Často kladené otázky

VY se ptáte, JÁ vám odpovím

Dobrý den, pane Činko, moje manželka spí denně 2 max.3 hodiny. Šlo by s tím neco udělat? Prášky na spaní a antidepresiva moc nezabírají.

Antidepresiva v případech typu, který popisujete nelze považovat za řešení, příliš často jsou předepisována, protože daný specialista nezná jiné řešení a podobá se tak prapodivnému šachovému hráči, který umí táhnout jen pěšákem a neovládá tahy a strategie řešení dalšími figurkami. Život je tak trochu jako šachová hra, kdo má málo způsobů řešení, nutně upadá v mnoha případech do deprese. Léky však nemohou přinést strategii a úspěch. Žádný lék nedokáže dodat nejefektivnější formy myšlení. U většiny klientů se daří dosáhnout výsledků zpravidla již během 3 hypnoterapeutických sezení.

Dobrý den, našel jsem vaše stránky na internetu, velmi mě zaujala hypnóza,může se hypnózou nějakým způsobem zlepšit sportovní aktivity, viz posilování,bojové sporty,běhání,cyklistika a plavání? Případně jakým způsobem to probíhá? Může to mít i nějaký negativní vliv? - viz rozšířené vědomí, které mohou mít pak nějaký negativní vliv (vedlejší účinky)?

Dobrý den, mezi mé klienty patří řada sportovců z oblastí, které jste jmenoval. Hypnóza je jediný nástroj umožňující komunikaci s podvědomím a tedy napojení na vnitřní zdroje, kterými v případě sportu může být vytrvalost, síla... Ve skutečnosti je hypnotický trans staven intenzivního soustředění, kdy jsou určité oblasti mysli intenzivně zaměřené na cíl a zároveň tak dochází k oslabení až naprostému vymizení rušivých vlivů. Tak je možné oslabit vliv konkurence, novinářů, kamer... zkrátka eliminovat rušivé elementy. Standardně s každým klientem pracuji tak, abychom aktivovali zdroje jejich vnitřní síly a oslabili, obešli "virové programy" = sugesce narušující maximální výkonnost - které jsme slýchávali od okolí zpravidla v dětství ("Na toho nemáš. Nikdy nic nedokážeš. Seš blázen, když si myslíš, že se tím uživíš. Nemáš talent. ..." Mnohdy je též potřeba zvýšit odolnost vůči komentářům koučů, kteří v Česku nemají prakticky ani ponětí, jak motivovat a podobají se příliš často učitelům ze školy, kteří zveličují drobností, které nejsou podle jejich představ a obvykle opomíjí povzbuzení poukázáním na to, co bylo dobře. Mnoho lidí obecně žije v představě, že když jsou věci OK, tak se o nich nemusí mluvit a je potřeba jen upozorňovat na nedostatky. To je z hlediska motivace naprosto mylný přístup, který oslabuje motivaci ohromného množství sportovců. Jak snad cítíte z uvedeného, hypnoterapie v mém podání představuje systém, který kombinuje vědomý rozhovor a motivaci klienta s podvědomou v hypnotickém transu. Jde o naprosto bezpečný proces, oproti klasickým přístupům, které mohou ve skutečnosti být nebezpečné - od vsugerování neschopnosti, či naopak nevhodné přepnutí sil vedoucí ke zranění až po demotivaci sportovce. V psychoterapii máme etický kodex a principy pro zacházení s klienty, které v běžné společnosti a tím pádem ani ve sportu nejsou. Navíc tyto principy zdaleka přesahují i pravidla používaná v medicíně. Protože se školím u předních světových špiček, tak Vám mohu nabídnout zahraniční standardy pro práci s klienty. Co se týče hypnoterapie, tak jde o proces, i vstup do transu se rozvíjí s tréninkem a proto se hodí načasovat hypnotická setkání tak, aby v mezidobí mohly být nejen tréninky, ale i nějaké sportovní akce. Pak v následujících setkáních stavíme na tom, co se nově povedlo a rozvíjím další podporu maximalizace sportovního potenciálu.

Chtěl bych se zeptat jestli je možné a na kolik procent odbourat trému jako bušení srdce, červenání se atd. ... jako při zkouškách a na veřejnosti při jednom sezení 90 minut. Mohl bych si totiž dovolit jen jedno sezení.

S trémou je určitě možné zacházet, ostatně mám velmi bohaté zkušenosti s vystupováním na veřejnosti a to před stovkami až tisíci diváky najednou na zahraničních pódiích i u nás. Jednorázové řešení je sice možné, ale výjimečné. Obvykle je pro pro optimalizaci účinku potřeba více hypnoterapeutických sezení (cca 3 - 5). Řešení v rámci jednoho sezení by bylo na Nobelovu cenu a nikdo ze světových špiček u kterých jsem absolvoval tréninky (Paul McKenna, Richard Bandler...) nic takového nenabízí, protože takové nabídky pochází buď z představ naivních léčitelů či podvodníků. Navíc je přínosné, když mezi hypnoterapeutickými setkáními může dojít k vystoupení na veřejnosti, abychom tak měli zpětnou vazbu, co už docela dobře probíhá a na čem dalším zapracovat. To, co je však potřeba vědět, je fakt, že i špičkoví herci a umělci s kterými jsem vedl rozhovor potvrzují, že určité rozechvění prožívají i po letech praxe a že je potřeba ponechat si v drobné míře tento mechanismus, který člověka vyburcuje k maximálnímu výkonu. Zbavit člověka trémy na 100% by ho tedy připravilo o tuto výhodu.

Dají se hypnózou odstranit psychosomatické problémy?

Ano, právě s pomocí hypnoterapie se dají řešit psychosomatické problémy velice dobře, zejména je-li zapojena i terapie SYSTEMická (vyhněte se záměně za systematická).

Dobrý den, zajímalo by mě, zda lze s pomocí hypnózy odstranit či alespoň zmírnit nadměrné pocení neznámého původu (na 80% psychického)? A zda máte nějaké zkušeností přímo v této oblasti.

Jsou-li lékaři vyloučeny spojitosti s nějakým onemocněním, pak lze s pomocí hypnózy pomoci. Má-li být řešení trvalé, je nutné vyhledat hypnoterapeuta, který se specializuje na Ericksonovskou hypnoterapii. Osobně mám řadu zkušeností s obdobnými projevy, avšak konkrétně s pocením nikoli a domnívám se, že v naší malé zemi těžko najdete někoho s takovými zkušenostmi. Jinou situací je vyhledání odborníka například v USA, kde lze najít někoho, kdo během své hypnoterapeutické praxe pracoval alespoň s 5 klienty s tímto problémem. Za tím, co popisujete, však může být něco jiného, než si myslíte a je pak potřeba na to v průběhu terapii přijít. V každém případě je potřeba počítat alespoň s třemi sezeními.

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda by hypnozou šla léčit migréna. Jde o stav, kdy si neurolog už neví rady (nic na EEG ani CT, léky žádné nezabírají, záchvaty 2-3x týdně)

Ano, bolesti hlavy lze nejen výrazně zmírnit, ale zpravidla i rychle odstranit pomocí kombinace psychoterapeutických postupů a hypnoterapie. Mezi setkáními - obvykle 3 - 5 je nutné dodržet to na čem se domluvíme - například úpravy stravování, psychohygienické postupy ... Na první setkání si prosím přineste lékařskou zprávu s infomacemi, které uvádíte.

Je možné zhypnotizovat někoho k tomu, co by jinak sám nikdy nechtěl udělat​?

NIKOLI! Respektive závisí na tom, zda jde o věc, která člověka poškodí či nikoli. Je-li sugesce Milujete​​ barvu, kterou jste doposud nesnášela, pak to je možné, protože změna preference barvy člověka neohrozí. Byla-li by sugesce: Zlomíte ruku svému dítěti, které milujete. Pak samozřejmě podvědomí bude reagovat odmítnutím. ​

Je hypnóza v těhotenství bezpečná? Ráda bych se totiž zeptala, zda je možné používat vaše e-programy s hypnózou v těhotenství (případně jaká jsou rizika) a zda nebude vadit, pokud by se se mnou koukaly i děti (třeba konkrétně na ultrameditaci - vizualizace v podobě krasohledu :-) Nedokázala jsem najít o tomto tématu jasné a jednoznačné informace a je pro mě matoucí, že se nyní propaguje tzv. hypno porod, přitom jsem měla zato, že hypnóza je v těhotenství z nějakého důvodu nežádoucí.

To, co je potřeba odlišit je hypnotický trans vyvolaný působením slova a trans podpořený mozkovou stimulací. Sám hypnotický trans je zcela bezpečný, je-li veden zkušeným odborníkem s dlouhodobým výcvikem (alespoň 400 hodin výcviků) v moderní hypnoterapii. Důležité je právě orientace v nejmodernějších postupech, protože se stále setkávám s tím, že mnozí lékaři mají za sebou 14 denní spíše teoretickou než praktickou průpravu v zastaralých metodách a používají nevhodné hypnotické sugesce, například sugesce "tělo je těžké" není vhodná přijde-li klientka kvůli hubnutí. Bohužel takovéto nedomyšlené výroky nejsou řídké. Vždy je potřeba zvážit stav, situaci klienta a podle toho uzpůsobit terapeutickou práci. To platí vždy a obzvláště v případě hypnotické přípravy na hypnoporod. V hypnotickém transu je totiž prožívání zintenzivněné a sugesce o těžkosti by v důsledku změněného vnímání a mohla nechtíc vyvolat pocity těžkosti porodu. Ostatně už jen výrok lékaře, že to bude těžký porod není rozhodně profesionální, bohužel lékaři standardně nemají žádné výcviky na téma jaká volit slova a jak komunikovat s klienty. Neuvědomují si proto, že člověk s autoritou bílého pláště svými slovy usměrňuje prožívání a je svého druhu hypnotizérem. Je to podobné, jako když si člověk začne číst v popisu léku nežádoucí účinky a začne se z toho cítit nepříjemně. Vzniká tak NOCEBO efekt. Co se týče nahrávek v mých e-programech, tak velmi pečlivě zvažuji, co se hodí z hlediska slovního doprovodu použít. Můžete proto být zcela klidná. To, co může vyvolat nejasnost je použití mozkové stimulace, která v pokročilejších stádiích těhotenství nemusí vyhovovat. To je však jiná forma nemající s hypnózou přímou souvislost, jde pouze o podporující vznik změněného stavu. U nahrávek obsahujících mozkovou stimulaci mám uvedeno doporučení, u koho není vhodné nahrávky využívat. Pro sledování meditačního "kaleidoskopu" dětmi není žádný důvod, není zde žádná kontraindikace, ale pro děti nejsou určené. Nevidím důvod, proč by se měly děti meditací zabývat. Samozřejně je možné nabízet dětem tvořivé vizualizace a podpořit tak po školním učení proces konsolidace v paměti, ale to je už speciální téma.

Máte dotaz? Chcete, abych vám na něj odpověděl?

NAPIŠTE MI

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů