+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

TAJEMSTVÍ ZRYCHLENÉHO ČTENÍ A CHÁPÁNÍ

Jaké by to bylo, umět si bleskově “vyfotit” informace do paměti podobně jako tajný agent 007, anebo jako robot z filmu Číslo 5 žije?

Překvapivě je to jednodušší, než si většina lidí myslí.
Oči netrénovaného člověka při čtení jakoby „osvětlují“ řádek a pohybují se lineárně zleva doprava po textu, který je popisem reálného 3D světa a věcí probíhajících v čase.

Text tedy transformoval vizuální realitu do řádků dat, které zornému poli očí umožňují v jednom okamžiku vidět vždy jen malou část celku.
Než přečtete jednu stránku knihy, tak zfilmovaná a tedy obrazová verze téhož příběhu přinese mnohonásobně více a to i na úrovni porozumění.

Pro ovládnutí metod zrychleného učení je důležité pochopit procesy v podvědomí a efektivně pracovat s tím, že vždy vidíme a uvědomujeme si jen malou část skutečnosti.

Je to podobné, jako svítit si úzkým paprskem do tmy rozsáhlého prostoru a snažit se pochopit, jak vypadá celek. Jakkoli se budete snažit, tak pochopení bude jen částečné a bude potřeba osvětlovat znovu a znovu, abyste pochopili detailní vztahy 2D prostoru (výška a šířka) s dimenzí hloubky (3D prostoru).

Je-li převedena realita do textu, tak o to víc situaci komplikuje kapacita krátkodobé paměti, která svým omezeným rozsahem nemůže čtenáři rychle zprostředkovat chápání celku. Paměť a oči však lze trénovat a překonat to, co se běžně děje.

Představte si, že se díváte dalekohledem s nočním viděním a snažíte se ze zviditelněných kousků pochopit celek. Průměrný čtenář je ve skutečnosti jen na o málo vyšší úrovni než prvnáček, který nahlas vyslovuje jednotlivá písmenka a snaží se z nich pochopit význam věty. Chybná výuka čtení na základních školách nám “implantovala“ levomozkové a dominantně analytické vzorce čtení a myšlení po malých kouscích, které zabraňují efektivnímu učení.

Co musí ovládat nejen 007 a kdokoli úspěšný?

Naštěstí to lze napravit už za pár hodin tréninkem nejmodernějších strategií rychlého čtení a principů zapamatování spojených s postupy HNLP (Humanistic Neuro-Linguistic Psychology).
Je potřeba se naučit číst systémem synergického propojení pravého a levého mozku ve správné sekvenci a intenzitě. Je možné opustit čtení zleva doprava a chápat, že text: „Kočka leze dírou“ nese stejnou informaci jako „Leze dírou kočka”. Klíčové je nejdříve vidět celek, a teprve pak “ZOOMovat“ k detailům.

Speciální trénink očí a paměti umožňuje ovládnout postupy vnímání celku, chápání i náročných textů a tedy mnohonásobně zrychlit studium.
Jako významný efekt se dostaví pohoda při studiu a navíc budete moci ovládnout strategie, které Vám umožní stát se expertem v libovolném oboru. Rychlost navíc v dnešním světě znamená významnou konkurenční výhodu včetně lepšího pracovního uplatnění a vyššího platu.

Můžete si tedy položit otázku. Který z argumentů je tím, který mě nejvíce motivuje k absolvování tréninku, který vznikl analýzou ve světě nejuznávanějších metod rychlého čtení a studia?

Chcete už dopředu poznat kousek z toho, jak trénovat oči a dívat se jako lidé, kteří čtou rychlostmi i několik tisíc slov za minutu s porozuměním kolem 80 %?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Toto je jen zlomek z toho, co můžete umět.

A pro koho je tento trénink vhodný. Pro kohokoli, kdo se chce přestat trápit a získat čas pro sebe a své blízké na cokoli si přeje a obstát v dnešním světě plném informací. Studenti středních škol mohou snadněji zvládnout maturitu a příjmačky. Studenti vysokých škol, budou snadněji zvládat studium a získají více v klidu u zkoušek a testů. Všichni, kteří pracujeme a každý den se prokousáváme stohy materiálů (textů, tabulek, spisů, knih). Rodiče, kteří chtějí usnadnit cestu školním systémem svým dětem a poradit jim s efektivním učením. Ale i učitele, kteří si přejí používat efektivní a hravé způsoby výuky ve svých hodinách.

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů