"Využívejte superpočítač mezi vašima ušima"

Mapy pro inteligenci a úspěch 1 – 
geniálně jednoduché a jednoduše geniální

myslenkova-mapa-divka

Jak se připravit na státnici z francouzštiny, naplánovat skvělou dovolenou, přestavbu bytu nebo zorganizovat dech beroucí svatbu nejstarší dcery? Ať už se vzděláváte v čemkoli, chystáte se na jakékoli veřejné vystoupení, plánujete jakoukoli událost, rozhodujete se o podnikání, tak vám myšlenkové mapy pomohou více než cokoli jiného. Navíc vás budou bavit a pomohou vám rozvinout schopnosti kreativního myšlení a vnímání z různých úhlů pohledů. To může mít doslova miliónovou cenu.

Není náhodou, že s myšlenkovými mapami pracovali největší velikáni světových dějin. Mimo jiné například Leonardo da Vinci, Charles Darwin, Albert Einstein, Winston Churchill, Pablo Picasso a brzy jistě i vy ☺.

Co je to mapování myšlenek a proč je tak účinné?
Nevím, kolik jste již viděli způsobů vizualizace myšlenek. Jednou z nejpopulárnějších je v posledních letech myšlenkové mapování. Jakkoli je jen jednou z mnoha forem grafického záznamu myšlenek pomocí klíčových slov, symbolů a barev, tak skvěle nahrazuje klasický lineární způsob zápisu v textech, který je pro chápání souvislostí jen zřídka přínosný.
Protože myšlenkové mapy působí v souladu s přirozeným fungováním mozku, jsou mnohem účinnější než běžně používané textové popisy, kde jsou myšlenky rozptýlené a od sebe odtržené mnoha stránkami plnými stovkami až tisíců slov. Lidský mozek totiž myslí v prostoru, asociačně a myšlení odpovídá větvení nervových buněk, které připomínají stromy s větvemi, od nichž vedou myšlenky paprskovitě do všech stran. Tím, že to myšlenkové mapy napodobují, tak zapojují do přemýšlení obě hemisféry, díky čemuž každý může více využívat potenciál mozku.

Kdy se vám budou myšlenkové mapy hodit?
Ještě než zjistíte, že myšlenkové mapování a jeho varianty se vám budou hodit „neustále“, ještě než zjistíte, že se můžete stát doslova geniální, zde jsou některé příklady typických způsobů použití.

V SOUKROMÉM ŽIVOTĚ: Myšlenkové mapy vám z náročného vymýšlení nejen vánočních dárků udělají snadnou záležitost (u dětí si nechte hodně místa, u babiček stačí jen kousek na „kalendář s dětmi“); plánování dovolené (nezapomeňte pro případ nouze nechat místo na destinace Paďousy a Prčice); při rekonstrukci bytu (pokud z mapy vyplývá, že paní na úklid přijde před zedníkem, někde máte chybu); při projektování zahrady (než do mapy zakreslíte vysněné jezírko a altánek, ujistěte se, že má zahrada větší plochu než součet ploch altánu a jezírka); při spravování rodinného rozpočtu (nechcete-li brzy kreslit mapu na téma exekuce, držte se pravidla, že výdaje musí být vždy nižší než příjmy).

V ZAMĚSTNÁNÍ: Pro spoustu lidí na celém světě jsou dnes mentální mapy nepostradatelným nástrojem, protože pomáhají promýšlet, plánovat, organizovat a rozvrhovat práci efektivněji než jiné postupy. Naučíte-li se správně definovat ústřední problém či téma, získáte v myšlenkových mapách neocenitelného pomocníka. Výhodou mentálních map je mimo jiné i to, že si můžete poznamenat konkrétní detaily (barvu květin v zasedačce), ale přitom stále řešit a jasně vidět celek (rozdělení kompetencí mezi recepční a osobní asistentkou). To totiž žádný plánovací program nedokáže. Hierarchie a vztahy jednotlivých hesel vám jasně ukáží, co se dubluje (obě dvě noviny kupovat nemusí), co je prioritní (archivace ukončených projektů až po vyřízení pošty), a v které oblasti je potřeba něco zlepšit (jejda, někdo nezalévá kytky).

PŘI VYSTUPOVÁNÍ NA VEŘEJNOSTI: Chystáte-li se pronést jakýkoli projev před dalšími lidmi, mapy spolu s analografiti vám pomohou lépe se připravit a získat potřebný klid a sebedůvěru. Zmapování struktury projevu přirozeně propojí důležité myšlenky, jasně vyjádří hierarchii témat a díky barevnosti a symbolům razantně zlepší zapamatovatelnost. Čeká-li vás například interpelace ve sněmovně, s pomocí pastelek a myšlenkové mapy můžete připravit projev, který se zapíše do dějin. Pokud se při prezentaci s pomocí map objeví odpůrci, připomeňte si pořekadlo: „Házet perly sviním.“ a nechejte inteligenční dinosaury jejich osudu.

PŘI STUDIU: Mapy vám významně pomohou také při přípravě na zkoušky nebo při psaní esejů a diplomových prací. Logická struktura textu a správné přiřazení argumentů, které díky myšlenkové mapě získáte, jsou zárukou dobrého výsledku. Barevnost a obrazové znázornění vám usnadní zapamatování, struktura v prostoru a viditelná hierarchie vztahů zjednoduší orientaci v daném problému i jeho pochopení. Nebojte se zkoušek z anatomie, využijte svou představivost a nakreslete mapu trávicího ústrojí, na kterou už nikdy nezapomenete.

Pokračování Mentální mapy pro inteligenci a úspěch v čemkoli

P.S.
Co o mně mnozí nevědí:
Myšlenkové mapy mě fascinují od devadesátých let.
Můj návrh vydat knihu Tonyho Buzana v té době vydavatelství odmítlo pro složitost překreslení originálních map z angličtiny.
Nejdříve ve formě myšlenkové mapy jsem vytvořil strukturu několika mých knih.

Libor Činka

Libor Činka

Specialista v superpaměti, rychločtení, motivaci, informačním managementu, v dosahování nadstandardních výkonů a psychologii vlivu. Od roku 1992 vede tréninky pro vzdělávací společnosti a firmy.

Komentáře

 • Rasťo 06.05.2016 08:52

  Prečo aj tento Váš článok neobsahuje nejakú myšlienkovú mapu pre nás čitateľov? Možno ako obsah článku.

  • Libor Činka 06.05.2016 13:36

   Ne na vše kreslím mapy, ale zvážím to.

   Libor Činka
 • Co je to mapování myšlenek a proč je tak účinné? | Cetros 06.05.2016 08:22

  […] pomohou více, než cokoli jiného. Více o myšlenkových mapách si můžete přečíst v novém článku Libora Činky nebo se můžete zúčastnit tréninkového […]

 • Martina 05.05.2016 20:26

  Pěkný večer,
  v jakém programu myšlenkové mapy vytváříte? Díky moc.
  Martina

  • Libor Činka 05.05.2016 20:33

   Dokud jsem byl na Windows, tak to byl Mindmanager (v tom jsem psal knihy jako Ovládněte svůj mozek, Anglická gramatika bezbolesně i pro blondýnky, a řadu produktů jako psychologie vlivu a magie úspěchu, jak Vydělat peníze, Superpaměť…) , na Macu používám iMindMap od Buzana, a samozřejmě často a možná nejčastěji mapuji jen na papíře.

   Libor Činka
 • jan 05.05.2016 20:17

  Dobrý den ako sa mozem naucit vytvarat myslienkove mapy?
  Mate na to knihu alebo kurz?

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.