+420 775 552 099

kancelar@liborcinka.cz

JAK SOFTWARE KRADE REALITU

To zní zajímavě a hrozivě. Problém je v tom, že o antiviru většina lidí nemá ani tušení. Dokonce se většina světa ocitá v problémech způsobených touto situací.

Někteří lidé si řeknou: „To se mne netýká”. Někteří si tím budou jistí, protože vůbec nepoužívají počítače. Jenomže je to jinak. Týká se to 100 % lidí, aniž by to bylo zobecnění. Týká se to i mě, protože i když se touto oblastí zabývám, občas mi něco unikne. Unikne mi toho méně než většině expertů, ale přesto občas nějaký virus přehlédnu. Proto se snažím stále vylepšovat speciální sadu antivirů.

Představte si, že máte hned možnost získat jeden z antivirů, který značně redukuje problémy, které leckdy zbytečně míváte. Antivirus rychle a jednorázově bez ročních poplatků.

Mysl jako software

Pokud čtete tento článek, jste člověk a nikoli robot, proto se vám bude hodit od teď po celý zbytek života. Antivirus, který mám na mysli, se zabývá odstraňováním chyb v myšlení. Myšlenky jsou vlastně software a jejich kvalita ovlivňuje kvalitu našeho života.

Mnozí si občas řeknou: „Dnes nemám den.” Něco jim nevyjde a oni to takto okomentují. Nebo si člověk něco nezapamatuje a řekne: „Mám špatnou paměť.”

Toto často vytváří myšlenkové VIRY. Všimněte si spojitosti se slovem víra. Když totiž něčemu věříte, tak se podle toho chováte. Uvěříte-li, že máte špatný den, pak je to jako byste přepnuli radar vnímání na problémy. V mozku totiž máme systém, který souvisí s pozorností. Když ho na něco nasměrujete, pak to vnímáte více než cokoli jiného. Rozsah vědomé pozornosti je omezený takzvaným „M číslem“, o kterém jsem psal v knize Ovládněte svůj mozek. Mimo jiné tam najdete i kapitolu o Neuro Magii.

A přesto sám občas udělám chybičku, kdy si řeknu něco jako: „Dnes nemám den.“ Je to zdánlivě nevinná věta, jenomže vše co člověk řekne, či na co myslí, má z dlouhodobého hlediska nějaký vliv. Slova se mohou stát zaklínadly. Proč? Protože výrok: „Dnes nemám den”, patří do kategorie zobecnění. Způsobí, že člověk může snadno začít vnímat, že vůbec nic z daného dne nemělo hodnotu, že se nic nepovedlo. A pak opravdu začne prožívat daný den jako den, kdy vstal špatnou nohou. Přestává si všímat, že ten den obsahuje nejen neutrální okamžiky, ale i okamžiky, kdy jsou věci v pořádku, nebo se dokonce daří.

Stačí jedno slovo, v tomto případě slovo „nemám”, které způsobí softwarovou chybu v hardwaru lidského mozku. Mozek je skvělý biopočítač, ale závisí na tom, co do něj vpustíte. Na univerzitách se to neučí, sami vyučující proto nerozumí implikaci jednoduchých slov, a tak dochází k šíření sugescí a chyb. Ty se kumulují podobně jako chyby v DNA a působí destruktivně nejen na kvalitu myšlenkového softwaru napojeného na logiku a inteligenci, ale ovlivňují i duševní zdraví člověka. To pak v závislosti na intenzitě, může vést za různě dlouhou dobu také k oslabení fyzického zdraví.

V minulosti jsem začal vnímat, jak oslabující myšlenky mých klientů typu: „Mám špatnou paměť,” skutečně narušují schopnost si pamatovat. Dotyčný člověk tomu uVĚŘÍ, protože opakováním vznikl daný VIR. Roky učím na kurzech a individuálních psychoterapeutických setkáních, jak takové bloky odstraňovat. V posledních letech však vidím, jak absence výuky logického myšlení ovlivňuje tak důležitý obor jako je medicína.

Moc a omezení lékařských diagnóz

Výroky lékařů bývají pacienty i veřejností vnímány jako stoprocentně platné. Jenomže nemusí být. Mnohé z nich ve skutečnosti vytváří problémy. A příliš často dokonce vedou k tomu, že člověk uvěří autoritě, která například říká: „Je to nemoc, se kterou se nedá nic dělat”. Lidé se proto vzdají hledání. Nevědí, že jen pár vět by mohlo přinést řešení. Slova navíc mají moc léčit. Někdy pár slov vytvoří cosi jako zázrak. Život člověka, kterému se roky snažili pomáhat různými léky, se změní pomocí slov více než předchozí léčbou. Je mnoho příkladů, o kterých by bylo možné napsat mnoho knih. Děti, které byly onálepkovány diagnózami jako hyperaktivita, ADHD či různými DYS diagnózami, mohou začít prožívat úspěchy tam, kde jim odborníci vsugerovali doživotní handicap.

Nedávno mi psala jedna paní, že její dcera má poruchu pozornosti. Stačilo pár otázek a ukázalo se, že šlo o chybnou diagnózu. Takových chyb bývá i přes 80 %. Jsou dány neznalostí desítek nebezpečných slovních vazeb. Zde mohu uvést jen jednu z mnoha. Dávejte si pozor na slovní spojení se slovem mám, máš, máte, zejména následuje-li něco negativního například: „Mám smůlu.”, „Mám problémy”. Takové myšlení vede ke vzniku vnímání prakticky jen problematických věcí. Soustředěním na problémy se mění prožívání ve stále se oslabující a deprimující. Namísto vnímání pestrosti světa dojde ke vzniku černobílého vidění, které je nepřítelem tvořivého rozvoje.

Uvěříme-li diagnóze: „Máte X (DYS funkci)“, pak nevidíme, kde máme funkci a kde nám věci jdou. Dostanu-li od lékaře informaci: „Máte poruchu tvorby X“,  tak mne to může vystrašit a příliš oslabit. Oslabení a bezmoc však může nastat, jen když nebudu mít výcvik v superinteligentním myšlení a komunikaci. Ta začíná tím, že si budu všímat výjimek, rozdílů, procent, škál. Pak vzniknou meta inteligenci rozvíjející otázky, které působí jako antivirus: „Mám X stále? Mám X stále stejné kvality? Nikdy se nestalo, že by X nebylo? Kdy se cítím dobře?” Jděte do hlubin zkušeností a začnete chápat, jak pár dalších principů, které učím účastníky kurzu NLP a psychologie úspěchu způsobí, že kdokoli může prožívat naplněnější život.

Často mi příchozí říká: „Mám špatnou paměť.“ Nebo: „Má poruchu pozornosti.” Někdy je takový virus (často vsugerovaný psychology, lékaři, pedagogy, trenéry, rodiči či jinými autoritami) zamaskovaný do vazeb, které skrytě vsugerují totéž: „Je hyperaktivní.”„Je příliš starý na to, aby se naučil Y.” „Je to beznadějné.” „Je líný.”

Spojení negativního se slovem JE bývá velmi oslabující, protože se napojuje na jádro naší psychiky, na identitu. Onálepkovaný začíná věřit, že JE takový (vždyť to řekla autorita), a pak si o to víc ubere z energie pro možnou změnu.

Moc víry

Kdo věří, že nemůže situaci měnit, ten přestane nově jednat a ocitá se na jednosměrné cestě k naplnění oslabení. Kdo věří, že může, ten má energii objevovat nové možnosti, objevuje rozcestí a nachází nové cesty k cíli.  Kdy uvěříte v možnost úspěchu? Když získáte podporující důkazy, například pomocí výše uvedených metaotázek („Mám X stále?” „Opravdu vždy? Kdy to bylo jinak? A kdy ještě to je jinak?”). Namísto povrchního myšlení můžete jít do hloubky.

Doslova raketový růst a rozvíjení možností kdekoli v mém životě, mi přinesly psychologické tréninky, ve kterých už od 70. let minulého století psychologové různých směrů využívají velmi jednoduché dotazy a myšlenkové strategie na odvirování problémů a vznik tvořivých řešení. K jedním z těch, kteří celosvětově nejvíce ovlivnili generace psychologů a psychoterapeutů, patřil Milton H. Erickson. Do Arizony za ním jezdili psychiatři s nejtěžšími případy a byli šokovaní tím, že tento takzvaný „čaroděj z pouště“ dokázal během pár sezení často vyřešit i to, co oni nedokázali za roky. Jedním z jeho „tajných” klíčů byla schopnost ukazovat lidem pestré možnosti v čase a prostoru života. Možnosti v myšlení rozvíjí nejen zdravé myšlení, ale i fyzické zdraví.

Cokoli vnějšího – peníze, technologie, počítače, auta, tituly atd. – může pomáhat jen tomu, kdo má takříkajíc srovnané vnitřní myšlenkové zdroje. O úspěchu v čemkoli tedy prioritně rozhoduje kvalita myšlenkového softwaru. A o kvalitě vašeho života to platí také.

Pro ty, kteří chtějí pomáhat sobě, blízkým či druhým lidem, pro ty mám připravené strategie, které dokáží vyřešit naprostou většinu problémů. Síla superinteligentního myšlení byla klíčem nejen k doslova životním zázrakům, ale je a bude jím čím dále tím více. Nemusíte být psychology, a přesto začínáte chápat, jak další rozvíjení znalostí v této oblasti vylepší váš život. Pravidelně vedu velice komplexní kurz NLP a dále bývám k dispozici pro individuální psychoterapii, koučování a hypnoterapii.

Ať už vás napadají jakékoli další varianty slov, kterými si lidé zavirovávají život, tak si pamatujte –  když budete promýšlet má slova a rozvíjet se v myšlení, tak budete mít podstatnou část života jinou. Jakou? Opačnou než ti, kteří ve svém myšlenkovém softwaru „nemají den“.

Hodně úspěchu vám přeje

Libor Činka
Hypnoterapeut, který učí lidi používat mozek na maximum.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů