Nevěřili Vám a teď si odmítají přiznat vlastní hloupost

Už se někdy stalo, že jste známé varovali před někým, kdo buď v naivitě, a nebo s velmi promyšleným plánem lákal druhé k něčemu výhodnému? Už jste někomu půjčili peníze a měli je problém z něj dostat? Dotyčný sliboval, že splní slovo, a vy jste mu zase na chvíli uvěřili?

Nejen rodiče zažívají zklamání z toho, že jim dítě nevěří, a vezme si někoho, kdo jej ponižuje či dokonce fyzicky týrá.

Jak budete číst dál, dozvíte se o psychologii podvodu a získáte tak sebeobranu proti chybám, za které se draze platí.

Životní ztráty jsou větší než ztráty peněz.

Možná by Vás překvapilo, že i vdaná žena či ženatý muž nalétnou na sliby někoho, kdo je takřka učebnicovým příkladem sňatkového podvodníka. Vzdělaní lidí jsou ve skutečnosti mnohem snadnější obětí, protože si  myslí, že jsou natolik chytří, že je nikdo nepodvede. Tato  jejch slabá stránka bývá zneužita.

A Vy netušíte, že možná brzy dotyčnému nalétnete.

Dotyčný je dobře oblečen, možná jste slyšeli, že se stýká s bohatými či jste jej dokonce viděli ve společnosti známých lidí.

Dotyčný hýří znalostmi, které Vám jsou sympatické. Jeho pravdy jsou nezpochybnitelné, a to i když později začne přidávat něco, o čem pochybujete. Ale protože začal tím, s čím souhlasíte, tak si říkáte, že na tom něco bude, a že jste to vy, kdo tomu jen nerozumí. Vlastně je pro podvodníka skvělé, když začnete pochybovat. Ideálně Vám dopředu nabídne nějakou pochybnost, a jakmile si jí všimnete, tak brilantně zareaguje a Vy užasnete nad tím, že má pravdu. Ve skutečnosti stačí, že se to jako pravda na povrchu jen tváří, protože do hloubky nepůjdete díky předchozím zkušenostem, kdy dotyčný mluvil pravdu.

Když Vám navíc dotyčný posílí sebevědomí výroky o tom, jak jste výjimeční – možná Vám slíbí, že se stanete vyvolenými, případně Vás začne oslovovat nějakým příjemným oslovením, tak veškeré hradby padnou.

Genetika podvodu

Kdysi jste se možná v biologii setkali se zajímavým experimentem. Umístíte-li míč či hračku k vajíčkům, tak po vylíhnutí kuřátek ji budou novorozenci následovat a považovat za matku.

Pokud Vám někdo nabídne pro Vás nové informace, tak jej budete považovat za rodiče daných myšlenek a tedy za autora.

Co když daná hračka bude blyštivá a třeba bude obsahovat symboly toho, co je pro většinu lidí lákavé? Co když to budou symboly peněz, symboly spojené se sexem? Většina to bude následovat. A to vědí nejen sňatkoví podvodníci.

Co když na Váš úkor někdo chce vydělat peníze? Všimněte si spojení “na úkor”. Je totiž potřeba rozlišit to, když Vás někdo naučí něco, díky čemu budete opravdu profitovat. Jenomže to není jednoduché, takových lidí je méně než kolik je vidět. Mnoha viditelným guruům je totiž lhostejné, když nedodrží své slovo pro většinu lidí, stačí jim, když se objeví pár jedinců, kteří jim uvěří a budou šířit jejich slávu. Co na tom, že autor knihy o paranormálních schopnostech je usvědčen z naivních představ? I když je v médiích odhalen podvodník, tak se na to brzy zapomene a dotyčný má nové zákazníky. To je důvod, proč je nelze vymítit. Navíc se nacházíme ve věku, kde je snadné manipulovat data. Co když se dotyčnému podvodníkovi podaří zviditelnit se v médiích? Co když se objeví na fotografiích s někým známým? Nepotřebuje tak tituly, protože se zaštítí známostí s uznávanými.

Když jsem před delší dobou potkal jednoho člověka, tak mi přišel jako někdo, kdo má zájem o mou práci.  Profesní zájem způsobí, že člověk slyší na určitá slova. (Já slyším na slova spojená s mou odborností, a tak mne přitahuje cokoli s mozkem a podvědomím). Pozval mne na svou akci. Byla to velká akce a účastnilo se jí mnoho lidí. V takovém okamžiku Vás těžko napadne, že před sebou máte někoho, kdo využívá strategií sňatkových podvodníků a sekt k tomu, aby vás zmanipuloval. Vždyť pro to nemá důvod. Jenomže to byla moje úvaha napojená na mé hodnoty a uvažování podle sebe soudím tebe.

 

Vaše možná slabina

Soudíte druhé podle sebe, a tak se poctiví snadno stanou obětí podvodníků. Stalo se, že dotyčný nedodržel slovo. Obchod, na kterém jsme se domluvili, nebyl ziskový. Já odvedl práci, tým dotyčného člověka se mnou natočil webinář, ale prý se na to dívalo jen pár lidí a tak jsem dostal velmi málo peněz. Navíc jsem si o ně musel říci, ale protože jsem dotyčného považoval za vizionáře, který se o peníze nestará, tak mne napadlo, že je to chyba někoho v jeho týmu, azamhouřil nad tím oči. To, že to dotyčný rozdával jako cenný bonus tisícovkám lidí, jsem zjistil až později. To, že jsem se stal jedním ze zástupu osobností, díky kterým si dotyčný znásobil svou popularitu, jsem začal tušit až později.

I mí přátelé se stali obětí. Přestože jsem to zjistil, přestože jsem před dotyčným varoval, přesto mne takřka nikdo neposlechl. Viděli totiž, jak se dotyčný setkává se známými osobnostmi, herci a extrémně bohatými podnikateli. Marně jsem odhalil několik triků, kterými dotyčný začal ovládat davy,  a to hned tisíce lidí najednou. Ignorovali roky mých zkušeností v psychologii, chtěli totiž věřit zázrakům.

Vzpomínáte na náhradní blýskavou matku? Proto mne neslyšeli. Postrádalo logiku uvažovat o tom, že dotyčný by někoho mohl podvést, vždyť dělá tolik věci na veřejnosti. Ano, jenomže emoční kvocient některých lidí je velmi bizardní. Na jedné straně dokážou jít vytrvale za cíli, vytvářet vztahy a na druhé straně myslí příliš krátkodobě. To je mimochodem znak zločinců. Nepřemýšlí o tom, co způsobí druhým lidem, nechápou, že vybudovat poctivé podnikání, ve kterém platí princip WIN – WIN = Výhra – Výhra je přínosnější, než stejně náročně vybudovat plán podvodu, a pak zklamat své věřitele.

Podvodník, který je rafinovaný, ví to, o čem jsem právě psal. Ukazuje se s esy, a druzí začnou věřit, že i on je eso. Lidé zapomínají, a i když se to někde provalí, tak si najde jiné davy věřících.

Představte si, že Vás někdo okrade o 50 000,- Kč nebo dokonce o milión. Máte? Mnozí byste podnikli rázné kroky, a šli to řešit na policii. Jenomže nikoli většina, ale jen menšina lidí to udělá. Víte, jak vypadají soudy se sňatkovými podvodníky? Mnohé oběti začnou podvodníka omlouvat. Vždyť je to tak dobře vypadající člověk! Vždyť umí mluvit lépe než jiní lidé! Vždyť je tak vtipný!

 

Bůh bohatství, který žebrá

Milionář, který byl podveden, přestože jsem ho varoval, nad tím jen mávl rukou. Nestojí mu to za to, aby se soudil. Další můj známý, který přišel jen o desetitisíce nad tím mávl rukou ze stejného důvodu. Já sám jsem se pro mnoho lidí stal paradoxně na rok „naivním psychologem, který nerozumí vyššímu vědění“. Ignorovali, že jsem poukázal na doslova naivní lži a manipulace. Jen dva z mých přátel se mi napůl úst omluvili. Jejich ego jim nedovolilo přiznat, že jsem měl pravdu.

Podnikatelé nechtěli pochopit mé psychologické znalosti a zkušenosti a věřili lákavým slovům o zbohatnutí. A to dokonce i nesmyslům o přitažení bohatství modlením se k bohovi, ke kterému se modlí skoro miliarda lidí. Zaslepeně odmítali promyslet mou otázku: A ta miliarda, která se modlí, patří mezi bohaté? Neviděli to, že takřka každá větší socha onoho exotického boha má před sebou kasičku a žebrá. Nechtěli slyšet ani další otázky, kterými jsem upozorňoval na povrchní “neprůstřelné” výroky krále podvodníků posledních let. Jsem si jistý, že pokud se to k dotyčnému dostane, tak mu stoupne sebevědomí, a bude mít radost  z toho, že se mohu upsat a stejně ho budou následovat tisíce slepě věřících. On z toho totiž žije.

Jenomže já nejsem jako mí přátelé, kteří mávnou rukou nad zlem. Opravdu nemávnu rukou nad obratem o 180°, kdy dotyčný sliboval zisky díky divným rituálům, kdy lákal na emoční slova jako sex a prachy, aby později dotyčné vlákal do multilevelu na vydělávání peněz. Věřící si nedokážou spočítat, že náklady budou vyšší než zisky, protože budou zaslepeni vidinou peněz. Zaslepení nevidí, že sami podvádějíšířením oněch nesmyslů . Navíc zapomenou na to, že nejdříve byli nalákání na to, že mají v podvědomí programy, které jim brání vydělávat peníze a že se to naučí změnit. Rafinované zařazení pár pravd, pár polopravd, a následná hromada nesmyslů už bude strávena bez mrknutí oka.

Hrozné je, že když oběti začnou mhouřit oči, tak umožní, aby se zlo šířilo dál, a postihlo i jejich blízké

Proto zde píšu s nadějí, že se vyhnete tomu, že byste jednou cítili na jedné straně podvod a na druhé straně omlouvali podvodníka, který Vás dovedl k tomu, že jste vzali Vaše peníze a pořídili luxusní život pro podvodníka, kterého jste vlastně Vy oblékli, Vy zajistili to, že dobře vypadá, Vy podpořili to, že mu bude důvěřovat mnoho Vašich přátel.

Mnozí z Vás mne znáte a proto chci, abyste měli možnost se vyhnout chybám, za které se platí draze. Mí přátelé mne neslyšeli. Snad Vy budete těmi, kteří se rozhodnou vyhnout se obloukem lákání na zisky díky sladce znějícím slovům podvodníka, který sem přivedl osvědčené podvodné metody ze sedmdesátých let, „vypůjčil si“ myšlenky z uznávaných bestsellerů a propojil je s internetem.

Zpátky na začátek. Už se někdy stalo, že jste známé varovali před někým, kdo buď v naivitě, a nebo s velmi promyšleným plánem lákal druhé k něčemu výhodnému? A často Vám nevěřili, že? Komu není rady, tomu není pomoci. Vím, kolik měsíců tvrdé práce mne stálo to, abych začal vydělávat větší peníze. Roky jsem to rozvíjel a byla to intenzivní škola. Učím se od světových špiček a vždy se orientuji jen na ty moudré, kteří vědí, že nejúspěšnější strategie je pomáhat lidem opravdu funkčními postupy. Nelze si přát od vesmíru nové auto, dům či partnerku. Přesto tomu mnozí věří. Přesto lidé věří televizním kartářkám a věštcům a jejich klonům na internetu. Proč? Protože touží po tom mít mnoho za málo. Proto naivní podvodníci zatím vítězí. Jejich EQ je natolik nízké, že nechápou, že je nesmysl podvést ty, kteří jim dali důvěru. Je nesmysl jednat ve stylu Výhra pro mne – Prohra pro druhé, protože z dlouhodobého hlediska to vede k ztrátám.  Postoj Výhra – Výhra je jediný postup, který vede k trvalému a pevnému bohatství. A protože chci, abyste se vyhnuli prohře, proto toto píši, přestože mne někteří budou považovat za nudného rodiče, který tomu nerozumí. Vždyť je tolik legrace s dobře vypadajícími sňatkovými i dalšími podvodníky. Je jen na Vás, zda budete spěchat za blyštivou hračkou.

Libor Činka
Učím lidi používat mozek na maximum, píšu o tom a vedu kurzy.