Hypnóza
je přirozený stav naší mysli, který každý zažíváme několikrát denně.
Co je to hypnóza?
Hypnóza je přirozený stav soustředěného vědomí, ve kterém dochází ke změně způsobu vnímání a prožívání. Během tohoto stavu se mění pozornost, vnímání času, myšlení i propojení s vlastním tělem. Člověk může vnímat vnitřní svět intenzivněji, zatímco okolní podněty ustupují do pozadí.
Takový stav známe i z běžného života – když se ponoříme do knihy, zapomeneme na čas při filmu, nebo když jen tak sníme s otevřenýma očima. Děti se do tohoto stavu ponoření přirozeně dostávají často a snadno. U dospělých se dá tento stav rozvinout vhodným vedením, bezpečným prostorem a záměrným soustředěním.
Hypnóza využívá přirozenou schopnost mysli přeladit se do režimu vnitřního soustředění – a právě tam se mohou odehrávat léčivé změny. Pomáhá řešit potíže a uvolňovat vnitřní omezení, která brání v prožívání spokojeného života.
Jak hypnóza pomáhá?
Hypnoterapeut vytváří podmínky pro to, aby se člověk mohl spojit se svými vnitřními zdroji. Každý z nás v sobě nese sílu měnit vlastní prožívání a nalézat nové způsoby myšlení a jednání. Hypnóza je nástrojem, jak tyto síly aktivovat – ať už pomocí přímých sugescí, nebo prostřednictvím metafor a příběhů.
Ve stavu hlubokého soustředění se mozek stává tvárnějším. Je možné upravit nefunkční vzorce myšlení, doplnit chybějící schopnosti, aktivovat zapomenuté dovednosti – jako bychom aktualizovali vnitřní software mysli.
Jak prožíváme hypnózu?
Každý prožívá hypnózu jinak – a právě v tom je její přirozenost. Není jen jeden správný způsob, jak hypnózu zažít.
Někteří lidé zůstávají během celého sezení plně vědomí, slyší všechno, co se říká, a vnímají, že jsou v hlubokém stavu soustředění. Jiní mohou na chvíli "zmizet" – jako by se propadli do příjemného dřímotavého stavu, podobného spánku, ale s jinou kvalitou vědomí.
Můžete mít zavřené oči a vnímat vnitřní obrazy, nebo je mít otevřené a jen se tiše dívat, zatímco se odehrává proměna uvnitř. Někdo se cítí lehce jako pírko, jiný vnímá tíhu a klidné uzemnění. Můžete mít intenzivní myšlenky, nebo jen pocit prázdnoty a ticha.
Hypnóza není o tom, jak to má vypadat zvenčí, ale o tom, co se děje uvnitř. Ať už vnímáte hypnózu jako hluboké uvolnění, zvýšené uvědomění nebo jemné plynutí myšlenek – vše je v pořádku. To důležité se totiž odehrává pod hladinou vědomí, kde může začít skutečná změna.
Hypnóza je bezpečná
Hypnóza není ztráta kontroly. Je to bezpečný a přirozený stav, ve kterém zůstáváte v kontaktu sami se sebou, a zároveň se otevíráte novým možnostem.
Zdravím Libore, bylo to povznášející a oslňující. Již dlouho jsem nezažil něco tak opravdového. Budu se těšit někdy naviděnou s mými vnuky.
Nechal jsem se zhypnotizovat
Co je hypnóza?
Hypnóza bez tajemství
Mnoho lidí si představuje hypnózu jako něco záhadného, téměř magického. Filmy a média často zobrazují hypnotizéra jako postavu s uhrančivým pohledem, která kývá kyvadlem nebo mává rukama, zatímco někdo „spí“ na pohovce. Tento obraz je však zcela vzdálený realitě.
Ve skutečnosti není hypnóza nic mimořádného ani nepochopitelného. Nejde o ztrátu vůle ani vědomí, ale o přirozený a bezpečný stav hlubokého soustředění. V lehkém transu se ocitáme běžně – při čtení poutavé knihy, sledování filmu, při cestě autem, kterou si pak ani nepamatujeme. Když je naše pozornost zcela pohlcena, okolí ustupuje do pozadí. A právě to je základní podstata hypnotického stavu.
Zkušený hypnoterapeut tento přirozený jev cíleně využívá. Pomáhá klientovi naladit se na vnitřní svět a soustředit mysl tak, aby se otevřela změnám. Děje se to jemně, bezpečně a s respektem ke schopnostem každého člověka. Stejně jako vás někdy vtáhne příběh natolik, že přestanete vnímat ruch kolem sebe, i hypnóza může vytvořit prostor pro hlubší práci s myslí a tělem.
Kde hypnóza pomáhá?
Hypnóza je praktický nástroj, který může účinně podpořit řešení psychických i psychosomatických potíží. Pomáhá tam, kde vědomé snažení často selhává, protože pracuje s hlubšími úrovněmi mysli.
Mezi nejčastější oblasti, ve kterých přináší úlevu a zlepšení, patří:
- problémy se spánkem,
- chronický stres a napětí,
- úzkosti, obavy, pocity nejistoty,
- psychosomatické potíže jako bolesti hlavy nebo trávicí obtíže,
- podpora při hubnutí a změně stravovacích návyků,
- závislosti (např. na cigaretách nebo sladkém),
- intimní problémy,
- práce s traumaty a ztrátou,
- zvýšení sebevědomí a motivace,
- zlepšení koncentrace a mentální výkonnosti.
Hypnóza neřeší jen symptomy – podporuje trvalou vnitřní změnu.
Není hypnóza jako hypnóza
Klinická psychologie hypnózu využívá, avšak v českých podmínkách se zdá, že výuka velmi zastarala, a tak jsou doposud v médiích prezentovány zastaralé informace o potřebě hluboké hypnózy využívající přímé sugesce. To je však ve světě desítky let překonaný názor. Navíc se někdy používá regresní terapie /regresní hypnóza, která se snaží vést hypnotizované osoby k příčinám (do minulých životů nebo prenatálního stavu), což moderní výzkum činnosti mozku ve vztahu k paměti vylučuje.
Nejmodernější postupy umožňují vstupovat do hypnotického stavu a prožívat změněný stav vědomí zcela jinak, než tvrdí zastánci direktivní formy.
Direktivita se snaží hypnotického stavu dosáhnout formulacemi: ‚‚Podvolujete se mému hlasu. Víčka jsou těžká. Vstupujete do stavu hluboké hypnózy.‘‘ Jde o přímo vyjádřené nařizování stavu hypnózy. To je forma známá z filmových ztvárnění, která však vytváří zkreslený pohled a rozhodně není dobrou vizitkou o orientaci pracovníka klinické psychologie. Neexistují příkazy, kterými je smysluplně možné regulovat činnosti mozku. Snaha o takovou formu naopak vede k odporu hypnotizované osoby, na což většina psychologů a lékařů používá alibi ve formě posudků "Nejste hypnabilní". Ve skutečnosti jde o nízkou flexibilitu ve schopnosti rozvíjet změněný stav vědomí způsobený zastaralý vzděláním. Pokud jakýkoli lékař či psycholog řekne: ‚‚Nemůžete vstoupit do hypnotického stavu, protože nejste hypnabilní.‘‘ Tak to znamená, že používá neefektivní postupy. Vlastně můžete ušetřit peníze, když se dopředu zeptáte: ‚‚Jak souvisí hypnotický stav s hypnabilitou? Jaký postup používáte při regresní terapii? Jaké sugesce nejčastěji dáváte klientům? ‘‘ Pokud dotyčný zmíněné postupy používá, tak to je dosti podstatný důvod se dotyčnému hypnotizérovi vyhnout. Ve skutečnosti to vypovídá o tom, že používá staré a přinejmenším neetické postupy.
Jemná forma indirektivní - někdy také metaforicky nazývaná mateřská hypnóza - je forma nepřímé hypnotizace, kdy klient vstupuje do transu ve správný okamžik. Tedy, když se jeho podvědomí rozhodne začít řešit problém. Hypnoterapeut je ten, kdo pomáhá vytvořit změněný stav vědomí. Zakladatelem této formy hypnózy byl legendární hypnoterapeut Milton Hyland Erickson (1901- 1980). Ten vyvinul zcela nový obor jehož úspěšnost byla taková, že za ním létali nejen pacienti ze všech končin USA, ale nezřídka se na něj obraceli i vyhlášení odborníci, kteří klasickými způsoby nedokázali často ani po letech terapie dojít ke změně.
Erickson učil klienty vstupovat do hypnotických stavů a během několika sezení často dokázal vyřešit nejtěžší problémy. Jeho nepřímý způsob vnímali mnozí lidé jako vyprávění příběhů. Některé hypnotizované osoby byli zcela přesvědčené, že stav jejich vědomí se nezměnil. O to větší bylo překvapení odborníků i pacientů, když během pár sezení a bez standardních postupů využívajících hluboké hypnózy, došlo k vyléčení.
Měl jsem tu čest učit se vytvářet hypnotický trans přímo od těch, kteří Miltona H. Ericksona znali osobně nebo od jeho žáků. Proto zažívám podobné efekty, které jsou pro mé klienty mnohonásobně přínosnější, než klasické formy.
Značná překvapení zažívají lidé, kteří mi referovali o tom, že je jiný hypnotizér bez úspěchu hypnotizoval. Na našem společném sezení zjišťují, že jsou takzvaně hypnabilní. Hypnabilita je ovšem také zastaralý koncept, protože uvést do hypnotického transu a zejména do hluboké hypnózy nelze pouze osoby s velmi nízkým intelektem, které však najdeme především v ústavech. Naopak, čím je člověk inteligentnější, tím je pro něj snadnější vstoupit do stavu hypnózy. Je však potřeba na to použít něco jiného než překonané formy přímé sugesce typu : ‚‚Oči se zavírají ... klíží upadáte do transu‘‘. To je jako zacházet s moderním počítačem a cpát do něj děrné štítky. Stejně jako se vyvíjejí počítače, stejně se vyvíjí i poznání toho, jak nejlépe vytvořit hypnotický trans. Je moudré si uvědomit jak funguje hypnóza. Nejde o vnucení, ale o aktivování sil podvědomí, a proto je důležité s podvědomím inteligentně vyjednávat spolupráci.
Hypnotický trans je přirozený stav naší mysli, který v průběhu zdánlivě celistvého bdělého stavu zažíváme několikrát denně. Naučme se naslouchat signálům podvědomí a ono nám na oplátku umožní zažívat hypnotický trans pro tvorbu vytoužené budoucnosti.
Ukázky z kurzu a tréninku HYPNÓZY
omluvte kvalitu nahrávek, jedná se o starší videa