Jak vybrat vánoční dárky – kolika způsoby přemýšlet, než něco koupíte

Hezký den,
ještě v předstihu přinášíme horké tipy, jak vybrat s pomocí psychologie dárek.
Vánoční závody v obchodech nabývají na intenzitě a mnohdy je obtížné
vybrat ten SPRÁVNÝ DÁREK.
Zde Vám přináším pár tipů, jak se díky PSYCHOLOGII lépe STREFIT.

Obsah:
Recept, jak vybrat správný dárek
Speciální  vánoční dárek od nás

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Recept, jak vybrat správný dárek.
Existuje velmi užitečná typologie smyslového rozdělení lidí na 3 typy:
• zrakový
• sluchový
• pocitový

Jejich vnitřní podvědomé zaměření ovlivňuje jejich uvažování a jednání.
Jak vstoupit do jejich myslí?
Jak pro ně vybrat správný dárek?
Zamyslete se nad tím, komu chcete dárek dát.
Vžijte se do něj a všimněte si nejen, čím se obklopuje, ale také co dělá. Jakkoli jde o rozdělení  přibližné  – jen těžko najdete jednostranně 100% vyhraněný typ (vnímáme všemi smysly a některé preferujeme více a jiné méně). Je to přínosný způsob, jak se na druhé dívat.

DÁRKY PRO ZRAKOVÉ OSOBY

Vizuální lidé mají rádi na pohled hezké věci a tak jim můžete pořídit třeba nějaký film na DVD,
obrázek, zkrátka něco, čím se zrakově pokochají. Může to být také něco na sebe.
Také se rádi obklopují mnoha knížkami, protože hodně čtou. A pokud nemají čtečku na elektronické knihy, tak je takovým dárkem okouzlíte, protože s sebou budou brzy nosit desítky knih jen v jedné „plastové knížce“. Starším lidem čtečka navíc umožní zvětšit si písmo podle potřeby pro pohodlně vidění. Některým z nich udělá radost toner do tiskárny, z níž si často něco tisknou.

A samozřejmě v dnešní době již dávno běžná, avšak úžasná věc, digitální fotoaparát pro ty, kteří rádi fotografují (i když už v současnosti některé mobilní telefony fotí tak, že je používají i profesionálové). Pro milovníky potápění může být  tím, nad čím se jejich oči rozzáří, pouzdro na fotoaparát či mobil pro focení pod vodou. Zrakoví lidé také rádi hezky balí dárky, což Vám pomůže je snadno identifikovat.

DÁRKY PRO SLUCHOVÉ OSOBY

Sluchové typy rádi poslouchají zvuky, hudbu a mají rádi harmonii. Jsou to právě ti lidé, kteří potřebují mít zapnutou TV nikoliv kvůli obrazu, ale kvůli zvuku, aby stále něco slyšeli. Udělá jim radost nějaká kazeta či CD s oblíbeným hudebním interpretem, MP3 přehrávač, ale také třeba mobilní telefon s aplikací pro poslech oblíbených stanic. Než by četli, tak raději poslouchají, a tak mohou ocenit nějakou audioknihu nebo CD například s Járou Cimrmanem či detektivkou. Radost jim mohou udělat také sluchátka.

DÁRKY PRO POCITOVÉ OSOBY

Pocitové typy velmi rádi sportují, něco kutí či pracují na zahrádce. Rádi se obklopují tím, co vytvoří. Kutilové ocení poukázku na nákup nějakého nářadí – někdy je lépe jim jej nekupovat, protože si jej potřebují osahat a prakticky otestovat.

U dětí půjde o hračky typu Lego, různé kostky, formy na odlévání předmětů, stavebních dílů či hrnčířský kruh na baterie. Mnohým ženám udělá radost nový šicí stroj, pokud si šijí pro radost.
A co ještě? Přece něco, co voní či chutná. Třeba nový parfém či něco k vytváření dobrot.

Kdo z těch, které budete obdarovávat, patří mezi jaký typ?

Pozorně se dívejte, všímejte si, čemu zvýšeně věnují pozornost, naslouchejte, všímejte si tužeb druhých. Jakmile něco odhalíte, napište si to třeba do aplikace pro poznámky v mobilu.

VYLÁKAT z různých typů jejich PŘÁNÍ Vám pomůže, když se jich zeptáte, co by Vám poradili koupit pro někoho dalšího, protože mnozí z nich neví, že se liší, a tak svoje preferované vnímání
často přenesou i do uvažování o dárcích pro někoho jiného. Ověřte si své odhady s dalšími lidmi, přepošlete jim odkaz na tuto stránku a rozšiřte své zkušenosti sdílením s ostatními.

Také si můžete všimnout, že jsem toho nejvíce napsal o zrakovém typu.
Takže můžete hádat, kam patřím 🙂

A mimochodem, jaké dárky si přejete Vy?

Hodně nápadů Vám přeje
Libor Činka
www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com
a
www.cetros.cz

Kopírování a šíření tohoto Průvodce úspěchem je DOVOLENO
v nezměněné podobě s uvedením všech kontaktů.
(c) Libor Činka 2004 – ano, před deseti lety to bylo zřejmě poprvé, kdy jsem zveřejnil výše uvedené tipy, a nyní jsem je aktualizoval.

Libor Činka
Libor Činka
Specialista v superpaměti, rychločtení, motivaci, informačním managementu, v dosahování nadstandardních výkonů a psychologii vlivu. Od roku 1992 vede tréninky pro vzdělávací společnosti a firmy.
Komentáře
 1. Patrik napsal:

  Co dodat? Vyhněte se nakupování dárků na půjčku (utrácíte peníze, které jste ještě nevydělali, neboli ničíte a spotřebováváte svojí budoucnost).

  Skoro bych tipnul že z VAK modelu ty „pocitové osoby“ se budou rády něčeho dotýkat. Když někomu koupíte třeba tablet, a není to zrovna zarytý odpůrce technologií a luddista, tak oslovíte dokonce 4 smysly najednou. Vydává zvuky, mění se na něm obrazy, může procítit doteky na ovládacích prvcích a navíc smrdí novotou 🙂 (olfactory).

  Elektronická knížka nemusí být vhodným dárkem pro každého vášnivého čtenáře, tu jsem pořídil svojí ženě již před několika lety a dodnes se na ní práší, pokud si ji nevezmu do ruky já. Dává přednost papírovým knihám a přestože ve čtečce jich má stovky až tisíce, raději navštíví knihovnu a rochní se v papíru. Jeden by řekl že je „pocitová“ osoba. Není.

  V rámci zmíněné typologie – lidé mají tendenci ji brát doslovně, ale zatím každý, se kterým jsem se setkal, používá kombinaci všech tří typů zpracování informací do své interní mapy venkovního světa a pro různé svoje činnosti a dominantní smysl se někdy mění v závislosti na tom, jaké podprogramy má utvořené v podvědomí pro určitou činnost a její očekávaný výsledek.

  • Libor Činka Libor Činka napsal:

   Ano, Patriku, jde jen o preference, pokud máme všechny smysly, tak jimi vnímáme s tím, že něco upřednostňujeme. Někdo si vytvoří při čtení knih (i při hraní na počítači) svůj svět tak, že už nepotřebuje hrát si se zahradou a podobně. Co se týče papírových knih, tak oproti čtečce a v ní uložených stovkách knih, ty reálné na člověka „koukají“ a lákají svou obálkou, názvem, fyzickou přítomností a tím, že jsou vidět na stole i poličkách v knihovně.

 2. Miluse Krauseova napsal:

  Dobry den, tohle jsem jeste necetla; jasne, jednoduche. Dekuji, pane Cinko a asi budu sirit dal.
  Doma mame stovky knih, vetsinu – kupodivu – prectenych. (Ctecku jsem koupila sama sobe, a zustala sice rozbalena, ale nenaucila jsem se s ni zachazet – ani po precteni navodu.)
  Letos si s manzelem na Vanoce nebudeme kupovat darky, protoze jeden unikatni (pocitovy?) nam „vytvorila“ Ceska televize + CEZ: 4. film z osmidilneho cyklu CT2 „Pribehy neobycejne energie“ je ten nas, resp. Frantiskuv. [DAR k nezaplaceni] Film navic zaujal i na MFDF Jihlava 2014; aplaus po projekci. RADOST i pro p. rezisera J. Gogolu ml.

 3. Tamara napsal:

  Dobrý den tak tenhler článek mne oravdu zaujal a moc za něj děkuji, každoročně mám z vbírání vánočních dárků akorát nervy! nevím zda je to tím, že to řeším až v prosinci, ale letos jsem začala už začátkem listopadu něco nakupovat a teď se navíc ještě pokusím řídit tímhle článečkem a uvidím jak koho letos potěším. Jediné co zatím vím, tak že budou mít radost rodiče, protože ty s manželelm pošleme už potřetí do Luhačovic do Alexandrie na wellness víkend a tím se jim zavděčíme. Ale nejvíce mě trápí co dostane právě manžel!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů