokládané otázky na jedné straně. Vaše mysl na straně druhé. Potom už je prakticky jedno, zda se mezi vámi a terapeutem nachází metr a půl prázdného prostoru nebo pár kilometrů a telefon s připojením na internet. 

Posviťme si na obavy

To, že v mnoha lidech novinky vzbuzují opatrnost, je známý fakt. Vychází ze strategií naší podvědomé mysli, která se nás snaží vést směrem od nebezpečí k bezpečí. Tedy od neznámého ke známému. 

Online terapie je přínosná a podobně účinná. Přináším vám tedy 5 důvodů, proč o ní uvažovat. 

1. Pro 96,9 % lidí je online prostředí dostupné odkudkoliv

Na základě dat Českého statistického úřadu používalo v roce 2019 chytrý telefon (smartphone) téměř 70 % všech lidí, kteří nějaký mobilní telefon mají. Těch lidí, kteří vlastní mobilní telefon, je mimochodem už 96,9 %. Stejný zdroj také uvádí, že v roce 2019 celých 80,9 % Čechů starších 16 let využívalo internet. Z toho 64,5 % využívá internet v telefonu.

Já vím, samá čísla. Vyhnu se tomu, že bych vás zahlcoval, protože tohle je zbytečné si pamatovat. Chtěl jsem vám jen ukázat, že internet je již dávno normální součástí života. A každý, kdo má k dispozici chytrý telefon, tablet, notebook, či počítač s připojením na internet, může „přijít“ na terapii online. To je skvělá zpráva v dnešní době, kdy se ostatní druhy kontaktu omezují. Internet nám umožňuje setkávat se kdykoliv, kdekoliv.

2. Online schůzky nabízí dokonalé soukromí

Šifrované spojení. Znáte ten pojem? Je to jedno z těch cizojazyčných sousloví, která se používají v prostředí IT. Technologie fungují bez toho, abychom jako jejich uživatelé museli přesně vědět, jak vlastně fungují. A to je dobře. Důležité je, že aplikace pro přenos online terapie používají šifrované spojení. V kontaktu jste tedy jen vy a terapeut. 

A potom je tu samozřejmě otázka soukromí u vás doma. Můžete třeba poslat svou polovičku s dětmi na procházku. To už je na vás. Virtuální místnost vám nabídne soukromí a bezpečnou atmosféru. Podobně jako opravdová terapeutická místnost.

3. Psychoterapie online je stejně „osobní“ jako psychoterapie naživo

Používá totiž naprosto stejné metody. Jsem si jistý, že dojem „neosobitosti“ vychází jen z předpokladů mysli. O lidské mysli jsem toho za dobu své praxe zjistil opravdu hodně. A jedním z těch základních zjištění bylo, že naše mysl je opravdu silná. Když se rozhodne, že online svět je neosobní, udělá si z něj nepřítele. Lidé však v této době potřebují, aby online svět naopak byl jejich přítelem. Poskytuje totiž mnoho výhod. Když s ním pracujeme správně, usnadňuje nám učení, přístup k informacím, šetří čas. 

Psychoterapie online bude stejně osobní jako psychoterapie mezi čtyřma očima a to i v podvečer, pokud si rozsvítíte světlo a zamezíte tak efektu, kdy při rychlém podzimním stmívání se terapeutovi během pár chvil propadnete do stínu. Vlastně tam ty čtyři oči pořád jsou. Jen přenášené technickými prostředky na dálku. 

Mám pro vás ještě jednu otázku. Dokážete si představit, že technologie přenosu obrazu pouze rozšiřují vaše vlastní vizuální možnosti? Oko je vlastně taky optický přístroj. Dopadá na něj světlo, informace o místech dopadu tohoto světla se potom šíří po optických nervech do mozku, který je dekóduje a tvoří obraz. Je online terapie opravdu tak odlišná od té, která se odehrává mezi lidmi v jedné místnosti? 

4. Pokud vám chybí změna prostředí, přelaďte se

Pro pár lidi může být zpočátku složité přijmout fakt, že na psychoterapii mohou docházet třeba do svého vlastního obýváku. Chápu to. Součástí rituálu k pozitivní změně mohlo být i to, že se hezky oblečete a změníte fyzické prostředí. Zároveň jste však jen vy tím člověkem, který spoluurčuje, v jakém prostředí se jeho vnitřní změny odehrají. Takže se můžete rozhodnout, do jaké míry na vás budou působit vnější okolnosti. 

I na online terapii se můžete naladit. Berte ji jako každé jiné setkání. Oblečte a upravte se tak, jako byste skutečně měli někam jít. Tento malý detail vám pomůže vystoupit z každodenního stereotypu a přiblíží online setkání těm, která znáte z běžného života.

5. Online je prostě fajn

Nakonec si dovolím připojit pár řádku oslavujících technologické možnosti 21. století. Určitě víte, že rád využívám virtuální realitu k zefektivnění učení. Takže mi jsou moderní technologie blízké. Držet s nimi krok je totiž rozumné. Když je poznáme a umíme je správně využít, šetří nám čas i peníze. 

Terapie online má dokonce i výhody oproti běžně prováděné terapii. V této zvláštní době rozhodně zabraňuje šíření čehokoliv jiného, kromě pozitivní nálady a psychoterapeutické pomoci. Dále šetří čas. Protože vaše příprava na ni je velmi jednoduchá. Na terapii online se dostanete rychle, bez nutnosti se někam přepravovat. Kliknete na odkaz a jste u mě. Velmi snadné, že? A peníze? Když si už doma platíte internet, poskytovatel internetového připojení si bude účtovat jen běžné poplatky. Připojení na online setkání je z hlediska plateb za přenos dat zahrnuto v běžném tarifu. Takže ušetříte, protože vám odpadá cesta autem nebo hromadnou dopravou.

Psychoterapie online je stejně hodnotná a přínosná, jako ta mezi čtyřma očima. Případný blok je jen ve vaší mysli. Pevně věřím, že jste pány své mysli a snadno ji přesvědčíte.

Těším se na naše „osobní setkání v online světě“.

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů