Proč se chci vyhnout spojení s Neurorestartem od Jiřího Vokáče Čmolíka

 

Poslední měsíce dostávám spoustu dotazů k Neurorestartu. Musím se k tomu vyjádřit, protože si mne lidé mylně spojují s panem Jiřím Vokáčem Čmolíkem.

Moje jméno sice začíná na „Č“, ale Činka je opravdu jiné jméno. Mám mnohaletou praxi v psychoterapii, hypnoterapii, neuro-lingvistickém programování a využívání potenciálu lidského mozku. Neuro-lingvistické programování, které si lidé mylně spolují s Neurorestartem, je však něco jiného. NLP je druh psychologie existující přes 40 let, zatímco Neurorestart je výmysl jediného člověka.

E-mail s dotazem od mého známého, pana Tomáše Netopila, který byl roky předsedou nejstaršího kouzelnického klubu v Praze, mne vedl k níže uvedené odpovědi. Protože jde o velmi závažné odhalení, rozhodl jsem se můj názor a zkušenosti zprostředkovat veřejnosti. Zveřejnění Vám může pomoci vyvarovat se skočení na špek „pseudo-odborníkům“ a možná ne vždy úmyslným podvodům šířeným mnoha naivními lidmi.

 

 

Ahoj Tomáši,

posílám Ti můj názor a osobní zkušenosti s panem Jiřím Vokáčem Čmolíkem. Před časem jsem k tomu z níže uvedených důvodů musel napsat článek, viz http://www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com/neuro-podvody.html a chystám se na další. Ten pán mne požádal před časem o napsání pár stránek do jeho knihy. V té době mi přišel jako rozumný člověk. Pak se neozval a ve své knize několikrát, a ne vždy přesně, cituje z mé knihy Ovládněte svůj mozek. Většinu kapitol  (3 až 21) končí technikou, kterou jsem popsal v mé knize o rok dříve a kterou pan Čmolík vlastní. 

Stačilo mu změnit pár slov a už je to jeho text a jeho metoda! Jeho první video kampaně Neurorestart bylo rovněž zakončeno postupem, který jsem popsal dříve. V obou případech se mne pozapomenul zeptat na souhlas či mne uvést jako autora.

Jeho současné „úspěchy“ jsou dané matematikou. Když se do jeho programu přihlásilo několik tisíc lidí, tak pochopitelně pár lidí si z toho něco odneslo, byť to jsou nesmysly typu:

Peněžní Alchymie – potřebujete červenou peněženku a ukládat do ní peníze tak, abyste při otevření viděli nikoli mrtvé osobnosti jako Jana Amose Komenského, ale druhou stranou bankovek. Nejlepší měna je proto Euro! Dále ve „svém“ programu popisuje směs technik, které jakoby z oka vypadly z knih jako Tajemství, Kouzlo apod. Přístupy z Feng shuej přetváří na bláboly a doporučuje modlení se ke Ganéšovi – hinduistickému bohu, ke kterému se modlí asi miliarda lidí, a proto to má mít energetickou sílu. 

To, že se k ní modlí miliarda zejména chudáků, kteří vydělávají možná pár dolarů za měsíc, není na překážku v tvrzení, že modlením a zapalováním svíčky před obrázkem tohoto boha zbohatnete.

Mne osobně Jiří Vokáč Čmolík požádal o referenci na jeho produkt, o čemž jsem již psal na: http://www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com/neuro-podvody.html

Uvedený článek bych nenapsal, kdyby pan Čmolík netvrdil, že bude v kurzech učit, jak ovládnout hrací automat silou mysli a vyhrávat peníze. V této souvislosti chci říci, že se v mé psychoterapeutické praxi setkávám s lidmi, kteří jsou závislí na hazardních hrách, a vím tedy, k jakým neštěstím to vede. Nesmyslné tvrzení o ovládnutí automatu silou mysli pro mne bylo jednoznačným znamením o „odbornosti“ pana Čmolíka. Kdybych byl psychiatr, tak bych nejspíše mohl popsat jeho osobnost i vícero diagnózami. Takto mi je jen záhadou, proč podniká náročné investice do své kampaně, namísto toho, aby si stoupl na pár hodin v kasinu před automat. Statistiky výher ukazují, že jen asi jeden člověk z miliónu odjíždí například z Las Vegas s velkou výhrou, aniž předtím prohrál její ekvivalent či násobky.

V komunikaci o účinnosti jím propagovaných mozkových nahrávek mi uváděl jiné údaje, než pak sděloval veřejnosti. Navíc prezentace účinnosti krátkých nahrávek postrádá pro kupující údaj, že k dvouminutovým nahrávkám je potřeba poslouchat pravidelně i dlouhé nahrávky autogenního tréninku, které jsou uklidňující. To však nemůže prezentovat, protože nahrávky autogenního tréninku vedené zastaralými způsoby by těžko bylo možné prodávat za několik tisíc korun. (O placebo efektu a podprahových nahrávkách jsem rovněž psal v knize Ovládněte svůj mozek.) Přes nedostatek důkazů a šíření polopravd, mixů esoteriky a špatně pochopených psychologických postupů se tak pan Jiří Vokáč Čmolík prezentuje dál jako neurovědec.

Značně tak poškodil v očích mnoha tisíc laiků skutečné neurovědy. To mu však je jedno, protože on dobře ví, že i negativní reklama vydělá peníze.

Na druhé straně musel nadchnout řadu lidí, protože lidé jsou schopni masově věřit například tomu, že televizní věštci mohou opravdu pomoci, stačí zaplatit za telefon, položit otázku a nějaká osoba v TV okamžitě oznámí osud volajícího. Už dávno mne nepřekvapuje, že se mi často na koučovacím sezení svěřuje jinak rozumný podnikatel či člověk z vyššího managementu, že chodí ke kartářce. Jeden z důvodů, proč je vyhledávají, je to, že jim esoterici často lichotí a slibují jim lepší zítřky po vypití určitého čaje, provedení modlitby či jiného rituálu.

Toho využil i pan Jiří Vokáč Čmolík a hned v prvním modulu svého programu Neurorestart, kde začal oslovovat účastníky: „Králové a Královny“. Že by pozůstatek jeho předchozího působení mezi svědky Jehovovými? A tento „vědec“ jde rafinovaně dál. Eliminuje jakékoli výhrady proti jeho námitkám tím, že všechny pochybnosti a kritiku označuje za našeptávání šotka. Že by další geniální tah převzatý z náboženství, jen se ďábel označuje jinak?

 

Nejsem překvapen rafinovaností kampaně, ve které je pan Čmolík ztvárněn v oděvu Supermana. Nejspíš jsem mu trochu nepřímo pomohl tím, že jsem svému známému, který stojí za technickou stránkou kampaně Neurorestart, zapůjčil materiály, jak dělat miliónovou kampaň. Jenomže jsem netušil, že ten milý a hodný člověk se nechá obalamutit, a použije to k šíření „seberozvojového“ materiálu, který ve srovnání se zahraničím spadá tak do třetí cenové skupiny.

Svět touží po nadpřirozenu. Esoterické psycho-bláboly jsou navíc podporovány masově například v knihkupectvích, kde lze zakoupit desítky typů vykládacích karet a stovky knih s kombinací černé magie a špatně pochopených psychologických principů.

Víra v nadpřirozeno se však asi pro svou lákavost nedá omezit, přestože James Randi již delší dobu nabízí 1 000 000 dolarů za prokázání mimořádných schopností před komisí složenou z kouzelníků a vědců. Vzpomínám na šarlatána Uri Gellera, který ve večerní show vyslal svou energii, a do TV mu volali lidé z různých končin v USA, že mají doma zohýbané příbory. To, že Geller nabádal v odpoledním vysílání děti, aby experimentovali s ohýbáním lžiček, a že tedy v mnoha domácnostech zůstaly zohýbané, však jak diváky, tak ani vědce nenapadlo.

Proto zvažuji, jak se k tomu postavit, zda například v duchu Harryho Houdiniho nezačít masově odhalovat triky, které používá pan Čmolík a jemu podobní.

Nebo mám zahodit 20 let praxe v oblasti lidské psychiky, psychoterapie a vymyslet nesmysl, který masovým marketingem zpropaguji? Ne, k tomu se pochopitelně nesnížím, i když myšlenka na to, že pravda je subjektivní, a jíž následovníci pana Jiřího Vokáče modifikují na to, že jen oni mají pravdu, a my ostatní jsme oběti Matrixu, může mnoha lidem vyhovovat.

Měj se 

Libor Činka
Učím lidi používat mozek na maximum, píšu o tom a vedu kurzy.