Ten správný dárek? Přemýšlejte jako psycholog

Vánoční horečka sílí (šílí?) a my urputně přemýšlíme, čím koho obdarovat, kolik to bude stát a jaký bude mít dárek efekt. Každý chce při výběru dárku uspět, touží vidět radost toho druhého. V dnešní době velkého konzumu a dostatkovosti téměř všeho jsou dárky, nad kterými smysluplně přemýšlíte, velmi hodnotné. Stoprocentně pro obdarovaného člověka, protože koupit cokoli a kdykoli již není problém jako za dob minulých. Domnívám se, že v roce 2018 máme jako lidstvo opačný problém. Přemýšlím také ekologicky a myslím i na naši planetu. Koupíte dárky, které se zbytečně vyhodí, zabalí do nerecyklovatelného obalu a u toho zaměstnáte ještě malé děti v Asii. To není úplně ten dárek, který bychom opravdu chtěli dostat. Nebo ano? Vhodně zvolený dárek přímo pro daného člověka zamezí zbytečnému konzumu. Přemýšlením jedince můžeme změnit uvažování více lidí.  Rozumný a velmi radostný je vhodně zvolený ten SPRÁVNÝ DÁREK.

Jak na to? Vybírejte dárky nejen srdcem, ale i pomocí psychologie. Existuje užitečná typologie, která vám pomůže určit, kam spadá váš milý obdarovávaný. Může být jeden z následujících typů:

  • zrakový
  • sluchový
  • pocitový

Jejich vnitřní podvědomé zaměření ovlivňuje jejich uvažování a jednání.
Jak vstoupíme do jejich myslí? Jak pro ně vybrat správný dárek? Zamyslete se nad tím, komu chcete dárek věnovat. Vžijte se do něj a všimněte si nejen, čím se obklopuje, ale také co dělá. Jakkoli jde o rozdělení přibližné – jen těžko najdete jednostranně 100% vyhraněný typ (vnímáme všemi smysly, některé preferujeme více a jiné méně), i tak je to přínosný způsob, jak se na své blízké podívat.

DÁRKY PRO vizuály (zrakové typy)  

Vizuální lidé mají rádi na pohled hezké věci. Radost jim může udělat film na DVD, těm, co již nefrčí v této stopě obrazu, můžete předplatit třeba HBO nebo skvělý Netflix.
Obrázek, oblečení, fotokniha, zkrátka něco, čím se zrakově pokochají. ‚‚Očaři‘‘ se rádi obklopují  knížkami, protože hodně čtou. Ještě nemají čtečku knih? Tak tím je okouzlíte. Nebudou muset na dovolenou balit desítky těžkých knih. Povezou si jednu moderní a lehkou. Starším lidem čtečka navíc umožní zvětšit si písmo podle potřeby pro pohodlné vidění. No a samozřejmě chytrá elektronika na všechny způsoby. Mobilní telefony mají v sobě zabudované profi čočky, které vaše oční čočky rozzáří. Nebo třeba virtuální realita! Tam si zrakově naladěný jedinec doslova ‚‚ujede‘‘. Nemiluji Facebook a Zuckerberga, ale jeho Oculus GO je super, a to i když mám i konkurenční o třídu lepší HTC Vive. Pro milovníky potápění může být to, nad čím se jejich oči rozsvítí, pouzdro na fotoaparát či mobil pro focení pod vodou. Zrakoví lidé se kochají očima, tudíž chtějí mít i hezky zabalené dárky, což vám pomůže je snadno identifikovat.

DÁRKY PRO sluchaře (zvukový typ)

Sluchové typy rádi poslouchají zvuky, hudbu a mají rádi harmonii. Jsou to právě ti lidé, kteří potřebují mít zapnutou TV nikoliv kvůli obrazu, ale kvůli zvuku, aby stále něco slyšeli. Udělá jim radost CD s oblíbeným hudebním interpretem, MP3 přehrávač nebo chytrý telefon. Než by četli, raději poslouchají, a tak mohou ocenit nějakou audioknihu nebo CD například s Járou Cimrmanem či detektivkou. Radost jim mohou udělat také sluchátka. Lístky na koncert oblíbeného interpreta jsou také sázkou na jistotu. Nebo třeba film Bohemian Rhapsody určitě bude zásah do černého.

 

DÁRKY PRO pociťáky (pocitové typy)

Pocitové typy velmi rádi sportují, kutí, tvoří, vaří či pracují na zahrádce. Vzdělávají se v oblasti osobního růstu, milují kurzy všeho druhu. Rádi se obklopují tím, co vytvoří jejich ruce. Kutilové ocení poukázku na nákup nějakého nářadí – někdy je lépe jim jej nekupovat, protože si jej potřebují osahat a prakticky otestovat. V tomto případě volte voucher. U dětí půjde o hračky typu Lego, různé kostky, formy na odlévání předmětů, stavebních dílů či hrnčířský kruh. A co ještě? Přece něco, co voní či chutná. Třeba nový parfém či něco k vytváření dobrot či kurz vaření, který rozšíří jejich obzory a navíc je to zážitek.  

Tak kdo je kdo?
Pozorně se dívejte a všímejte si, čemu objekty vašeho zájmu zvýšeně věnují pozornost, naslouchejte, všímejte si tužeb druhých. Jakmile něco odhalíte, napište si to třeba do poznámek v mobilu. VYLÁKAT z různých typů jejich PŘÁNÍ vám pomůže, když se jich zeptáte, co by vám poradili koupit pro někoho dalšího. Mnozí z nich  své preferované vnímání přenesou i do uvažování o dárcích pro někoho jiného. Ověřte si své odhady s dalšími lidmi, přepošlete jim odkaz na tuto stránku a rozšiřte své zkušenosti sdílením s ostatními. Také jste si asi všimli, že jsem toho nejvíce napsal o vizuálovi.

Snadno tak uhodnete, kam patřím já. A mimochodem, jaké dárky si přejete vy?

Hodně nápadů při výběru dárků vám přeje

PS.: Šíření tohoto průvodce je dovoleno. Berte to jako dárek. Pokud se jen malá část z nás zamyslí, co by milovanému člověku udělalo OPRAVDU radost, bude to ten nejhodnotnější dárek. To mi věřte.

 

Libor Činka
Učím lidi používat mozek na maximum, píšu o tom a vedu kurzy.