Myšlenkové mapování
prožitkový kurz pro studenty
Ovládněte umění organizování myšlenek
Jak se učit s chutí, přestat biflovat, pamatovat si dlouhodobě, v učivu se rychle vyznat, nemuset kvůli zkouškám ponocovat, okrádat se o zájmy a společenský život, a přesto úspěšně studovat?
Co ti myšlenkové mapy přinesou?
rychlejší a snazší orientaci v učivu
porozumění v souvislostech
lepší vztah ke studiu a s tím lepší studijní výsledky
rozvoj kreativity
snazší a dlouhodobé zapamatování si učiva
a to jen díky myšlenkovým mapáM, kterÉ se může naučit a používat každý
V čem konkrétně ti myšlenkové mapy mohou pomoci?
průběžně a systematicky se učit v průběhu celého školního roku
Tato metoda ti pomůže vizualizovat vztahy a souvislosti mezi různými informacemi, což ti umožní lepší pochopení a zapamatování učiva.
příprava na písemné i ústní zkoušky např. maturita, přijímací zkoušky, přijímací pohovor, státnice)
Posílí tvojí schopnost pochopit a udržet si nové informace, ale také podporuje a rozvíjení kritického myšlení. Myšlenkové mapování ti umožní snadněji identifikovat hlavní myšlenky, podrobnosti a chápat vzájemné souvislosti.
když potřebuješ něco vymyslet, vytvořit např. slohová práce, motivační dopis, projekty, bakalářka
Myšlenkové mapy ti umožňují vizualizovat a strukturovat myšlenky a koncepty. Můžeš snadno vytvořit přehledný rámec pro svou práci, rozdělit ji na hlavní body a podrobnosti. To ti pomůže udržet se v přehledu a mít jasnou představu o tom, jak jednotlivé části souvisejí.
Žijeme v době plné moderních technologií, plánovacích systémů, chytrých kalendářů... a přesto většina nepoužívá správný a pro mozek přátelský přehled. 😱 Žádný standardní „chytrý“ nástroj nám správně nezorganizuje myšlenky, jen je přepíše na jiné místo.
Chaos z množství či nejasnosti nás potom stresuje, máme pocit, že jsme neschopní, jsme unavení, nevýkonní, a ... prokrastinujeme...
I kdybyste měli na stole super pořádek, tak v hlavě to bývá méně přehledné.
- Proto se v sobě a druhých často nevyznáme.
- Proto prožíváme pracovní a existenční stresy.
- Proto máme nedostatek času na sebe, své koníčky a rodinu.
„Do hlavy si vidíme asi tak, jak je vidět do velkého domu klíčovou dírkou vstupních dveří. Protože v mozku chybí možnost rozsvítit a vidět vše, proto máme zbytečné problémy.“
Libor Činka
A PŘITOM STAČÍ JEN „KOPÍROVAT“ PŘIROZENÉ
Vy i já přemýšlíme v souvislostech. Víte, jak vypadá neuronová síť, že? Jsou to nervové buňky propojené do prostorových sítí s dalšími nervovými buňkami.
Představte si, jaké by to asi bylo, kdybyste už v dětství věděli, že učení může probíhat tvořivě a hravě, jak nabádali Komenský, Einstein a další. O co asi snazší by byl náš život? O co jednodušší by pro nás bylo učení ve škola? O co lehčeji bychom procházeli každým pracovním dnem?
Výzkumy mozku a paměti dokazují, že chcete-li si něco zapamatovat, je potřeba aktivně používat představivost a asociace, k čemuž myšlenkové mapy významně pomáhají.
Naučte se myšlenkové mapy s Ellen
Jmenuji se Ellen, jsem lékařka a lektorka myšlenkového mapování a efektivního učení. Jdu v tátových stopách a věnuji se trénování paměti a efektivnímu učení. Mou nejoblíbenější ingrediencí se staly myšlenkové mapy, které jsem začala objevovat už jako dítě. Bez nadsázky mi techniky efektivního učení, mezi které myšlenkové mapování patří, pomohly odmaturovat, zdolat přijímačky na medicínu a vystudovat ji. Už při studiu na gymnáziu jsem si všimla, že techniky, které používám, které mne naučil zejména táta, moji spolužáci neznají, neví, jak se učit, se školou se trápí, nebaví je, jsou demotivovaní.
Když víte, jak se učit, máte obrovskou svobodu, můžete se naučit cokoli. Podle mne je to jediné doučování, které studenti potřebují, dokud školy nezačnou předmět ‚‚jak se učit” učit také.
Již jako malá holka jsem byla fascinovaná těmi barevnými pavouky s písmenky na stránkách knížky Tonyho Buzana. Myšlenkové mapy jsem začala vědomě používat již na nižším gymnáziu. Na vyšším gymnáziu už bylo na mne, jak se ke škole postavím, a tak jsem začala aktivně mapovat. Nejvíce map jsem udělala v maturitním ročníku. Pak jsem podrobila své zkušenosti s metodami efektivního učení zátěžové zkoušce - studiu medicíny a odtud to byl již malý krůček k tomu, učit malé i velké jak se lze pomocí (nejen) myšlenkových map snadněji a zábavněji učit. Při každém svém kurzu jsem v úžasu, jak je krásné v sobě i v druhých probouzet nadšení pro poznání.
co si odnesete pro váš osobní a profesní život?
- rozvinete svou superinteligenci
- budete si skvěle pamatovat
- rozvržení a strukturování tématu bude snadnější
- dokážete si excelentně pamatovat vztahové vazby
- plánování pro vás bude hračka
- budete se umět co nejlépe rozhodovat
- budete objevovat nečekaně kreativní řešení
- vizualizace myšlenkových map umožní jasnější přenos informací a pomohou vysvětlit složitá témata
- budete lépe vytvářet strategie
- budete umět jasně vnímat klíčové priority - a objevit ty, které jste neviděli
- zlepšíte své přípravy na jednání, prezentace i pohovory
- chaos ve vaší hlavě se změní v pochopení
- budete efektivně plánovat váš čas
- budete se umět zorientovat ve svých osobních problémech a snadněji je vyřešit
- budete umět efektivně myslet, řešit doposud „neřešitelné"
- dostanete do zcela nové dimenze myšlení
- budete myslet v souvislostech jako profesionálové
- utřídit si skutečně smysluplně myšlenky pro vás bude hračka
- vytvoříte si snadné kroky k nové kvalitě vašeho života…
Toto vše vám umožní řešit ohromné spektrum situací v soukromém i profesním životě.
Ellen byla skvělé připravená. Naprosto zapálená pro dané téma a tím pádem přístup a předávání informací byla naprostá pecka. Vše vysvětlila jasně a přehledně.
jak trénink probíhá
Mohu vás ubezpečit, že nebudete jen „sedět v lavicích“... v centru máme pohodlné židle a křesílka. 🙂 Bez chvilky teorie se ale neobejdeme, to je jasné. Teorie však bude velmi málo, zaměříme se zejména na aktivní trénink a celkové pochopení smyslu myšlenkového mapování a metodiku.
Během tréninku vytvoříte několik vlastních myšlenkových map od jednodušších po komplexnější, s každým individuálně projdu jeho tvorbu a prodiskutujeme jak ještě tvoření myšlenkových map vylepšit.
Na mém workshopu budeme tvořit, přemýšlet, diskutovat. Chci, abyste si odnesli maximum pro svojí pedagogickou praxi a věděli jak techniku myšlenkového mapování předat svým studentům.
co vše se na tréninku naučíte
-
Jak a proč využívat myšlenkové mapy ve výuce
-
7 principů myšlenkového mapování
-
Proč většina tzv. myšlenkových map není myšlenkovou mapou a jakým chybám se při mapování vyhnout
-
Přínos a možnosti využití myšlenkových map v práci pedagoga
-
Praktické tréninky tvorby myšlenkových map krok po kroku
-
Nástroje k vytváření myšlenkových map - software versus papír, výhody a nevýhody
-
Jak předat nástroj myšlenkového mapování studentům a jak s mapami pracovat při výuce.
Kurz byl veden velmi zábavnou formou. Mohli jsme zapojit svoji kreativitu. Bylo to barevné, naučné, dynamické a pozitivní. Děkuji.
Petr J.
Kurz mi pomohl k rozvoji tvořivé části mého mozku, ulehčení práce a studia. Už vím, jak myšlenkové mapy vytvářet a pracovat s nimi. Je to určitě hlavně výborné ke studiu a kdybych to znala dřív, tolik bych se ve škole nenadřela. Už se těším, jak začnu vytvářet nové a nové mapy, používat barvičky, křivé čáry a obrázky.
Pavlína K.
Termín KURZU
*) tato cena kurzu je snížena o 25 % z běžné ceny kurzu.
Skutečně stále věříš, že myslíme v lineárním seznamu slov?
„Piš to pořádně, úhledně a pod sebe…“ V našem mozku není žádná lineární řada buněk, které by poslušně čekaly, až jim dá soused po pravici signál. Neurony se propojují komplexně. A stejně tak funguje i naše paměť. Vše se propojuje v prostorových a časových souvislostech.
KOLIK ZNÁš ZPŮSOBŮ VIZUALIZACE MYŠLENEK?
Jednou z nejpopulárnějších je myšlenkové mapování.
Myšlenkové mapy jsou jednou z nejchytřejších forem grafického záznamu myšlenek pomocí klíčových slov, symbolů, barev...
Myšlenkové mapy skvěle upgradují klasický lineární způsob zápisu, který většina z nás automaticky používá, protože jiný nás ve škole nenaučili. Jenomže mozek pracuje jinak.
Myšlenkové mapy jsou jednou z nejúčinnějších a pro náš mozek nejpřirozenějších, a tedy i nejatraktivnější metodou, jak efektivně pracovat s informacemi.
Pro jejich ovládnutí ti stačí krátký trénink,
který dokáže zjednodušit tvůj proces učení i zlepšit osobní život. Barevnost a obrazové znázornění usnadní zapamatování struktur v prostoru a viditelná hierarchie vztahů zrychlí orientaci v daném problému a umožní komplexní chápání.
Víš, že s myšlenkovými mapami pracovali i největší velikáni světových dějin. Například Leonardo da Vinci, Charles Darwin, Albert Einstein nebo Winston Churchill. VA dokonce je využíval i prezident Václav Havel, a brzy to můžete být i TY.
jak se vlastně mám učit?
TEORIE
trénink
uvědomění
BUDETE-li ZNÁT SYSTÉM MYŠLENKOVÝCH MAP, BUDETE MÍT JASNO V TOM, JAK S NIMI PRACOVAT.
v jakých oblastech myšlenkové mapy LZE VYUŽÍT?
V SOUKROMÉM ŽIVOTĚ
V ZAMĚSTNÁNÍ
PŘI ORGANIZOVÁNÍ
PŘI ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI
VYSTUPOVÁNÍ NA VEŘEJNOSTI
STUDIUM
STUDIUM JAZYKŮ
Myšlenkové mapy vnímám jako dobrý způsob učení. Lze zpracovat téměř jakákoliv témata. Na kurzu byla velmi pozitivní energie, hlavně díky lektorce Ellen. Naučili jsme se používat barvy, měli prostor pro vyjádření, kurz byl velmi dynamický a efektivní. Bylo to skvělé.
Jana K.
Na dnešní kurz jsem šla s velkým očekáváním. Nikdy jsem se takovým způsobem jako je kreslení, tvoření map neučila. Byla to velmi zajímavá zkušenost. Sice jsem chvílemi cítila takovou svou vnitřní potřebu si psát detaily, ale nakonec jsem nové způsoby, které mi připadají atraktivní, přijala a zapracuji na tom, abych je využila. Bylo to moc fajn, uteklo to velmi rychle a ani chvíli jsem se nenudila.
Kateřina H.
Ten největší krok je právě uvědomit si, že setkání se s novou technikou myšlení a práce s informacemi může přinést užitek.
A když budete vědět, proč to chcete, co vám to může dát, tak začnete. No a buď si můžete koupit knihu, zapátrat na internetu nebo přijít na kurz a já vám s tím tuze ráda pomohu.
Moc se těším na naše společné setkání, věřím, že si to užijeme. Jsem přesvědčená, že s myšlenkovými mapami odhalíte, že i ze zdánlivě nejnáročnější studijních témat můžete udělat studium radosti z poznání.
Na kurzu myšlenkového mapování se na všechny studenty těší...
MOŽNÁ BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT...
MÝTY O MYŠLENKOVÝCH MAPÁCH
Možná jste už o myšlenkových mapách slyšeli a získali jste dojem, že z nějakého důvodu nejsou pro vás. Z mé zkušenosti myšlenkové mapy využije opravdu kdokoliv a v takřka jakékoliv situaci. Pojďte se podívat na některé z mýtů, které myšlenkové mapy doprovází.
MÝTUS: MUSÍM UMĚT KRESLIT
Nemusíte. Poznámky géniů leckdy připomínají dětské kresby. Pokud jste velmi kreativní, myšlenkové mapy samozřejmě můžete doplňovat různými obrázky. V základu si ale vystačíte s psaním tiskacích písmen, šipkami a jednoduchými symboly jako je například panáček v kroužku. Informace řazené v prostoru do logických skupin obsahují text, linky a základní tvary. Může to vypadat jako strom bez listí ze shora, ostatně to je nápověda přírody, protože tak vypadají přirozené hierarchie v přírodě včetně buněk vašeho mozku. Tohle zvládne opravdu každý.
MÝTUS: MYŠLENKOVÉ MAPY NEJSOU PRO KAŽDÉHO
Jediným omezením, které mě napadá, je smyslové postižení. Pokud máte ruce a oči, myšlenkové mapy jsou pro vás. Potom už stačí jen papír, něco na psaní a barevné pastelky...
MÝTUS: JE TO JEN NĚJAKÝ MÓDNÍ VÝSTŘELEK
Tak tomu v žádném případě není. Myšlenkové mapy jsou lidstvu známy již dlouhá staletí. Jen se jim tak samozřejmě tehdy neříkalo. Prvním doloženým tvůrcem myšlenkových map byl novoplatónský filozof Porfyrios z Tyru, který žil už ve 3. století našeho letopočtu. Nejznámějším starodávným průkopníkem myšlenkových map byl bezesporu Leonardo da Vinci. Kdo by neznal jeho komplexní obrazová díla plná převratných vynálezů a neotřelých myšlenek.
MÝTUS: MYŠLENKOVÁ MAPA NEMÁ ŠIROKÉ VYUŽITÍ
Je tomu právě naopak. Technika je široce využitelná na jakoukoliv oblast. Využijete ji v osobním i pracovním životě. Najde své uplatnění i na akademické půdě. Můžete ji využít k vytvoření plánu dovolené stejně jako k nastavení kompetencí pracovníků ve firmě. Nebo k učení se na zkoušku z anatomie. Myšlenkovou mapu můžete prostě využít všude tam, kde používáte svůj mozek k zapamatování nebo utřídění informací. A pokud by vám nějaký pedagog řekl, že mapy nelze v jeho předmětu používat, pak to znamená, že je dotyčný teoretik a odmítá něco, co důkladně nezkoumal, což je zásadní kontraindikace pro to být učitelem.
MÝTUS: MYŠLENKOVÉ MAPY NEJSOU SYSTEMATICKÉ
Pokud znáte pravidla myšlenkového mapování a umíte je používat, nemůžete s tímto komentářem souhlasit. Podstatou myšlenkového mapování je právě přehled na první pohled, organizace myšlenek a orientace v nich. Pravděpodobně to napsal někdo, kdo s myšlenkovými mapami nemá hlubší zkušenost. Je to hodnocení nepodložené tréninkem.
MÝTUS: TVOŘENÍ MYŠLENKOVÝCH MAP JE SLOŽITÉ
Tvoření myšlenkových map není složité, vychází z přirozeného fungování mozku, je tedy zcela přirozené mapovat myšlenky. Možná to děláte, aniž byste to věděli. Samozřejmě aktivní myšlenkové mapování vyžaduje trénink. Ale po jejich ovládnutí je to prokazatelně, i vědecky, efektivnější než klasické učení.
Základní přehled podmínek a pravidel v otázkách
Doporučujeme vám se seznámit s obchodními podmínkami.