BUM do hlavy pro zisk

 robo-gold-monk

Ránu holí do zad, nikoli do hlavy, dostanou mniši, když se při meditaci zapomenou držet pokynů mistra. Nabízím Vám do hlavy myšlenkové BUM, které je bez bolesti. Spolu s tím, jak budete číst mé zkušenosti, tak začne vznikat upgrade proti chudobě.

BUM = Bohatý Upgrade Mysli. Včera mi přišel e-mail: „Nedovedu si představit, že bych si mohla myšlenkami změnit svou finanční situaci. Pořád jenom šetřím a kupuji to levnější, ale výsledek se nedostavuje.“

Helena V. z Ostravy 

Mou odpověď jsem nazval Upgrade mysli pro zisk. Upgrade mysli pro zisk je pro začátek důležitý. To, co popisujete, je standardní problém naprosté většiny lidí. Dalo by se spekulovat na téma, proč nás neučili správně přemýšlet ve škole či v rodině. 

Podstatné je pochopit, že peníze vznikají výměnou za hodnotu. Zapamatujte si to a plně pochopte: „Peníze vznikají výměnou za hodnotu. Velké peníze vznikají výměnou za velkou hodnotu. „Hodnota se nemusí rovnat ceně. Hodnota může být stejná, jako kolik jsme zaplatili, nižší, anebo naopak vyšší. Většina lidí šetří a málo či vůbec nepřemýšlí o tom, koupit něco, co určitě přinese vyšší hodnotu. Pokud jenom šetříte a kupujete levné věci, tak těžko můžete mít více, protože Vám chybí zdroje zisku. (Kdo věříte, že například ukládání peněz do nějakého fondu Vám přinese zisk, tak pak neznáte knihu MONEY – Master the game od Anthony Robbinse a analýzy světových expertů v oboru. Je to seriózní zdroj nabitý informacemi od několika z nejbohatších lidí na světě).

Takže pojďme k upgradu.

UP znamená nahoru. Chcete-li vydělávat více, potřebujete jít s myšlením UP = nahoru. Potřebujete omezit myšlení na slevy a levné zboží.

Například mnoho lidí si kupuje levné oblečení, radují se z nízké ceny, aniž si uvědomí, že látka, ze které je vyrobeno, se často opotřebuje rychleji, než kdyby investovali do kvalitnějšího a dražšího materiálu. To samé a hlavně důležitější se týká jídla – kupovat levné potraviny často znamená, že nemají obsah látek, který je pro zdraví vhodný.

Levné = drahé

Tehdy se levné stává drahým. Tolik stručně k základním příkladům. Vyšší FQ = Finanční inteligence se prostě ve školách neučí, cedule v obchodních domech lákají na slevy, a tak se pochopitelně většina myšlenek točí kolem slev. Nikde tedy kolem sebe nevidíte inspiraci, jak myslet bohatě! Je tedy třeba to aktivně vyhledávat.

V životě překvapivě platí, že je potřeba dělat věci opačně. Tedy začít myslet opačně. Změnil jsem v minulosti svoje myšlení, přetnul cyklus chudého uvažování, a kupuji řadu věcí (nikoli vše) které se lidem zdají drahé. Jenomže kupuji to, co přináší vyšší hodnotu. Například si kupuji čas v různých formách.

Zdroje vědění a času pro zisk

Osobně kupuji zdroje vědění – tedy to, co upgraduje moje myšlení, kupuji návody, které mi pomáhají k produktivitě, a dále kupuji to, co zajistí automatizaci.

Jednoduché příklady: zatímco řada lidí stále na počítači píše nějaké zprávy potřebné pro práci, kterou vykonávají (např. lékaři nemalou část pracovní doby píší různé zprávy, a tím se obírají o čas na důležitější věci, a nemohou se profesně rozvíjet, jak potřebují, tak já jsem investoval do jednoduchých softwarů, které mi napíší, co je potřeba za zlomek času (technické řešení zde z důvodu zjednodušení popisu vynechám). Je smysluplné si například koupit čtečku knih, protože jednak elektronické knihy jsou levnější a dále nezabírají místo. Pak bych totiž brzy musel kupovat police, respektive skříně, což by stálo mnoho tisíc. Ono totiž platí stále více, že bohatí lidé čtou a vzdělávají se více než běžná populace. Je důležité se naučit vybírat si to, co Vás posílí a má tedy potenciál obohatit. Navíc v elektronických knihách lze snadno vyhledávat a označovat tak, že po kliknutí na filtr vzniknou souhrny myšlenek, které mi rychle umožní zopakovat si cenné informace.

V šetření časem ( to je správný druh šetření) se ostatně točí více a více peněz, protože to lidem šetří čas života. Dále raději doma platíme paní na úklid a další na žehlení prádla, protože se tak mohu já i moje žena věnovat tomu, co umíme, a kde tedy nejsnadněji dokážeme vydělávat. Začátky samozřejmě bývají náročnější, ale postupně začne člověk vydělávat násobky toho, kolik platí za pomoc od druhých. Teprve čistá hlava oproštěná od většinových starostí umožní vytvářet hodnoty o velké ceně. Doporučuji se tedy vyhnout šetření na nepravých místech, a naopak investovat do vědění a rozvoje možností. 

Neplatí tedy přísloví: „Kdo šetří má za tři.”

Ve skutečnosti platí v naprosté většině: „Kdo šetří, má prd.“
Naopak je
důležité pochopit: „Kdo moudře investuje, ten je stále bohatější a bohatější.” Všem doporučuji zamýšlet se Paretovským způsobem: „Které činnosti mi vytváří největší zisk? Které činnosti mi vytvoří čas na vytváření zisku, když předám k vyřešení druhým? Jaká technologie mi pomůže k zisku? Jaké zdroje mi pomohou?“ A tak bych mohl pokračovat pár dní a napsat o tom knihu. To však není potřeba, protože například můj známý – praktik úspěchu a bohatství Andy Winson ze Slovenska – vytvořil tréninky a užitečnou část shrnul do knihy, kterou právě rozdává jen za poštovné. Já jsem něco podobného koupil před časem v angličtině za 900 dolarů a nijak nelituji, protože správná slova od zkušeného člověka – tedy mistra v určité oblasti – mne inspirovala tak, že to překonává to, co jsem zaplatil. Navíc jsem se pocvičil v angličtině. To má pro mě vyšší hodnotu, než byla cena.

Inspirativní závěr

Tak, právě jste dočetli můj nový článek. Co s ním uděláte? Víte, co dělám já s informacemi, v nichž cítím, že je něco, co si uvědomuje málokdo a jen pár duševně bohatých lidí to podrobně promyslí? Udělám si z knihy, zdroje, videa, poznámku do mobilu či počítače, a nastavím připomenutí na druhý den, týden, měsíc. Na kdy to načasuji, závisí na tom, jakou hodnotu tomu přisuzuji. V každém případě vím, že sejde z očí, sejde z mysli. Chudí jsou ti, kteří si dovolí zapomenout na bohaté myšlení. BUM. Nepotřebuji dostat ránu holí jako mnich. Stačí mi elektronický “připomínač“ pro meditování o bohatství. Stanovit si správně Cíl. Pak stačí udělat první krok, druhý, další…

P.S.

Už jste někdy uvažovali o tom, že když se produkuje hodně levného a nekvalitního, co vydrží málo, tak to zatěžuje tuto planetu? Přetněte cyklus chudého myšlení díky knize od experta. 

Libor Činka
Učím lidi používat mozek na maximum, píšu o tom a vedu kurzy.